Koşu Yaparken Kilo Verememenizin Sebepleri

Koşu, kilo vermenize yardımcı olabilir, ancak göz ardı edilmemesi gereken aşağıdaki faktörleri dikkate aldığınız sürece bu geçerli olabilir.
 

Belki de sağlık için koşu dünyasına, yeni bir kişisel meydan okuma arayışındayken ya da yeni bir sonuç elde etmek, kilo vermek için ve sadece bir yarışma için değil, aynı zamanda bir tartının üzerine çıktığınızda karşılaştığınız sonuç ile başladınız. Kilo vermek için hangi faktörler düşünülmelidir bunları göreceğiz.

Birçok kez, zaten çaresiz düşünceler ile başlayan bireyler, daha işin başında havlu atıyor, çünkü kaç kilometre koşulursa koşsun, ekstra kiloları vermek mümkün olmuyor. Bunun olması muhtemeldir, çünkü koşarak kilo vermek için temel olacak bazı anahtar faktörler dikkate alınmamıştır. Bunlardan bazılarını aşağıda ele alacağız.

Tartıya güvenmeyin!

Genellikle, birisi tartıya çıktığında ve ağırlığa baktığında, aşağıdaki sonuçlar çıkarılır:

  • Ağırlık son kontrol edildiğinden daha yüksek olduğunda: yağlandıklarını ve başarısız olduklarını düşünüyorlar.
  • Ağırlık son tartımdan daha düşükse: yağ kaybı ile ilgilidir ve pozitif olarak kabul edilir.
  • Ağırlık aynı kalırsa: değişiklik yapılmadığı düşünülür, böylece çaba boşa gider.

Bununla birlikte, gerçek şu ki, geleneksel tartı vücuttaki gerçek fiziksel değişiklikleri yansıtmaz. Örneğin, aldığınız ya da verdiğiniz kiloların, kas ya da yağ kütlesindeki bir artışın ya da kaybının sonucu olup olmadığı dikkate alınmaz ve eğer ağırlık aynı kalırsa, herhangi bir fiziksel değişiklik olup olmadığını da yansıtmaz.

tartı

Öte yandan, vücutta meydana gelen fiziksel değişikliklerin bir referansını almak istiyorsak, biyoimpedans makineleri ya da antropometri bir hassasiyet ve güvenilirlik aracıdır (José Rodríguez, 2016).

Koşmak daha fazla yemek için bir bahane olamaz

Kilo vermek ya da birikmiş yağları azaltmak istediğiniz için koşarsanız, aerobik ya da anaerobik fiziksel aktivite sağlıksız ya da yüksek kalorili yiyecek tüketimine yer açmaz.

Bunun nedeni, gün boyunca yakılan kalorilerin toplamının – dinlenme, günlük aktivite ve koşu sırasında – gün boyunca alınan kalorilerin toplamından daha az olması durumunda, herhangi bir kalori açığı oluşmayacak olmasıdır.

Ayrıca, konunun sadece kalori sayma meselesi olmadığı da belirtilmelidir. Hangi makro besinleri aldığınız ve vücudunuza hangi vitamin ve mineralleri sağladığınızı bilmelisiniz. Bu nedenle, kilo vermek hakkında konuşurken, bir beslenme uzmanına gitmeniz tavsiye edilir.

Programınıza kuvvet antrenmanı ekleyin

Yağ kaybetmek istiyorsanız, koşmak gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğu için harika bir tercih olabilir. Ayrıca, aerobik bir egzersiz olduğu için yağlar ana enerji kaynağıdır.

Bununla birlikte, ağırlık kaldırma gibi yağ kaybı ile ilgili olarak büyük faydalar sağlayabilen başka alternatifler de vardır. Bu çalışma, kas kütlesinin artmasını desteklemenin yanı sıra metabolizmayı da hızlandırır. Daha fazla kas kütlesi elde edilirse, istirahatte daha fazla kalori yakılır.

 

Vücut koşullara uyum sağlar

Beden normalde düşünüldüğünden daha akıllıdır. Bir aktivite sık sık gerçekleştirildiğinde, vücut buna adapte olur ve böylece ilgili fiziksel çabayı en aza indirir.

koşu

Bu nedenle, aynı aktiviteyi yapmak için fiziksel bir değişikliğe gerek kalmayacak ve durgunluğa düşeceksiniz. Koşucu olunması durumunda, programa aralıklı eğitim gibi yeni bir uyarıcı eklemek gerekli olacaktır.

Bu, aktif kurtarmalarla dönüşümlü olarak yüksek yoğunlukta çalışma anlamına gelir. Bu tür eğitimin yağ kaybını arttırdığı kanıtlanmıştır (Boutcher, 2008).

Yarım saat koşu kilo vermek için yeterli değil

Sadece 30 dakika koşarsanız ve günün geri kalanını kanepede ya da bilgisayarın önünde oturursanız, kalori yakmanız çok düşük olacaktır. Bu nedenle, gün sonunda tüketilenden daha fazla kalori yakmak için gün boyunca aktif kalmak gerekir.

Koşu size yardımcı olur, ama her şeyi çözeceği anlamına gelmez!

Sonuç olarak, koşma aşırı kiloyla mücadelede büyük bir müttefik olsa da, temel adım değildir. Beslenme düzeni ve aktif bir yaşam bu açıdan önemli bir rol oynamaktadır.

Son olarak, vücut yağ yüzdesini azaltmada çok yardımcı olacak vücut geliştirme ya da aralıklı eğitim gibi koşu ile birleştirilebilecek başka fiziksel aktiviteler de vardır.

  • Boutcher, S. H. (2018). Ejercicio Intermitente de Alta Intensidad y Pérdida de Grasa. Darío Cappa Capacitaciones. Revista de Educación Física.
  • de José Rodríguez, I. (2016). Valoración de la composición corporal por antropometría y bioimpedancia eléctrica. Bachelor’s thesis, Universidad Francisco de Vitoria.