En Çok Sakatlık Yaşanan Sporlar Hangisidir?

Sakatlık, yaptığımız her aktivitede başımıza gelebilecek bir olaydır. Evde, merdivenlerden inerken, işteyken ve elbette spor yaparken başımıza gelebilir.
 

En çok sakatlığa neden olan sporları değerlendirirken, her birinin özelliği onlar için belirlenen sakatlık oranlarına göre belirlenir. Sakatlanma oranı nedir? Bu aktivitenin her bin saatlik uygulaması için meydana gelen ortalama sakatlanma sayısıdır.

Amacı, her spor dalının ‘tehlikesini’ oluşturmaktır. Bununla birlikte, bir ayrıntıyı hesaba katmak önemlidir. Hangi sporu yaparsak yapalım, sakatlanma er ya da geç gelecektir. İstisna yok. Bazıları bariz nedenlerden dolayı diğerlerinden daha tehlikelidir.

Bir çaylak düzenli olarak spor dalını değiştiriyorsa, önce bir tekniğe sahip olmadan paten veya boks yapıp risk almamalıdır. Bunlar, rugby gibi doğrudan temas eden veya bisiklet gibi düşme riski olan diğer sporların yanı sıra genellikle bir sakatlanma kaynağıdır.

En Çok Sakatlık Yaşanan Sporlar Hangisidir?

En azdan en çoğa doğru giderek size hangi sporların daha çok sakatlanmaya sebep olduğunu gösteren bir liste sunacağız.

1. Rugby

rugby

Rugby, bin saatlik oyun başına 17’lik bir sakatlanma oranına sahiptir. Bu, bu spor dalının özelliklerinde görülebilen yüksek bir sayıdır.

Ayakkabının özelliğine eklenen doğrudan temas, sakatlanmaları ve bağ problemlerini yaygın hale getirir. Rugby, futbolda olduğu gibi, yere çivilerin battığı kramponlar giyilir. Sporcu vücudunu döndürdüğünde, bu sorunlar ortaya çıkabilir.

2. Squash

Bu en popüler sporlardan biri değil. Bununla birlikte, birçok sırt sakatlanmasının, yüksek efor nedeniyle kalp problemlerinin ve kas problemlerinin önünü açar.

 

Çok küçük bir alanda, çok yüksek bir hızda ve sürekli yön değişiklikleri ile oynanır. Buna ek olarak, top küçüktür ve oyuncuların gözlerine çarpabilir. Bu oyunda, sporu yapanların %52’sinin yılda en az bir kez sakatlık geçirmesine neden olur.

squash

3. Boks

Popüler bakış açısında, en fazla sakatlanmaya sebep olan spor boks ve diğer dövüş sporlarıdır. Bu sporlar çürükler, kesikler gibi küçük veya kaburga kırıkları, iç kanama ve beyin hasarı gibi büyük sorunlara sebep olabilir.

Bu sorunlara maruz kaldıkları göz önüne alındığında, Amerikan Pediatri Birliği gibi kuruluşlar açıkça bu sporun ergenler için yasaklanmasını istedi. Aynı şekilde, Sant Joan de Déu Hastanesi, çocuklar ve gençlerde uygulamalarına karşı tavsiyede bulunuyor.

boks

4. Basketbol

Basketbol, vücuda farklı hasar verebilen bazı faktörleri birleştirir. İlk olarak, yüksek fiziksel efor gerektirmesi kas problemlerini tetikleyebilir.

İkincisi, dar alanlarda hız ve yön almadaki ani değişiklikler burkulmalara neden olabilir. Son olarak, fiziksel temas ve zıplamalardan meydana gelen sakatlık ortaya çıkabilir. “Koşucu dizi” olarak adlandırılan sakatlık basketbol ve voleybol oyuncularının ortak sakatlanmaları olarak belirtilebilir.

Bütün bunlarla ve özel spor hekimliği dergilerindeki yayınlara göre, basketbolun bin saatte 5.2’lik bir sakatlanma oranı var. Bu, bu listedeki diğer sporlara kıyasla, çok yüksek bir risk değildir.

basketbol

5. Koşu

Birçoğundan daha fazla sakatlanmaya sebep olan bir diğer spor koşudur. Ortalama olarak, koşucuların %50’si bir yıl içinde sakatlanmaya maruz kaldı. Bu spor dalındaki sakatlanma oranı, bin saatlik çalışma başına 2.5 ile 12.1 derecesinde sakatlık riski içerir. Dizler genellikle vücudun en çok etkilenen kısmıdır.

6. Futbol

Tabii ki, bu kadar çok insanın favorisini dışarıda bırakamazdık. Futbol, profesyonellere amatörlerden daha fazla sakatlanmaya neden olan bir spordur. Oranı bin saatlik müsabaka başına 12.7 ile 68.7 arasındadır.

Ancak, antrenmanda ve ayrıca amatör sporlarda, sayılar önemli ölçüde düşer. Bu durumlarda, 2.3 ve 7.6 arasındadır.

7. Crossfit

Crossfit

Bu spor dalını içeriyoruz çünkü günümüzde en beğenilenlerden biri ve izole kazalar nedeniyle kötü bir üne sahiptir. Gerçek şu ki, her bin saatlik eğitim için 3.1’lik bir sakatlanma oranına sahip ve bu, oldukça güvenli bir spor olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, bunu uygularken sağlığı korumak için çalışmada ilerlemek esastır. Aynı şekilde, yeni başlayanlara nasıl rehberlik edeceğini bilen bir eğitmene sahip olmak da rahatsızlıklardan sizi koruyacaktır.

Tipik sakatlanmalara sahip diğer sporlar

Bahsedilenlere ek olarak, hentbol, tenis veya golf de dahil edilebilir. Bunlar, sakatlanma açısından riskli olmasa da, tekniklerinden dolayı tipik sorunlara neden olabilir. Mesela tenis dirseği sakatlıkları çok yaygın hale gelirken, golfte sırt ve omuz sakatlanmaları yaygındır.

 

Öte yandan, bisikletçiler, hentbol oyuncuları ve voleybolcular genellikle diz sakatlanmalarına maruz kalırlar; ilk durumda sürekli hareket ve sonuncusunda sürekli sıçramalar vücut için tolere edilmesi zor bir kombinasyon üretir.

Sonuç olarak, squash sporu tarafından yakın takipte olsa da rugby en çok sakatlanmaya sebep olan spor olarak göze çarpıyor ve şaşırtıcı olarak koşu da bu listede ön sıralarda yer alıyor. Bunları önlemek için yöntem bulmak zor olsa da, en iyi şey, iyi bir fiziksel hazırlığa ve her şeyden önce, belirli bir frekansta bir spor yaparken yeterli bir tekniğe sahip olmaktır.