Kuersetin: Kaslar İçin Antienflamatuar Antioksidan

29 Ağustos 2019
Kuersetin, kas gelişimini büyük ölçüde destekleyen farklı flavonoid aktif bileşenleri arasındadır. Sağlığımız ve kaslarımız için temel bir unsurdur.

Kuersetin flavonoid ailesine ait bir maddedir. Çeşitli meyvelerde, sebzelerde ve ayrıca besin takviyelerinde bulunur. Antioksidan gücü son derece yüksektir, bu yüzden vücut üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Ayrıca, antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Bu, Kuersetin’in sağlıklı bir vücuda ve özellikle de sağlıklı kaslara sahip olmak için hayati bir unsur haline getirmek adına atıfta bulunduğumuz iki özelliğidir. Antioksidan kapasitesi, hücrelerde oksijensiz radikallerin oluşumunu önler, böylece yaşlanma ve dejenerasyonlarını engeller.

Kuersetin nedir?

Tanınmış olmamasına rağmen, kuersetin vücudumuz için çok önemli bir besindir. Flavonoid ailesine aittir. Daha kesin olmak gerekirse, en aktif polifenol varyantlarından biridir.

Bu madde moleküllerinde şaşırtıcı bir çeşitlilikte pigment dağılımına sahiptir. Yaban mersinde bulunanlar gibi güçlü mavi tonları vardır ve diğerleri ahududu gibi kırmızıdır. Elma ve soğanlarınkine benzer sarı ve yeşil de bulunur.

Kuersetin oldukça biyolojik aktiviteler gerçekleştirir ve en güçlü antioksidanların bir parçasıdır. Bu nedenle, vücudumuzun sağlığını sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz temel besinlerden biridir.

Bu aktif bileşen, serbest radikallerin, yaşlanma ve habis tümörleri içerebilen hücreler üzerindeki etkilerini azaltır. Aynı şekilde, antienflamatuar ve anti-alerjik özelliklere de sahiptir.

Nerede bulabilirsiniz?

Kuersetin, çoğunu düzenli olarak tükettiğimiz çok çeşitli yiyecekte bulunur. Soğanlar, bu maddenin yüksek konsantrasyonlarını içeren yiyecekler arasında öne çıkar ve şüphesiz en yüksek yüzdeyi taşırlar.

Bu yaygın sebze çok yüksek miktarda kuersetin içerir. Genellikle enfeksiyon ve enflamasyona karşı koruma gibi avantajlarından bahsedilmektedir. Bu koruma, esas olarak içerdiği kuersetin sebebiyle ortaya çıkar.

sarımsak

Bu maddenin yüksek seviyelerini içeren diğer yiyecekler, sarımsak, elma, kiraz, ıspanak, brokoli, mango ve yaban mersini gibi sağlıklı meyvelerdir.

Ayrıca yulaf, yeşil çay, siyah çay ve kırmızı şarapta da yeterli miktarda kuersetin bulabiliriz. Ek olarak, günlük olarak tüketilebilecek kuersetin bazlı gıda takviyeleri de mevcuttur.

Kuersetin’in antioksidan gücü

Serbest radikaller, oluşturdukları oksidasyon nedeniyle genel olarak hücrelerimizde ve vücudumuzda çok zararlı etkilere neden olur. Antioksidanlar bu olumsuz etkileri azaltabilir. Yüksek kuersetin seviyesine sahip yiyecekleri tüketmek vücudumuzda bir tür antioksidan kalkan oluşturur.

Antioksidanlar yavaşlama ve hücre oksidasyonunu önleme gücüne sahip moleküllerdir. Bununla birlikte, vücudumuz çok çeşitli serbest radikalleri üretir ve hiçbir antioksidan hepsini kontrol edemez. Bu nedenle, geniş bir yelpazeyi içeren dengeli ve çeşitli bir diyete sahip olmak önemlidir.

Kuersetin’in antioksidan özellikleri, cildin yaşlanmasını, kaslar ve kalp gibi temel organların zarar görmesini önler ve yavaşlatır. Ayrıca habis tümörlerin oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

Kuersetin’in antienflamatuar özellikleri

Kuersetin ayrıca önemli doğal antienflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Tüketimi, osteoartrit, artrit, herpes, kolit, Chron hastalığı ve diğer önemli patolojilerin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Sporda kuersetin, fiziksel ve atletik performansı artırmak için çok faydalıdır. Aynı zamanda kasların, tendonların ve bağların enflamasyonuna karşı savaşır ve bu sorunla ilgili herhangi bir ağrıyı hafifletir.

kuersetin içeren brokoli

Kuersetin’in diğer faydaları

Kuersetin tüketmek diğer birçok hastalık ve rahatsızlık için de faydalıdır. Örneğin, bağışıklık sistemini iyileştirir, astım semptomlarını hafifletir ve antihistamin gücü sayesinde alerjileri önler veya azaltır.

Bu madde ayrıca karaciğeri korur, kronik ağrıları azaltır, kan dolaşımını artırır, damarları ve atardamarları genişletir ve viral ve bakteriyel enfeksiyonları durdurur.

Kuersetin ayrıca saç derisinin ve saçın vücudun içinden beslenmesini uyarır, kepeklenmeyi önler. Son olarak, stresin zararlı etkilerini ortadan kaldırır ve kişisel ya da işle ilgili endişeleri kontrol etmemize yardımcı olur.