Kinezyolojik Bant Nasıl Doğru Kullanılır?

Kinezyolojik bant, sakatlanmaları önlemek ve egzersizin neden olduğu ağrıları dindirmek için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.
 

Daha önce yarışlar sırasında, profesyonel sporcuların veya Olimpiyat sporcularının vücutlarında renkli bantlar görmüş olabilirsiniz. Bu bantlar kinezyolojik bant veya elastik tedavi bandı olarak adlandırılır ve bir çok faydası vardır. Bu yazımızda sizlere kinezyolojik bantlardan bahsedeceğiz.

Kinezyolojik Bant Nedir?

Kinezyolojik bantlamanın ana fikri, sakatlanmış veya ağrı ve kramp sorunu olan eklem ve kasların daha fazla desteklenmesidir. Bu yöntem genelde sakatlanmaları önlemek, rahatsızlıkları tedavi etmek ve ağrı ve şişliği azaltmak için kullanılır.

Kinezyolojik bantlama, profesyonel sporcular tarafından uzun yıllardır kullanılan bir tekniktir. Ancak, 2008 Beijing Olimpiyatları ile popülerliği arttı. Olimpiyatlar sırasında, çeşitli sporcuların kollarında, omuzlarında, dizlerinde ve bileklerinde renkli kinezyoloji bantları vardı.

Bu bantlar, kinezyoloji alanında uzmanlaşmış bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Genelde, sporcunun kendi doktoru bu bantları uygular. Ayrıca bir fizyoterapist veya kiropraktör de bu bantları uygulayabilir.

Kinezyolojik Bantlar Nerelere Uygulanır?

Bantlar, kasın sonundan başlanıp ucuna doğru uzatılarak, bant gergin olacak şekilde vücudun her yerine uygulanabilir. Kas bu şekilde çekildiğinde, ciltte oluşan gerginlik, kas ve deri arasında bir boşluk oluşmasını sağlar.

Sonuç olarak, bölgedeki kan akışı ve iyileşme hızı artar.

Elastik tedavi bantları, parlak ve canlı renkleri sayesinde çok ilgi çekerler. Ancak, bu renkler sadece estekik amaçlıdır. Bantların özellikleri, renkleri dışında aynıdır. Bantlar, hava akışına izin vermesi için pamuk lifinden üretilir ve cilde yapışabilmesi için akrilik yapıştırıcı içerir.

 

Bu yapıştırıcı, vücut ısısıyla aktifleşir. Kinezyolojik bantların ana özelliği, kendi uzunluğunun yüzde 140’ına kadar uzayabilmesidir.

dizi ağrıyan kadın

Özellikleri

Bu yöntem, bölgede daha az gerginlik ve yorgunluk olduğunda dokunun işlevini daha iyi yerine getirdiğini gösteren, eski elastik tedavi bantlarına dayanır. Bu yüzden, daha iyi kan akışı ve daha az basınç, problem ve rahatsızlıkların azalmasını sağlar ve hareket etmeyi kolaylaştırır.

Ancak, bu bantlar bazı kişilerin zannettiği gibi, haksız bir avantaj kazanma yöntemi değildir. Bu sebeple, Olimpiyatlar ve şampiyonluklar da dahil olmak üzere, ulusal ve uluslararası yarışlarda kullanılmasına izin verilir.

Kinezyolojik bant kullanan sporcuların çoğu bunu sakatlanmaları önlemek, eski bir sakatlığın ağrısını hissetmemek veya kasın, antrenman ve yarış sırasında çok çalıştırılsa da iyileşmesini hızlandırmak için kullanırlar. Yani, sporcular bu bantları nedensiz yere veya sadece “eklemleri daha rahat hareket etsin diye” kullanmazlar.

Kinezyolojik Bant Kullanmanın Faydaları

Kinezyolojik bantlar, insan bedeni üzerindeki iyileşme hızlandırıcı etkisi nedeniyle, profesyonel sporcular tarafından çok daha sık kullanılmaya başlandı. Ek olarak, bu bantlar nörolojik ve dolaşım sistemlerini aktive ederler.

Kaslar, sadece insan bedeninin basit hareketlerini değil, pek çok farklı süreci de kontrol ederler. Ayrıca, lenfatik ve venöz sıvıların dolaşımı ve bedenin ısısının ayarlanması gibi başka işlevleri de vardır.

 

Kinezyolojik bantlar, sinirlerin üzerindeki baskıyı azalttıkları için kas ağrısının tedavi edilmesine de yardımcı olurlar. Sinirler sıkıştığında, beyne gönderdikleri sinyaller ağrı veya acı olarak algılanır. Bu yüzden, kas üstündeki aşırı yüklenme hafifletilmelidir.

dizine kinezyolojik bant uygulanan kadın

Uygulanışı

Kinezyolojik bantlama üç şekilde uygulanabilir: küçük ve çizgisel bölgeler için I şeklinde, büyük kaslar için Y şeklinde ve daha da uzun ve büyük kaslar için X şeklinde.

İlk olarak, bandı biraz esnetmeli ve ardından arkasındaki yapışkanı örten kısmı çıkartmalısınız. Bandın bir ucunu kasın başladığı yere yerleştirim, istediğiniz yere ulaşana kadar uzatmalısınız.

Bandı, kasın bir ucundan öbür ucuna kadar gerdirmemelisiniz çünkü bu, kas çekilmesine veya kramplara neden olabilir.

Bant, yerleştirildikten sonra 4 güne kadar yerinde kalır ve su veya ter nedeniyle çıkmaz. Bandı çıkartmak için, tüylerin çıkma yönüne doğru, fazla çekmeden çıkartmalısınız. Ayrıca, bant uygulanmadan önce, bölgedeki tüyler traşlanmalıdır.

Sonuç olarak, bir sakatlanmanız veya kas ağrınız varsa, kinezyoloji bandı kullanmak sizin için faydalı olacaktır. Bu bantlar sayesinde, hem bir sorun yaşamadan hareket edebildiğinizi hem de iyileşmenizin hızlandığını fark edeceksiniz.

  • Konishi, Y. (2013). Tactile stimulation with Kinesiology tape alleviates muscle weakness attributable to attenuation of Ia afferents. Journal of Science and Medicine in Sport16(1), 45-48.