Muhammed Ali: Tarihteki En İyi Boksör

27 Aralık, 2019
Muhammed Ali ya da Cassius Clay, sadece boks ringindeki başarılarıyla değil, aynı zamanda yardımseverlik çalışmaları ve İslam dinine geçmesiyle de tanınmaktadır.
 

Amerika Birleşik Devletlerinin güneyinde Cassius Marcellus Clay ismiyle dünyaya gelen bu sporcu, dini ismi olan Muhammed Ali ismiyle tanınmıştır.

Muhammed Ali, kesinlikle her açıdan tarihteki en iyi boksör olarak değerlendirilmektedir. Onun hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Muhammed Ali, tarihteki en iyi boksör

Cassius Marcellus Clay Jr., 1942 yılında Louisville’de dünyaya gelmiştir. Kendisinin de söylediği gibi, hiçbir zaman boksör olacağını düşünmemiştir. Bu sporla ilk teması, 12 yaşındayken bir hırsız bisikletini çaldığında gerçekleşmiştir.

Bu durumu polise ihbar ettiğinde, bir polis memuru ona, eğer birilerini dövmek istiyorsa önce nasıl boks yapılacağını öğrenmesi gerektiğini söylemiştir. 14 yaşındayken, amatör yıllarında kazanacağı pek çok şampiyonluktan ilkini elde etmiştir. 

1960 yılında, (henüz Muhammed Ali ismini almamış olan) 18 yaşında olan Cassius, Roma Olimpik Oyunlarına katılmış ve jürinin kararıyla altın madalya kazanmıştır.

Efsanenin başlangıcı

Profesyonel bir boksör olacağı memleketine döndükten sonra pek çok önemli ve ünlü maç yapmış ve özellikle nakavtlarıyla ön plana çıkmıştır. 1962 yılında, New York Madison Square Garden’da Sonny Banks’e karşı ringe çıkmıştır. Bu, Cassius Clay’in ilk nakavtıdır ve ilk turda gerçekleşmiştir!

Fakat o vazgeçmemiş ve ABD dışında da dünyanın farklı yerlerinde zaferler kazanmaya devam etmiştir ve uluslararası üne kavuşacağı günlere çok yaklaşmıştır.

 

1967 yılında, orduya katılmayı reddetmesinden dolayı boks yasağı almıştır. Georgia senatörünün yardımıyla üç yıl sonra ringe geri dönmüştür. Kariyerinin ikinci aşamasındaki en ünlü dövüşlerinden birisi Joe Frazier’a karşı olmuştur. Ali ve Frazier, birbirlerine karşı üç kez yarışmıştır.

boksör muhammed ali

Muhammed Ali, 1979 yılında son dövüşünden birkaç ay sonra boksu bırakacağını açıklamıştır. Dünya Boks Birliği’ne emekliye ayrılırken yazdığı mektupta şu cümleler yer almaktadır: “İspatlayacak hiçbir şeyim kalmadı, halen zirvedeyken emekliye ayrılmak istiyorum.” Bununla beraber, kararından pişman olup 1980 yılına kadar bir süre daha boksa devam etmiştir.

Şampiyonun arkasındaki adam

56 zafer (37 KOs) ve yalnızca 5 yenilgiyle profesyonel başarılarının dışında Muhammed Ali, ringin dışındaki hayatıyla da tüm dünyanın hafızasında yer etmeyi başarmıştır.

Katolik bir ailede büyüyen Muhammed Ali, daha sonra İslam dinine geçmeye karar vermiştir (ve ismini de değiştirmiştir). Fakat her şeyden önemlisi, ait olduğu ırktan dolayı pek çok zorlukla mücadele etmek ve bunun getirdiği yükleri taşımak zorunda kalmıştır.

 

Muhammed Ali’nin yaşadığı dönemde Amerika Birleşik Devletlerinde ırkçılık çok daha fazlaydı. Siyahlar, beyazlarla aynı haklara sahip değildi. Muhammed Ali, bu eşitsizlikle savaşmak için yoğun bir şekilde çalıştı ve Martin Luther King gibi önemli kişilerin yanında yer aldı.

Adaletsiz bir durdurma

Roma’da Olimpik madalya kazandıktan ve başarılı bir dönüş yaptıktan sonra ülkesi ona Vietnam savaşında bir yer ayırarak “başarısının karşılığını” vermiştir. İslam dinine olan bağlılığı ve vicdani ret hakkına dayanarak orduda yer almayı kabul etmemiştir.

Hükumet onun davranışlarını vatan hainliği olarak değerlendirmiş, unvanlarını geri almış ve onu hapis cezasına çarptırmıştır. Kendisine kefaret ödeme şansı sunulsa da pasaportuna el konulmuş ve ülkeden ayrılması ve boks yapması yasaklanmıştır.

Bu süreçte zaten Müslüman olmuş ve ününü ülkede din hakkında vaaz vermede kullanmıştır. Spor kariyeri tamamen bittikten sonra farklı ülkelerde yardımseverlik çalışmaları yapmaya başlamıştır. Az gelişmiş ülkelerdeki çalışmaları sebebiyle Birleşmiş Milletler, Ali’yi Barış Elçisi olarak atamıştır.

muhammed ali

Muhammed Ali’nin son yılları

 

1984 yılında, Muhammed Ali’ye Parkinson teşhisi konmuştur. Muhtemelen bunun sebebi, dövüşlerde başına aldığı darbeler olmuştur. 1996 yılında, Olimpik Meşale’yi yakma ayrıcalığına sahip olmuştur. El becerilerinde bir miktar bozulma fark edilir olsa da bu görevi tamamlamayı başarmıştır.

2016 yılında 74 yaşında hastaneye solunum güçlüğü şikayetiyle giden Ali, doğal sebeplerden dolayı hayatını kaybetmiştir. Ölmeden hemen önce Phoenix’te yaşamaktaydı.

Ringde ve tarihte bir efsane haline gelen Cassius Clay ya da Muhammed Ali’nin, politik sebeplerle kariyerini bırakmaya karar vermiştir fakat her zaman için dünyanın en iyi boksörü olarak kabul edileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Kapak fotoğrafı Sports Illustrated dergisinden alınmıştır.

 
  • Hauser, T. (2018). Muhammad Ali: In Protect Yourself at All Times. https://doi.org/10.2307/j.ctv3znxjk.26