Zayıf Bacak Dolaşımı: Önleme ve Tedavi

18 Ocak, 2020
Neyin zayıf bacak dolaşımına neden olduğunu ve nasıl önlenip tedavi edileceğini öğrenin.
 

Zayıf bacak dolaşımı, venöz yetmezlik gibi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu yazıda tedavi ve korunmayı tartışacağız.

Zayıf bacak dolaşımının temel nedenlerinden birinin harektsiz bir yaşam tarzı olmasına rağmen; bu sorun aynı zamanda yaşlanmanın bir sonucudur. Bu insanlarda, genetik yatkınlık veya dolaşım problemi nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu yazıda, bacaklardaki zayıf dolaşıma ve onun nelerden oluştuğuna derinlemesine bakacağız. Ayrıca, bazı önleyici adımlar ve bazı olası tedavi seçenekleri vereceğiz.

Zayıf bacak dolaşımı: nedenleri ve fizyolojisi

Vücudumuzda kan dolaşımını yavaşlatabilecek birçok neden vardır. Bununla birlikte, bu, yerçekimi kuvveti nedeniyle bacaklarda daha fazla görülür. Genel olarak, zayıf kan dolaşımı hakkında konuştuğumuzda damarlardan arterlere karşı geçen kandan bahsederiz. Bu nedenle, tekrar oksijen almak adına kalbe ulaşmak için dokulardan geçer.

Arteriyel dolaşım yüksek basınç fonksiyonudur, ancak venöz dolaşım çok daha yavaş bir oranda gerçekleşme eğilimindedir. Bunu telafi etmek için, damarlar kan geri akışını önleyen bazı valflere sahip olma eğilimindedir.

Zayıf dolaşımın nedenleri çoktur. Bununla birlikte, verimsiz bir venöz sisteme işaret eden morfolojik bir değişiklik her zaman vardır. Bu nedenle, birçok durumda, bu morfolojik değişiklik arteriyoskleroz ile ilgilidir.

Arteriyosikloz

Arterioskleroz, yaşlanma ile ortaya çıkan kronik bir durumdur. Açıklamamız gerekirse, arterlerde plak oluşumundan oluşur. Plaknın bileşimi, arterlerin duvarlarındaki kolesteroldür.

 

Genellikle, arterlerin sertleşmesi meydana geldiğinde bu durum orta boy damarlarda görülür. Bu, venöz valflerin arızalanmasına neden olabilir.

bacak dolaşımı sorunları

Ayrıca, arterlerdeki plak küçük kan pıhtılarına neden olabilir ve ayrıca venöz sisteme de sıçrayabilir. Sonra venöz duvarlara yapışırlar ve bir tromboz oluştururlar. Flebit gibi koşulların kaynağı budur.

Flebit, yaşla birlikte büyük veya küçük bir şekilde ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Ayrıca, sigara içmek bunun ana nedenlerinden biridir. Endoteli, arterlerin hassas astarını tahriş eder. Ayrıca, arteriyel plak oluşturmaya da yatkın hale getirir.

50 yaşında ve sigara içen bir kişi 70 yaşında olan bir kişinin arterlerine sahip olabilir. Bu nedenle, istenmeyen semptomların görünümünü azaltmak için sigarayı bırakmak hayati önem taşır.

Diyabet

Diyabet, zayıf kan dolaşımı ile ilişkili başka bir hastalıktır. Daha da kötüsü, ileri vakalarda ciddi problemler olabilir. Kılcal damarlarda aşırı glikoz ile toksisite, mikrosirkülasyon problemleri ile sonuçlanabilir.

Varisli damarlar ve zayıf bacak dolaşımı

Varis, damarlardaki yetersiz kan akışının ana tezahürüdür. Bu nedenle bacaklarda zayıf kan dolaşımı ortaya çıkar. Bu, bu duruma yatkınlığı olan gençlerde ortaya çıkma eğilimindedir. Ancak, bu durumda, daha az önemlidir.

 

Bununla birlikte, bu yaşlı insanlarda endişe verici bir semptom olabilir ve kardiyovasküler ağrıya neden olabilir. Bu ciddi olabileceğinden, ana nedenini tedavi etmek en iyisidir. Ayrıca, ortaya çıktığı üzere, varisli damarların ana nedenlerinden biri yetersiz kan akışıdır.

Önleme ve Tedavi

Bu bölümde, bacaklardaki zayıf dolaşım semptomlarını önlemek veya tedavi etmek için adımlar ve tavsiyeler vereceğiz. Örümcek damarlar, varisli damarlar veya bacaklarda karıncalanma ile ilgilidir. Amaç dolaşımı iyileştirmek olduğu için birçok vaka örtüşüyor olabilir. Yani bunlar önleme için geçerli olduğu kadar güncel semptomlar için de geçerli olabilir.

  • Fiziksel egzersiz yapın: spor kalp sağlığı için iyidir ve kanın kan damarlarından geçme hızını artırır.
  • Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayın: özellikle kalbinize yararlı yiyecekler tüketmek önemlidir. Örneğin, balıklarda veya kurutulmuş meyvelerde bulunan omega-3. Ayrıca, uzmanlar tuz tüketimini azaltmayı da tavsiye etmektedir.
  • Bol miktarda su için: Bu, böbrek filtrasyonunu uyarır ve sıvı tutulumunu önler
sahilde spor yapan kadın

Zayıf dolaşım semptomları nasıl hafifletilir?

 

Örümcek damarlar, varisli damarlar, karıncalanma veya sıvı tutulumu gibi belirtiler belirledik. Şimdiyse bu semptomları azaltmak için önlemler alabiliriz. Bununla birlikte, altta yatan hastalığın ne olduğunu hesaba katmalıyız, böylece nasıl tedavi edileceğini bilebiliriz. Bunu yapamazsak, belirtiler geri dönecektir.

  • Pıhtı oluşumunu önlemek için kompresyon çorapları kullanın. Egzersiz, kalp atış hızını yükseltir ve kanın damarlardan geçme hızını artırır.
  • Masajlar dolaşımı iyileştirmek için harika bir araçtır. Çarpıntı ile venöz dönüşünü iyileştirmeye yardımcı olurlar.
  • Bacakları kaldırmak. Bu, venöz dönüşü iyileştirmek için de yararlı olabilir.

Bazı durumlarda, zayıf bacak dolaşımını cerrahi olarak veya ilaçla tedavi etmek gerekebilir. Varisli damarları ortadan kaldırabilen birkaç invaziv ameliyat vardır. Doktorların reçete ettiği ilaç, pıhtı oluşumunu önlemek için bir antikoagülandır.

 
  1. Aronow W. Peripheral arterial disease in the elderly. Clin Interv Aging [Internet]. 2008 Jan [cited 2019 Nov 14];Volume 2:645–54. Available from: https://www.dovepress.com/peripheral-arterial-disease-in-the-elderly-peer-reviewed-article-CIA
  2. Olive JL, DeVan AE, McCully KK. The effects of aging and activity on muscle blood flow. Dyn Med. 2002 Dec 19;1:1–7.
  3. Deitrick G, Charalel J, Bauman W, Tuckman J. Reduced arterial circulation to the legs in spinal cord injury as a cause of skin breakdown lesions. Angiology. 2007 Apr;58(2):175–84.