Bir Antrenör Liderlik Tekniği Olarak Spor Koçluğu

Spor koçluğu, bir sporcunun spor ile ilgili tüm yeteneklerini ve becerilerini geliştirmeye ve iyileştirmeye odaklanır. Spor eğitmenleri doğrudan motivasyon, disiplin ve bağlılığı arttırmak için çalışır.
 

Günümüz spor dünyasında, spor eğitmenlerinin yeni eğitim yöntem ve teknikleri edinmeleri her geçen gün daha fazla gerekli hale gelmektedir. Spor eğitmenleri, sporcularına en iyi teknikleri öğreterek en etkili antrenman yapmalarını sağlar. Bu nedenle spor koçluğu gittikçe daha çok yaygınlaşıyor.

“Koçluk” kelimesi ile “eğitmek” kelimesi benzer anlamı taşır. Spesifik olarak, spor koçluğu belirli bir alanda bir kişiyi veya bir grup insanı eğitmek için uygulanan bir dizi yöntem ve stratejidir.

Tutum Ve Zihniyet

Tarihte spor koçluğunun  “icat edildiği” belirli bir nokta yoktur. Bununla birlikte, birçok uzman spor koçluğu kavramının Green Bay Packers teknik direktörü Vince Lombardi ile birlikte 60’larda  ortaya çıktığına inanıyor. Bu süre zarfında Vince Lombardi bir takımın kazanması için tutum ve zihniyetin gerekli olduğu fikrini ifade etmiştir.

Spor yapan kadın

Bu noktadan itibaren spor koçluğu kavramı gelişmeye başladı. Bu kavram insanların daha önce fazla dikkat etmediği belirli faktörleri içeriyordu. Spesifik olarak, spor koçluğu fiziksel ve zihinsel gelişim arasında bir denge kurar. Bir koçun, sporcunun maksimum potansiyeline ulaşmasındaki engelleri ortadan kaldırma sorumluluğu vardır.

Spor Koçluğunun Temel İlkeleri

Zaman geçtikçe, yeni antrenörler spor koçluğunu mükemmelleştirmeye başladı. İnsanlar da spor koçluğu kavramını ciddiye almaya başladılar (iş, yönetici, bilişsel, kişisel vb gibi başka koçluk türleri de vardır). Bu teknik daha sonra insanların uygulamaya koymak için çalışması gereken bir süreç haline geldi.

Spor koçluğunun doğru uygulanması için bir dizi temel ilkeyi listeleyebiliriz:

 
  • Eğitmenin kulakları açık olmalıdır. Diğer bir deyişle, eğitim verdiği kişilerin soru ve görüşlerini daima dikkate almalıdır.
  • Her zaman gözlerini hedefe doğru yöneltmelidir. Eğitim verdiği grubun hedeflerine ulaşmasını sağlamanın yanı sıra, her üyenin bir birey olarak da ilerlemesine yardımcı olmalıdır. Bu amaçla, iyi bir koç değerleri, hedefleri, öğrenmeyi ve diğer hususları dikkate alan bir ortam yaratmalıdır.
  • Antrenör sporcuya sadece emir vermemelidir. Aynı zamanda onları yönlendirerek rehberlik etmelidir.
  • İyi bir antrenör, antrenmanları sırasında karşılaşacakları olası zorlukları sporcularına bildirerek onları hazırlamalıdır.

Spor Koçluğunun Psikolojik Faktörü

Spor koçluğunu tanımlayan yönlerden biri de psikolojik faktördür. Geçmişte antrenörler sadece sporcularının beden eğitimi üzerine odaklandılar. Ancak psikolojik açının görmezden gelinmesi, sporcuların stres, endişe veya depresyondan muzdarip olmalarına yol açabilir.

Spor koçu, bir kişiyi tüm ihtiyaçlarına göre geliştirmek için çalışmalıdır. Yani, bir antrenör sporcunun sporla ilgili ihtiyaçlarını bir birey olarak dikkate almalıdır. Böylece, zihinsel sağlığı da göz önünde bulunduran bir eğitim programı oluşturabilir.

Şehirde koşan çift

Liderlik, Emir Vermek Anlamına Gelmez

Lider, hedeflerine ulaşmak için ekibiyle birlikte çalışan kişidir. Ekip üyelerine çalışacakları değerleri verir ve her geçen gün daha iyi olmaları için onları motive eder. Bu nedenle spor koçluğu bir antrenörün kullanabileceği en iyi liderlik aracıdır.

 

Bununla birlikte, koçluğun genel ve çok etkili bir liderlik tekniği olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü spor koçluğu sporcuları fiziksel ve zihinsel olarak en iyisini yapmaları için motive eder.

Bazı eğitmenler ekip üyelerinin yetkilerini birbirlerine devretmelerine izin verir. Diğer insanlar için karar verme ve hatta iletişim engelleri oluşturma hakkına sahip olduklarını düşünür. Bu tür bir eğitmen, bir lider değil, bir patrondur.

Bu yüzden birçok antrenör spor koçluğu yöntemini kullanmayı tercih etmektedir. Bu yöntem sadece daha iyi sonuçlar getirmekle kalmaz, aynı zamanda sporcuların  daha fazla gelişmelerine de yardımcı olur. Ayrıca, çevre ve antrenör ile sporcu arasındaki ilişki daha esnek olur. Bu da aralarındaki bağı güçlendirir.

Bu hususlar, spor koçluğunu sporda başarılı bir şekilde gelişme sağlayacak bir liderlik yöntemi haline getirir. Aynı zamanda, sporcuları olağanüstü performans seviyelerine ulaşmaları için motive eder. Bu sadece spor hayatları için geçerli değil, aynı zamanda kişisel, iş ve sosyal yaşamları için de geçerlidir.