Kumsalda Koşu Yapmak İçin İpuçları

Kumsalda koşu yapmak, vücudunuzdaki tüm kasları harekete geçiren bir antrenmandır. Aşağıda çok hızlı yorulmanızı önleyecek birkaç ipucu vereceğiz. 
 

Kumsalda koşu yapmak, pek çok koşucunun alışık olmadığı şekilde farklı arazilerde koşmak demektir. Vücudunuz aynı yoğunluğu ve süreyi kaldırmaya hazırlıklı olmayabilir.

Bu nedenle kumsalda koşu yapmaya başlarsanız, unutmamanız gereken ilk şey kendinizi aşırı yormaktan kaçınmanızdır. Biz yine de sizin için, çok hızlı yorulmaktan kaçınmanızı sağlayacak ipuçlarının bulunduğu bir liste hazırladık. Onları faydalı bulacağınızdan eminiz!

Elbette kumsal üstünde koşması en kolay yüzey değildir. Kum, diğer yüzeylere göre kaslarınızı, tendonlarınızı ve bağ dokularınızı daha fazla güçlendiren yumuşak, doğal ve düzensiz bir yüzeydir. Bunun yanı sıra kumsalda koşu yapmak dayanıklılığınızı inşa etmenizi de sağlar.

Ayrıca bir yandan manzaranın, esintinin ve dalgaların sesinin keyfini çıkarırken, bir yandan da denizin yanında koştuğunuz için duyacağınız hayranlık ve motivasyon hissinden de bahsetmeliyiz.

Kumsalda koşu yapmak için en iyi ipuçları

Kumsalda koşu yaparken daha uzun süre koşmanızı sağlayacak faydalı ipuçlarının bulunduğu bir liste hazırladık. Mutlu okumalar!

1- İyi bir ısınma

İlk ipucumuz iyi bir şekilde ısınmaktır. Kumsalda koşu yapmak bacak kaslarınızı çok daha fazla çalıştırır. Bu nedenle özellikle bacaklara odaklanarak, dinamik ve tüm vücudu çalıştıran bir ısınma çok önemlidir.

kumsal esneyen kadın

Diğer sporlarda olduğu gibi koşuda da ısınmak esastır. Ancak bu durumda daha da önemlidir. Böylece sakatlık riskini azaltabilirsiniz. Hatta bir çalışmada, vücudun çim gibi diğer yüzeylere kıyasla kumda yüzde 10 daha fazla çalıştığı gösterilmiştir.

 

2- Koşacağınız yüzeyi seçin

Isındıktan sonra, yeni bir yüzeyde ilk kilometrelerinizi koşmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın, yumuşak ve düzensiz bir yüzeyi olan kuru kumda koşmaktansa ıslak kumda koşmak daha idealdir. Diğer seçenek kadar fazla efor gerekmez.

Kuru kumda koşmaya karar verirseniz sizden önce başka koşucuların koştuğu bir rota bulmanız önemlidir. Sonrasında bu antrenmanın yoğunluğunun ne kadar yüksek olduğunu fark edeceğinizden hiç şüphemiz yok.

Bu yüzden kendi temponuzu belirleyin ve kum, kaslarınızı daha çok çalıştıracağı için normalden biraz yavaş giderseniz endişelenmeyin.

3- Düzgün hidrasyon

Kumsalda koşu yapmak sizi güneşe maruz bırakır. Bu nedenle koşuya çıkarsanız mutlaka iyi bir güneş kremi kullanmalı ve düzgün bir şekilde su içmelisiniz.

Sonuç olarak ısı nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunları önlemiş ve susuz kalmaktan da kaçınmış olacaksınız. Bu nedenle yanınızda yeterince su bulundurduğunuzdan emin olun. Koşu esnasında gidebileceğiniz su kaynaklarının tam olarak nerelerde olduğunu mutlaka tespit edin veya şişe su satın almak üzere yanınızda para taşıyın.

4- Koşu ayakkabıları giyin

Son olarak ilk koşularınızda koşu ayakkabısı giymeniz gerekiyor. Öncelikle koşu ayakkabıları ayaklarınızı kıyıdaki çöplerden korumaya yardımcı olacak. Performans açısından bakmak gerekirse, yalın ayak koşmayı denemeden önce, ayak bileklerinize daha fazla destek ve sabitlik verecek.

kumsalda koşan erkek ve kadın

Bunun yanında bir çift iyi spor ayakkabısı bileklerinizin sabitleşmesine yardımcı olacak ve ayağınızı etraflı bir şekilde destekleyecek. Yeni bir arazi türünde yalın ayak koşmak sakatlanmanıza yol açabilir.

Bu nedenle, ayakkabılarınızı çıkarmadan önce kumsalda koşmaya alışmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca daha yumuşak kumda koşmaya başlamadan önce en sert kumda koşmayı deneyin.

Sonrasında ayaklarınızın gücünü artırmak için gerçekten de yalın ayak bir şekilde koşmayı istiyorsanız, işe kısa koşularla başlamalısınız. 

Son olarak kumsalda koşmak isterseniz, temponuzu günden güne artırmalısınız. Bu, ayağınızdaki daha küçük boyutlu kaslara, normalden daha çok çalışmaya alışmaları için bir fırsat verecektir. Ayrıca, yeniden koşmaya hazır oluncaya kadar iyileşmek üzere, seanslar arasında birer gün boşluk bırakmayı unutmayın.