Köpekle Koşu Yapmak İçin 5 İpucu

10 Şubat, 2020
Köpeğinizle koşmak ikiniz için de eğlenceli bir deneyim olabilir. İşte insanoğlunun en yakın arkadaşıyla koşarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.
 

Hava yavaş yavaş ısınıyor! Kış boyu hem köpeğiniz hem siz kilo almış olabilirsiniz. Ya da sadece koşmaktan hoşlanıyor ve bunu etrafınızdaki herkes için bir eğlenceye “dönüştürmek” istiyor olabilir misiniz. Bu makalede köpekle koşu yapmak ve aynı zamanda küçük tüylü arkadaşınızı mutlu ve güvende tutmak için bazı ipuçları paylaşacağız.

Köpekle koşu yapmak: kesinlikle eğlenceli bir egzersiz

Evcil hayvanlarıyla egzersiz yapan insanların hareketsiz yaşam tarzından daha rahat uzak durabildiğini biliyor muydunuz? Ayrıca, fiziksel aktivite hayvanlar için oldukça faydalıdır. Tabii ölçülü ve yoğunluğu yavaş yavaş artan bir şekilde yapıldığı sürece…

Eğer köpeğinizle koşu yapmak istiyorsanız fakat bu konuda yeterince bilginiz olmadığı için ya da daha farklı engellerden dolayı bunu daha önce hiç yapmadıysanız, işte size birkaç adet ipucu. En sevdiğiniz sporu en yakın tüylü arkadaşınızla birlikte yapmanın tadına varın!

1. Veterinere danışın

Şüphesiz ki güvendiğiniz bir veterinere danışmak, köpeğinizle koşuya çıkmadan önce yapmanız gereken bir şeydir. Bir sağlık uzmanından köpeğinizin sağlığının iyi olduğunu ve egzersiz yapmaya hazır olduğunu duyup emin olmalısınız. Genel sağlığından emin olmak için veteriner bazı rutin testler yapabilir ve köpeğinizle ne zaman ya da nasıl spor yapabileceğinizi söyleyebilir.

Aynı zamanda yavru köpekle yetişkin bir köpeğin aynı olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Genç köpeğinizin ihtiyaçları ve kapasitesi, daha yaşlı köpeklerden farklı olacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz egzersizin köpeğinizin yaşına ve fiziksel durumuna uygun olduğundan emin olun.

 

Veterineriniz muhtemelen köpeğinizin günlük koşularda size katılıp katılamayacağına dair kapsamlı bir tavsiye verecektir.

köpekle koşu için muayene eden veteriner
Köpekle koşu yapmadan önce veterinere danışın.

2. Köpeğinizi inceleyin

Her köpeğin koşabileceğini düşünüyor olabilirsiniz, fakat gerçekte durum her zaman böyle değildir. Yaş mevzusundan da öte – bir önceki paragrafta da söylediğimiz gibi – gerçek şu ki belli ırklar diğerlerinden daha atletiktir. Aynı şekilde her ırk, kendini farklı bir spora daha uygun hale getiren belli karakteristiklere sahiptir.

Örneğin, uzun burunlu ve uzun bacaklı köpekler – örneğin Afgan tazısı ya da Dalmaçyalı – genelde egzersiz yapmakta çok iyidir. Fakat aynı şey kısa kafalı ya da kısa bacaklı köpek türleri için geçerli değildir. Kısa kafalı köpekler düz bir burna sahiptir ve genellikle bu özellik, yorucu aktivitelerde nefes almakta zorlanmalarına neden olur.

Bu yüzden eğer bir bulldog, bir pug ya da pekin köpeğiniz varsa, zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalısınız. Ve eğer köpeğiniz fazla kiloluysa ya da Labradorlar gibi kas-iskelet problemleri yaşamaya yatkınsa, efor harcadıkları zaman dikkatli olun. Bu sayede onların her an sağlıklı ve güvende olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

3. Özel bir tasma alın

Köpekle koşu yapmak için ister parka, ister sahile isterseniz de dağa gidin, köpeğiniz her zaman tasmalı olmalıdır. Ne kadar itaatkar olsa da her zaman bir başka hayvan görme ya da enteresan bir şeyi kovalama sonucu koşma ihtimali vardır.

Bu durumlarda bir tasma köpeğinizin yaralanmasını engeller. Koşu için özel olarak tasarlanmış tasmalar vardır ve bunlar şehirde sakin bir yürüyüş için gereken tasmalardan farklıdır.

Esnek ve 2 metre uzunluğunda bir tasma kullanmanızı, bu tasmayı koşu sırasında kendi belinize ve köpeğinizin beline tutturmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tip bir bağlantı, tasmayı elinizde tutmanızdan daha güvenlidir, fakat öncelikle köpeğinizle birlikte buna alışmalısınız!

Yeni tasmaya daha kolay alışmak için günlük yürüyüşlerinizin bazılarında bu tasmayı kullanmayı deneyin. Bu sayede bu yeni yürüme tarzına birlikte alışma fırsatı bulmuş olursunuz.

4. Köpeğinizle koşuya çıkmak için en uygun yeri seçin

İnsanların aksine köpekler farklı toprak tiplerine adapte olabilecek spor ayakkabılarına sahip değildir. Fakat hayvanlar ve insanlar ortak bir paydada buluşabilir: Toprakta koşmak, eklemleriniz için asfaltta koşmaktan daha iyidir.

Evcil hayvanınızla birlikte koşarken patilerinin sıcaklığa çok duyarlı olduğunu aklınızda bulundurun. Örneğin en sıcak saatlerde egzersiz yapmak tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle günlük koşularınızı öğle yemeği saati yerine daha geç bir saate, güneşin daha az parıldadığı ve zeminin köpeğinizin patisini yakmadığı bir saate almak iyi bir fikirdir.

 
tasma ile köpek gezdiren kadın
Köpeğinizle koşuya gideceğiniz yeri dikkatli seçin.

Doğal alanlarda koşu yaparken de dikkatli olmalısınız: Çim ve toprak daha iyi bir fikir gibi görünse de kıymık ve çakıl taşları köpeğinizin canını yakabilir. Herhangi bir sorun yaşamamak adına günlük koşulardan sonra köpeğinizin patilerini kontrol etmeniz gerekir. Eğer bir şey canını yakıyorsa köpeğinizi bakması için bir veterinere götürün.

Öte yandan tasmayla bile olsa köpekle koşu yapmaya izin verilen yerleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Hatta hem köpekler hem de insanlar için iyi tasarlanmış bir bölge seçmeniz daha iyi olur. Köpeğinizle koşu yapmak için doğru yeri seçmek, egzersizi kolaylaştırmak adına önemli bir faktördür.

5. Yavaş başlayın

Eğer daha önce hiç köpeğinizle koşuya çıkmak istediyseniz bunu çok hızlı yapmak istemeniz oldukça doğaldır. Muhtemelen on beş kilometre koşmayı planladığınız ilk gün köpeğiniz zannettiğinizden çok daha önce koşmayı bırakır. Köpekler, aynı insanlar gibi, zorlayıcı bir egzersizden önce uygun bir antrenmana ihtiyaç duyar!

Köpeğinizi yavaş yavaş daha fazla egzersize alıştırmalısınız. Eğer siz zaten oldukça iyi bir fiziksel durumdaysanız, bu köpeğiniz tüm koşuyu sizle birlikte bitiremeyecek anlamına gelebilir.

 

Başta hafif bir yürüyüşle başlayıp zaman içinde yavaş yavaş zorluğu artırmak iyi bir fikirdir. Ardından beş kilometreyi bulan daha uzun yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Ardından köpeğinizin fazla yorulmadığını gözlemlediğinizde koşmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, hem köpeğiniz hem kendiniz için yanınızda su bulundurmanızı, belli aralıklarla mola vermenizi ve egzersizden önce çok büyük bir yemek yemekten kaçınmanızı tavsiye ederiz. Tüm bu ipuçları ile hem siz hem de sadık arkadaşınız, ısınan havanın tadını çıkarırken aynı zamanda koşmaktan zevk de alacaksınız!

 
  • Curb, L. A., Abramson, C. I., Grice, J. W., & Kennison, S. M. (2013). The relationship between personality match and pet satisfaction among dog owners. Anthrozoos. https://doi.org/10.2752/175303713X13697429463673