Ali ve Foreman: Tarihin En İyi Boks Maçı

Ali-Foreman maçı 40 yıldan fazla bir süre önce gerçekleşti, ancak hala taraftarların anılarında yaşıyor.
 

Rumble in the Jungle olarak biliniyordu ve dünyanın en iyi boksörlerinden ikisi yer alıyordu: Ali-Foreman maçı tüm zamanların en önemli boks maçı oldu ve hala da da öyle. Detaylara daha yakından bakarken bize katılın.

Ali-Foreman: Teke Tek

Cassicus Clay Jr. olarak doğdu ve İslam’a geçtikten sonra adını Muhammed Ali’ye değiştirdi, Louisville’li boksör 1.91 metre boyunda ve 98 kilo ağırlığındaydı. Hem ringin içinde hem de dışında zamanının en ünlü boksörlerinden biriydi.

Vietnam Savaşında hizmet etmeyi reddettiği için boks lisansını üç yıl kaybettikten sonra Ali, bu maça son maçıymış gibi hazırlandı.

Diğer köşede de 1.91 metrede boyunda ancak 100 kilo ağırlığında olan Houston doğumlu George Foreman vardı. Foreman o sırada sadece 25 yaşında olmasına rağmen, ağır siklet şampiyonuydu.

Ali gibi Foreman da Afrikalı-Amerikan idi ama halkın desteğine sahip değildi. Maçla ilgili bir başka ilginç gerçek de Foreman’ın göz hasarından dolayı maçı asıl tarihten altı hafta ileriye itmesi gerektiğidir.

Günlerce süren konuşmalar sadece bir şey etrafında dönüyordu: Ali-Foreman, Foreman-Ali. Bu 40 yıl önce gerçekleşen bir maçtır, ama yine de boks hayranlarının anılarında ve kalplerinde yaşıyor.

Maç sadece spordan ibaret değildi. Ayrıca siyasi, kültürel ve sosyal öneme sahipti. 1996’da Oscar kazanan We When Were Kings belgeselinde o dönemki tüm sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

ali foreman when we were kings
Fotoğraf: La Vanguardia

Ali-Foreman: yüzyılın maçı

Bu 15 rauntluk tarihi mücadele 30 Ekim 1974’te bugün Kongo olan Zaire Kinşasa’daki 20 Mayıs Stadyumunda gerçekleşti. Tarihin en ünlü boks etkinliği olarak kabul edilmektedir.

Mücadelede, ağır siklet şampiyonu olan “Büyük George” George Foreman’a karşı “En Büyük” Muhammed Ali yer alıyordu. O zamanlar iki yıldızlı boksörlerdi.

Maç “Rumble in the Jungle” (Ormandaki gürleme) olarak adlandırıldı. Maça hakemlik eden Michael Buffer, 1984’te “Let’s get ready to rumble” (“Hadi gürlemeye hazır olalım”) ifadesini kullandı ve o zamandan beri bu ifadeyi duyuyoruz.

Zaire diktatörü Mobutu Sese Seko, maça sponsor oldu ve genç Don King maçı düzenledi.

Mücadele detayları

Amerika Birleşik Devletlerindeki saat dilimleri ile senkronizasyon için maç sabahın dördünde gerçekleşti. İlginçtir ki, resmi Zaire televizyonu maçın haklarını satın almadı. Sonuç olarak, maçın yapıldığı ülkenin vatandaşlarına maç yayını yapamadılar.

Boğucu bir tropikal sıcaklıkta, Ali ve Foreman yüzleşmek için ringe girdiler. Sekizinci rauntta Ali, Foreman’ı yere devirdi. Bu, Foreman’ın ilk kez nakavt edilişiydi ve kariyerinde bir leke bıraktı.

muhammed ali nakavt
Fotoğraf: AS USA

Maça başladıktan elli dakika sonra Ali, zaferle kollarını kaldırdı. Maç boksörler ve taraftarlar için tarih yazdı.

 

120.000’den fazla seyirci, “Ali, öldür onu!” diye çığlık atarken ormandaki gürlemeye tanık oldu. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi televizyonları aracılığıyla da maçı takip etti. Ali için bu maç saf bir zafer anıydı ve kariyerine devam etmesine izin verdi. Aynı zamanda Afrikalı-Amerikalıları eşit haklar için mücadelelerinde güçlendirdi.

Bir yıl sonra Ali, önemli bir maç daha yapmak için başka bir uçağa bindi. Bu kez Filipinler’de Joe Frazier ile “Thrilla in Manilla” da dövüşecekti. Bugün bizimle okuduğunuz gibi Ali, en destansı boks etkinliklerinde gerçek bir parlayan yıldızdı!

Ana fotoğraf YouTube @ElTerribleProductions’ın izniyle kullanılmıştır.

  • Rugido en la jungla: la épica victoria de Muhammad Ali que lo convirtió en leyenda. Diciembre de 2019. INFOBAE. https://www.infobae.com/america/deportes/2019/12/05/rugido-en-la-jungla-la-epica-victoria-de-muhammad-ali-que-lo-convirtio-en-leyenda/
  • A 45 años de The Rumble in the Jungle, la histórica pelea entre Ali y Foreman. Octubre de 2019. Filo News. https://www.filo.news/deportes/A-45-anos-de-The-Rumble-in-the-Jungle-la-historica-pelea-entre-Ali-y-Foreman-20191031-0075.html