Egzersiz Sırasında Baş Dönmesi Neden Meydana Gelir? Nasıl Önlenir?

Egzersiz yaparken baş dönmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bunun olası nedenlerini açıklayacağız.
 

Birçok sporcu, egzersiz yaparken baş dönmesi yaşar. Genellikle bu çok önemli bir sorun değildir. Ancak, bazen daha ciddi problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu yazımızda, egzersiz sırasında baş dönmesinin neden meydana geldiğini ve nasıl önleneceğini anlatacağız.

Düzenli egzersiz yapmak, formda kalmanın ve kalori yakmanın en iyi yollarından biridir. Bununla birlikte, vücut bazen egzersiz sırasında beklenmedik bir şekilde tepki verebilir. Bu da baş dönmesi veya mide bulantısı şeklinde olabilir ve egzersize devam etmenizi imkansız kılar.

Bu problemler sürekli olarak meydana gelirse, tıbbi bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir doktora gitmeniz gerekir. Bunları ortadan kaldırmak için özel bir tedavi gerekli olabilir.

Egzersiz sırasındaki baş dönmesi genellikle önlenebilir hatalardan kaynaklanır. Baş dönmesinin sebeplerini ve onlardan nasıl kaçınılacağını bilmek, onları engellemenin en iyi yoludur. Baş dönmesi probleminden kaçınmak ve egzersiz rutininizin bozulmasını önlemek için, bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Yazıyı okumaya devam edin.

Egzersiz Sırasında Neden Baş Dönmesi Meydana Gelir?

Egzersiziniz sırasında baş dönmesi, genellikle yeterli beslenememenizin, düzgün nefes almamanızın veya dehidrasyonun sonucudur. Bu durumlar sağlıklı değildir ve bir tıp uzmanı tarafından araştırılmalıdır. Ayrıca daha ciddi bir sorunun işareti de olabilir. Şimdi egzersiz rutini sırasında baş dönmesi nedenlerini gözden geçirelim.

 

1. Yeterince Yememek

Vücut, fonksiyonlarını yeterince güçlendirmek için glikoz şeklinde şeker kullanır. Eğer yeterli besin almazsanız, vücudunuz doğru şekilde egzersiz yapmak için ihtiyaç duyduğu glikoza sahip olamaz. Bu nedenle, kan şekeri düşüşünü önlemek için egzersize başlamadan en az iki saat önce yemek yemeniz gerekir. Bu öneriye dikkat edin.

Elma yiyen Kadın

Ayrıca, düşük kan şekeri nedeniyle egzersiz sırasında ortaya çıkan baş dönmesini, meyve suyu içerek veya yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler yiyerek önleyebilirsiniz.

2. Dehidrasyon

Egzersizden önce veya sonra yanlış hidrasyon, vücudun yeterli sıvıya sahip olmasına neden olur ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. Dehidrasyon; baş dönmesine, baş ağrısına ve ağız kuruluğuna neden olur. Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında sıvı almak dehidrasyondan kaçınmanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte, aşırı hidrasyon da sorunlara yol açabileceğinden çok fazla sıvı almaktan kaçınmanız gerekir. Ayrıca vücudunuzun sıvıları daha verimli bir şekilde absorbe etmesi için egzersizden sonra su ya da elektrolitli sporcu içecekleri içmenizi öneririz.

3. Yetersiz Solunum

Yavaş veya aşırı hızlı solunum baş dönmesine ve zayıflık hissine neden olabilir. Çok hızlı nefes aldığınızı fark ederseniz, egzersizin yoğunluğunu azaltın ve biraz mola verin. Ayrıca, farklı aktivitelerin farklı nefes alma teknikleri gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, size en uygun nefes alma teknikleri hakkında bilgi edinmek için bir spor hocasına danışmanızı tavsiye ederiz.

 

4. Tıbbi Problemler

Daha ciddi vakalarda, baş dönmesi tıbbi problemlerden kaynaklanabilir. Kalp hastalıkları ve iç kulak problemleri baş dönmesine neden olabilecek yaygın hastalıklardan bazılarıdır. Baş dönmesi durmazsa, doğru tanı konulması için bir doktora gidin.

Doktorlar ve hasta

5. Uygun Olmayan Egzersiz Tekniği

Son olarak, baş dönmesi aynı zamanda size uygun olmayan egzersiz tekniğinden de kaynaklanabilir. Bu genellikle, egzersize yeni başlayan ve kendisini aşırı zorlayan insanlarda görülür. Bu baş dönmesine ek olarak, yaralanmalara da neden olabilir. Bu nedenle, egzersize yavaş başlamak ve hızınızı yavaş yavaş arttırmak önemlidir.

Ayrıca, egzersiz sırasında baş dönmesi problemi yaşarsanız, egzersizi durdurmanız ve dinlenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bazı durumlarda, yürümek, oturmak veya bir miktar su içmek, iyileşmenize yardımcı olmak için yeterli olur.

Egzersiz sırasında ara sıra baş dönmesi ve mide bulantısı olabilir ancak bu durumun sıklaşması olağan bir durum değildir. Çünkü bu durumlar sık sık meydana gelirse, hipoglisemi veya hipertansiyon gibi hastalıkların bir işareti sayılabilir ya da dengenizle ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu yüzden,baş dönmesi bir saatten fazla sürerse, bir doktora gitmenin ve kontrol edilmenin zamanı geldi demektir.