Capoeira Nedir: Dans mı, Sanat mı, Yoksa Spor mu?

15 Şubat, 2020
Doğrusu bu 'spor' için tam bir tanım bulunmamaktadır. Bu durum, Capoeira'nın gerçekten ne olduğunu merak etmemize sebep olmaktadır ve çoğu kişi dans olarak tanımlasa da Capoeira dövüş sanatlarından türemiştir.
 

Capoeira birkaç on yıl önce bir trend haline gelmiştir ve bugün bile pek çok insan tarafından hâlâ uygulanmaktadır. Brezilyada doğan bir dans disiplini olarak tanımlansa da bu tanım tam olarak doğru değildir.

Capoeira nedir?

Ünlü bir Brezilya dergisinin editörüne göre:

Capoeira, akrobasinin dengesini ve esnekliğini, dansın zarafetini ve gücünü, güreşin hızını ve zekasını ve tüm bunları müziğin ritmiyle birleştirir.

Capoeira’nın dans ve dövüş sanatlarının bir kombinasyonu olduğu tartışması göz önüne alındığında, hareketlerin normalin dışında olduğunu hayal edebilirsiniz. Her ne kadar Brezilya’da doğmuş olsa da ayrıca Afrika kökenine de sahiptir.

Capoeira yapan bir grup

Günümüzde her ne kadar farklı müzik türleri ile Capoeira yapan insanlar görsek de orijinali (16.yy’da Brezilya yerlileri tarafından uyarlanan) berimbau (geleneksel Afrika enstrümanlarından biri) ile yapılandır.

Bir dans olarak Capoeira

Evet, ayrıca Capoeira’nın bir dans olduğuna da inanabilirsiniz. Hareketler müziğin ritmi ile uyumlu olmalı ve aslında müzik yapanlar ve Capoeiracılar ‘dansa’ başlamak için bir dairenin içerisinde bir araya gelmektedirler. Diğerleri şarkı söyleyip, alkış tutup müzik yaparken iki Capoeiracı ‘dövüşür’.

 

Bir dövüş sanatı olarak Capoeira

Bu, Capoeira’nın ana tanımı ve yaratılmasının arkasındaki amaçtır. Hareketleri diğer eski dövüş sanatlarından esinlenmiştir. Söylenilene göre, aşağılamalara ve baskıya karşı koymak için formda kalmak isteyen köleler gizlice hareketleri çalışmışlardır.

Temel hareketler ise Angola’da genç Afrikalı erkekler tarafından kullanılan bir çeşit kur dansından türemiştir. Bu sebeple, eski zamanlarda köle satın alanlar için bu hareketleri görmek sıradandır.

Böylece köleler arasında bir çeşit idman yöntemi olarak yaygınlaşır ve sonrasında özgürlüklerini kazanmak amacıyla ‘sahiplerine’ karşı savaşmak için kullanırlar. En önemli hareketlerin zemin seviyesinde tekmeler ve süpürmeler olmasının nedeni budur.

Capoeira yapan erkekler

Bir spor olarak Capoeira

Ve tabiki Capoeira’nın bir çeşit spor olduğunu inkar edemeyiz. Bu sporu düzenli olarak yapan kişilerin vücutları kasların nasıl yoğun bir şekilde çalıştırıldığının kanıtıdır.

Yarı statik hareketleri sadece dış kasları değil, aynı zamanda iç kasları da çalıştırır, bu da daha belirgin ve uzun süreli kas tonusuna dönüşür. Hareketler tüm vücudu kapsadığı için bu dövüş sanatı hiçbir kası atlamadan tüm bölgelerin çalışmasını sağlar.

 

Buna ek olarak, diğer sporlarda olduğu gibi sağlık açısından pek çok faydası vardır. Bunlardan bazıları:

  • Gelişmiş denge.
  • Artan ritim hissi.
  • Postürünüzü düzeltmeye yardımcı olur.
  • Kas erimesini ve eklem problemlerini engeller.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kan dolaşımını ve kalp sağlığını iyileştirir.

Vücudunuzu hareket ettiren herhangi bir aktivite sağlığınız için faydalıdır ve Capoeira bir istisna değildir. Her ne kadar ilk bakışta çok aktif bir spor-sanat-dans gibi gözükmese de vücudunuz içeriden çalışır.

Eğer bu dövüş sanatını denemek isterseniz, yanlış bir hareket sakatlanmaya yol açabileceğinden bir profesyonelden yardım isteyin. Ve tabii ki eğlenmeyi unutmayın ve müziğe ayak uydurun!