6 Japon Dövüş Sporu

Japon dövüş sporlarının kimi geleneksel kimi de moderndir. Sadece Japonya'da değil dünyanın her yerinde bu dövüş sporlarıyla uğraşanları bulmak mümkün. 
 

Japon dövüş sporları sadece bir spordan ibaret değildir; spiritüel bir yol, yaşam tarzı ve aynı zamanda kişisel gelişimde kullanılan bir araçtır. Bugün bahsedeceğimiz 6 Japon dövüş sporu hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Japon savaş sanatı

Japon dövüş sporlarından bahsetmeden önce, Savaşçı Samurayları ve savaşçıların dışındaki kişilere silahı yasaklayan sistemden bahsetmemiz gerekiyor. Böylelikle “savaşçı olmayan” kişilerce birtakım silahsız disiplinler geliştirildi.

Japon dövüş sporlarının tekniklerinin ortaya çıkışı; ülkenin tarihi, kültürü ve şiddet karşıtı felsefesiyle yakından ilişkili. Ancak bu da iki grup halinde kendi içinde ayrılıyor: Koryu ya da geleneksel okul ve Gendai Budo ya da dövüş sanatları. Japonya ve dünyanın diğer yerlerinde popüler olan dövüş sporları ise ikinci grubun çoğunluğunu oluşturuyor.

Judo

Judo kelimesini “esnekliğe giden yol” şeklinde çevirebiliriz. Judoka olarak adlandırılan sporcuları, zihinsel ve duygusal gelişim yolunu izlemeye teşvik eden bir spordur. ‘Direnme yok’ ilkesine dayanan bir tekniği benimseyen judoda, enerjiyi korumak için rakibin gücüne teslim olmak esastır. 

Judo üniformasına ise judogi denir. Beyaz renk daha popüler olmakla birlikte mavi renkte de olabilir. Kuşağının rengi tecrübe seviyesini gösterir.

judo yapan kadın

Karate: Japon dövüş sporu

Dünya çapında en çok bilinen bu Japon dövüş sporu, kelime anlamı olarak ‘boş elin yolu’ demektir. Japonya’daki savaşçı ve savaşçı olmayanlar arasındaki ayrımla bağlantılıdır.

 

Karete; yumruk, tekme, blok ve açık el hücumlarından oluşur. Karate yapanların kıyafeti pantolon, ceket ve kuşaktır. Kuşaklar da yine aynı şekilde seviyeye ya da rütbeye göre değişir.

Aikido

Aikido ‘enerji ve ahenk yolu’ demektir. 1930 yıllarında ortaya çıktığı için daha modern bir savunma sanatıdır. Burada rakibin enerjisini kullanarak onu yenmek hedeflenir.

Aikido yapanlar barış destekçileridir. Buna ek olarak, yaşam enerjisi kavramını içselleştirmişlerdir. Aikidoda selamlaşmalar çok önemlidir, bu yüzden de her seansın başında selam verilir.

aikido yapan çocuklar

Japon dövüş sporu: sumo

Sumo güreşi, Japonya’nın milli sporudur ve profesyonel olarak erkeklerin yaptığı bir spordur. İki güreşçi daire içine alınan bir alanda karşı karşıya gelir. Sumo güreşleri genellikle birkaç saniye sürer ve kaybeden kişi arenayı terk etmek zorundadır.

Sumo güreşçileri çeşitli fırlatma teknikleri, chokehold ve antik çağlarda Samurayların kullandığı bazı hücum tekniklerini kullanır.

Jiu-jitsu

Jiu-jitsu kelimesinin tam olarak çevirisi ‘narin sanat’tır. Ancak ‘dolaylı’ yoldan güç kullanılan savaş sanatı olarak bilinir. Sumo güreşi gibi bu da çok eski zamanlardan kalma bir savaş sanatıdır.

Jiu-jitsuda amaçlanan, rakibi tutarak yenmeye çalışmaktır. Feodal savaşçılar tarafından kullanılmış bir yakın savaş sanatıdır. Jiu-jitsu, judo ile aikidonun babası gibi düşünülür.

Jiu-jitsu halat ve ufak kesici aletler gibi silahlara izin vermesinden dolayı diğer dövüş sporlarından ayrılır. Karışık dövüş sporlarının ortaya çıkmasına ön ayak olan sporlardan biridir.

Jiu-Jitsu dövüş sporu

Kendo: Japon dövüş sporu

Listemizin sonunda yer alan kendo ‘kılıcın yolu’ demektir. 1920’lerde Japonya’da doğan kendo sporunu yapanlar kafa, boyun, ön kol kısmı, göğüs, karın ve pelvik bölgesini koruyan bir zırh giyer.

Bunların yanı sıra, antik ve geleneksel dövüş sanatları içinde sayabileceklerimiz arasında şunlar da var: Kenjutsu, Iaijutsu, Kyujutsu, Battojutsu, Naginatanjutsu, Sojutsu and Ninjutsu, Kuydo ve Shorinji Kempo.

  • Espartero, J., Villamón, M., & González, R. (2011). Artes marciales japonesas: Prácticas corporales representativas de su identidad cultural. Movimento.