Sakatlık Geçirmiş Bir Sporcu Bu Süreci Nasıl Atlatır?

Sakatlanan bir atlet ile nasıl ilgilenilir? Unutmamak gerekir ki, sadece fiziksel boyut önemli diye bir şey yoktur; aksine psikolojik boyut hedefe ulaşmak için daha fazla istikrar sağlar.
 

Herhangi bir spor alanında erken toparlanma stratejisi planlamak için sakatlanan sporcu ve takımının bir sakatlığın ne anlama geldiğini ve nedenlerinin ne olabileceğini bilmesi önemlidir. Şimdi bu sürecin nasıl kolaylaştırılabileceğini açıklayacağız.

Spor sakatlanmaları, fiziksel aktiviteler sırasında ortaya çıkan kemik, tendon ya da kaslardaki değişikliklerdir. Örnek vermek gerekirse, en sık görülenlerden bazıları sporcunun diz, tenisçi dirseği, basketbol oyuncusunun omuzu vb gibi durumlar gösterilebilir.

Bu koşullar yanlışlıkla yapılan bir hareket sonrası ya da fazla yüklenme nedeniyle meydana gelebilir. Local Spor Enstitüsü’ne göre, sporcudaki biyolojik değişiklikler nedeniyle de sakatlanmalar meydana gelebilir. Bu, diğer faktörlerin yanı sıra omurgada kayma, enfeksiyonlar, kemiklerde kalsiyum eksikliği gibi rahatsızlıkları içerir.

Ayrıca antrenman ya da yarışmada sakatlanmaya neden olabilecek hatalar da vardır. Bunlar aşırı aktivite, germe ve ısınma eksikliği, ayakkabı ya da oyun alanı ile ilgili sorunlar veya diğer birçok durum olabilir.

Spor sakatlanması nasıl tedavi edilir?

Bir spor sakatlanmasının nasıl tedavi edileceği sakatlığın ciddiyetine ve tipine bağlıdır. En yaygın olanları yani anti-enflamatuarlar olanlar, etkilenen bölgenin hareketsizleştirilmesi, cerrahi, rehabilitasyon ve dinlenme ile tedavi edilir.

Benzer şekilde, sakatlanmış sporcunun duygusal dengeyi korumak ve böylece daha hızlı bir iyileşme sağlamak için psikolojik destek alması önemlidir.

 

Sakatlanan sporcunun psikolojisi

Sakatlanmış bir sporcunun herhangi bir travmaya maruz kaldığı anda, aklına “Bu bana neden oldu”, “Ben Ne yaptım”, “Ya iyileşmezsem”, “artık oynayamam” gibi düşünceler gelebilir. Bu, sporcu için stres ve endişeye neden olur.

Bu artan stres seviyesi sakatlanmayı daha da kötüleştirebilir ya da nüksetmeye neden olabilir. Amaç, oyuncu üzerindeki baskıyı ve durum hakkındaki olumsuz düşüncelerini azaltmak, böylece motive kalmasını ve düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamaktır.

sakatlık

Yukarıdakilerle birlikte, sakat bir sporcunun hissedebileceği acıların ötesinde, bilişsel değerlendirmeyi, verdiği duygusal ve davranışsal yanıtı kontrol etmek gerektiğinin dikkate alınması gerekir. Bu, dikkat, konsantrasyon ve motor kontrolünü geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Sakatlanma süresinden sonra, spor tıbbı ve spor fizik tedavi ekibinin sakatlanma türünü ve seviyesini teşhis etmesi önemlidir. Buradaki amaç, hasta için en uygun tedavi planını oluşturmak ve gerekli müdahaleleri araştırmaktır.

Rehabilitasyon için psikolojik müdahale

Fizyoterapi çalışmalarına ek olarak, San Antonio Katolik Üniversitesi’ne göre, sporcular izinlerine çıktıkları sırada iyi sonuçlar elde ederler, çünkü gelecekteki sakatlanmaların önlenmesine yardımcı olur ve rehabilitasyonu daha hızlandırır ve sporcuyu motive eder.

Psikolojik açıdan en çok kullanılan teknikler şunlardır:

  • Görselleştirmeler (ağrı tekniği)
  • Gevşeme
  • Başa çıkma becerileri
  • Stres ve kaygı azalması
  • Sosyal Destek
 

Yukarıdakilere uymak için, sakat sporcunun iyileştirme sürecinde kendisine eşlik edebilmesi için teknik direktör, fizyoterapist ve takım arkadaşlarının desteğini alıyor olması önemlidir. Bu, birçokları için zor bir aşamadır ve bu yüzden üstesinden gelmek için her türlü araç sunulmalıdır.

Sakatlanan sporcu için rehabilitasyon aşamaları

Rehabilitasyon sürecinde, sporcunun ilerlemesini tanımlamak ve yardımcı olmak için sakatlanmanın aşamalarını bilmek büyük önem taşır.

Maldonado González’e (2006) göre, ilki, uzmanların her sakatlık ve iyileşmesi için gerekli egzersiz ve ilaçlardan sorumlu olduğu biyolojik kısımdır. Aynı şekilde, amaç sporcunun yeniden çalışma ritmine uyum sağlayabilmesidir.

sporcu

Diğer aşama, yukarıda tarif edilen tekniklerin kullanıldığı sürecin takip edilmesi gerektiğidir, böylece normal bir rutine geri dönme zamanı geldiğinde, gelecekten korkmadan ve güçlü bir şekilde her şeyi yapılabileceği yeniden inandırılmalıdır.

Sonuç

Son olarak, sakatlanan sporcunun sorumlu uzmanının disiplinler arası bir müdahale planı oluşturması önemlidir. Bu, hastayı olayla mağdur etmemeyi ve ayrıca sporcunun bu zor andan çıkmasına yardımcı olan bir plana sahip olmayı ima eder.

Biyolojik ve zihinsel boyut arasındaki koordinasyon, sporcunun tedaviye devam etmesi için önemlidir. Öte yandan, süreci değerlendirmek için amaç ve hedefler oluşturmak, güven ve benlik kavramına odaklanmak gibi çok olumludur.

  • Abenza. L (2010) Psicología y lesiones deportivas: un análisis de factores de prevención, rehabilitación e intervención psicológica. Universidad  Católica San Antonio [tesis online], Murcia – España.
  • Hontoria Gonzáles. L, Gonzáles Llorente. V, Alvarez Fidalgo. M, Calvo Manzano. J, Chamorro Sánchez. P, Juanes Morales. M y Montoya Miñano . J (s.f)  Manual de Lesiones Deportivas. Instituto Municipal del Deporte, Colombia. ISBN: 84-605-6226-3. Recuperado de: http://www.deposoft.com.ar/repo/preparacion%20fisica/lesiones%20y%20salud/manual_lesiones_deportivas.pdf
  • Maldonado González, R. (2006). Oferta y demanda de actividad física: Proceso de recuperación de un deportista lesionado. Recuperado de: http://www.munideporte.com/imagenes/documentacion/ficheros/20070102160843Ponencia_rafael_maldonado.pdf