Wikiloc: Spor Rotaları İçin Bir Uygulama

25 Aralık, 2019
Açık hava sporlarına ilgi duyuyorsanız ve bu tür bir disiplini düzenli uyguluyorsanız, Wikiloc tam size göre bir uygulama. Bu uygulamanın sunduğu inanılmaz özelliklere bir göz atın!
 

Açık hava sporlarına tutkunuz varsa, Wikiloc sizin göre bir uygulamadır. Bu uygulamada dünyanın herhangi bir yerinde pek çok yürüyüş yolu bulmanızı sağlar. Hemde pratik ve tamamen ücretsiz bir sürümü var.

Bunlara ek olarak, Wikiloc’un diğer harika özelliği, kullanıcıların kendileri tarafından oluşturulan bir uygulama olmasıdır. Herkes mevcut rotaları keşfedebilir aynı zamanda yenilerini de oluşturabilir.

Bu şekilde insanlar dünyanın her yerinden, diğer yürüyüşçüler ve sporculara yardımcı olan bir veritabanı oluşturulmasına yardımcı olur. Uygulamanın popülerliği sayesinde bu veritabanı gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

Wikiloc nasıl çalışır?

Yapmanız gereken ilk şey, uygulamayı mobil cihazınıza indirmektir. Wikiloc tamamen ücretsiz ve cihazınızda çok az yer kaplar, bu yüzden uygulamanın telefonunuzun belleğinin çoğunu kullanması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. İndirdikten sonra uygulamaya erişebilir ve tüm içeriklerini keşfedebilirsiniz.

Ana ekran

Uygulamayı açtığınızda kendinizi doğrudan ana ekranda bulacaksınız. Üstte bir rota bulucu var; rota bulmak istediğiniz yerlerin adlarını bilmiyorsanız hiç sıkıntı olmaz.

Biraz daha aşağıda filtreler var. Bu filtreler yapmak istediğiniz sporu, seviye, mesafe veya teknik zorluktaki farklılıkları seçmenize yardımcı olur. Wikiloc, yaklaşık 12 milyon rota ile büyük bir veritabanına sahiptir, bu nedenle bu filtreler kullanıcılara çok yardımcıdır.

En üstte, filtrelerin yanında harita var. Bu harita rota aramanın en sezgisel yoludur. Spor yapmak istediğiniz alanı yakınlaştırmanız ve arama düğmesine basmanız yeterlidir. Bu şekilde, o bölgede olan tüm rotaları bulacaksınız.

 
Wikiloc
Fotoğraf: Wikiloc Facebook sayfası.

Bir rota seçin

Bu adımları tamamladıktan sonra, aradığınız spor için en uygun rotayı seçersiniz. Üzerine tıklayarak aşağıdaki bilgilere erişebilirsiniz:

 • Rota haritası ve geçiş noktaları: Size rotanın başladığı ve bittiği noktayı gösterirler. Daha karmaşık olabilecek noktalarda ara ara sinyaller olacaktır. Bunlar genellikle kavşak veya patika başlangıcıdır.
 • Rotanın profili: Profil, mesafeyi, zorluğu, seviye farkını ve tahmini tamamlanma süresini gösteren bir grafikten oluşur.
 • Fotoğraflar: Kullanıcılar rotadan fotoğraflar yükleyebilir, böylece diğer kullanıcılar karşılaşacakları şeyleri biraz önceden görebilir. Ayrıca bu fotoğraflar size yol gösterebilir ve rota boyunca sizin kafanızı karıştırmaz.
 • Rota bilgileri: Başlangıç noktasına nasıl ulaşılacağına dair açıklamaları, rota bölgesinde bulunan hayvan ve bitkilere dair merak edebileceğiniz bilgileri içerir.
 • Yorumlar ve değerlendirmeler: Rotayı oluşturduktan sonra fikirlerinizi ekleyebilirsiniz. Bunlar değerlidir ve rotanın açıklanmasını kolaylaştırır veya bazı şeyleri netleştirir.

Bu uygulama hangi sporları içerir?

Wikiloc neredeyse sonsuz bir rota veritabanı sunar. Temelde yürüyüşçüler tarafından kullanılan bir uygulama olmasına rağmen, seçenekler çok daha geniştir.

 

Wikiloc’da kayıtlı rotaları olan sporlar şunlardır:

 • Trekking
 • Dağ bisikleti
 • Bisiklet
 • Dağcılık
 • Kayak
 • Binicilik
Doğa yürüyüşü yapan bir grup

Wikiloc premium, ücretli sürüm

Daha önce de belirttiğimiz gibi Wikiloc ücretsiz bir uygulamadır. Tek bir kuruş ödemeden, neredeyse tüm içeriğin tadını çıkarabiliriz. Ancak bu uygulama da fonksiyonları genişleten ve farklı rotaları takip ederken daha güvenli bir deneyim sunan ücretli bir sürümü vardır.

Yıllık ücreti (yaklaşık 11 dolar) öderseniz erişebileceğiniz hizmetler şunlardır:

 • Rota listeleri: Rotaları farklı listelerde tutabilirsiniz. Rotaları bölgelere veya spor yöntemine göre sınıflandırmak için bu işlev çok kullanışlıdır. Böylece, onlara erişmek ve bunları gerçekleştirirken bir düzenle etmek çok daha kolay olacaktır.
 • Meteoroloji: Rotanızı uyguladığınız sırada hava durumunu basit ve hızlı bir şekilde kontrol edin. Uygulamayı kapatmak zorunda kalmadan bu bilgilere sahip olabilmek işinizi çok kolaylaştırır.
 
 • Tarihe ve kullanıcıya göre rota arama: Ücretli sürüm arama filtrelerini genişletme olanağı sunar. Tüm olağan değişkenlere ek olarak, rotanın hangi tarihte oluşturulduğunu da öğrenebilirsiniz. Özellikle farklı mevsimlerde değişen araziler açısından çok ilginç bir bilgidir. Rotayı kaydeden kişinin adına göre de arama yapabilirsiniz, böylece ‘favori rotacılarınız’ olabilir.
 • Reklamsız uygulama: Wikiloc’da çok fazla reklam olmadığı için fazla rahatsız etmez. Buna rağmen abonelik için ödeme yaptıktan sonra reklamlar ortadan kalkar.

Son olarak bahsetmemiz gereken bir diğer avantaj da, navigasyon. Bu seçenek, size pusula ve GPS sağladığı için güvenli bir şekilde kendi rehberiniz olmanızı sağlar. Bunlar birçok açık hava etkinliği için çok önemli kaynaklardır.

 
 • Wikiloc. Un mundo por explorar. https://es.wikiloc.com/wikiloc/about-us.do
 • Loyola, J. L. A., Dord, J. M. F., Gil, J. M., & Turmo, A. (1993). Manual de senderismo. Edit. La Librería, España.