Çocuklar İçin Yoga: İlk Adımı Atmak

25 Şubat, 2020
Çocuklar için yoganın pek çok yararı vardır, buna sakin bir ruh haline sahip olmaya yardımcı olmak, odaklanma sorununu azaltmak ve esneklik kazandırmak dahildir.
 

Ebeveynler sık sık çocuklarının birkaç dakika boyunca gözlerini kapatıp konuşmadan sakin durmasının hayalini kurar. Bu imkansız değil! Çocuklar için yoga, bu konuda pozitif etkiler yaratabilir. Bu yazıda dünya çapında hızla yayılan bu trend hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Çocuklar için yoga nedir?

Evet, yanlış okumadınız. Dört ya da beş yaşından başlayarak her çocuk, artık yoga derslerine katılabilir… ve yoga yaparken çok keyif alabilir! Daha önce duymuş olabileceğiniz üzere, yoga yapmanın çocuklar için pek çok yararı vardır.

İlk olarak, çocukların yoga yapmasının bazı faydalarını bilmek gerekir. Düzenli bir biçimde yoga yapan gençlerin öz güveni artar ve daha iyi odaklanırlar.   

Bu çocuklar aynı zamanda daha esnektir – eğer egzersiz yapmaya devam ederse yetişkinlik hayatında da esnek olmayı sürdürür. Yoga sayesinde çocuklar güçlenir, vücutlarının farkına varır ve stres ve hiperaktiviteden muzdarip olma ihtimalleri düşer.

Karşılığında yoga çocukların dengelerini geliştirmelerine, kendi vücutlarıyla bir bağ kurmalarına, yaratıcılıklarını aktif hale getirmelerine, diğer çocuklarla alanı paylaşmalarına ve duygularını tanımalarına ve yönetmelerine olanak sağlar.

Bu da yetmezmiş gibi, yoga dersleri uyku ve iştah gibi psikolojik işlevleri de düzenler. Bu onlara teknolojiye ve ekranlara bağlı olmadan keyif almak ve kendilerini eğlendirmek için araçlar verir.

Çocuklar için yoga aynı zamanda çocukların rahatlamasına ve çeşitli günlük olaylar karşısında daha iyi kararlar vermesine yardım eder. Hatta okullarda şiddeti azaltır ve bazı yeme bozukluklarını önleyip öz saygıyı artırabilir.

 

Yoga, diğer her egzersiz gibi, çocuklar için çok faydalıdır. Yine de yeni bir antrenman planına başlamadan önce doktorunuza danışmanız her zaman için iyi bir fikirdir.

Eğer çocuğunuz için yoganın iyi olacağını düşünüyor fakat çocuğunuzun pek de yorulmayacağından şüphe ediyorsanız, belki de yoga dersinden önce biraz aerobik aktivite yaptırarak çocuğunuzun egzersizini zenginleştirebilirsiniz. Bu seçenek, onun birikmiş enerjisini boşaltır ve yoga dersi sırasında sakin ve odaklanmış kalmasına olanak sağlar.

çocuklar için yoga yapan anne ve çocuklar
Yoganın çocuklarınız için esneklik ve odaklanma gibi pek çok yararı vardır.

Çocuklara yönelik yoga dersleri neye benzer?

Bazı yoga hocalarına göre çocuklar dört ya da beş yaşından itibaren yogaya başlayabilir. Yine de bu bir oyun gibi yapılmalı ve evlerinin dışında aktivite yapabilecekleri bir şans gibi görülmelidir.

Yani yoga dersleri ancak çocuk yedi ya da sekiz yaşına gelince bir şey ifade etmeye başlayacaktır. Bu yaştan itibaren, çocuklarınız yoga yapmanın gerçek faydalarından yararlanabilmek için yeterince odaklanabilmeye başlar.

Çocuklar ve yetişkinler için haftada en az iki kez yoga yapmak önerilir. Fakat başlarda haftada bir yeterlidir, böylece çocuğunuz yogadaki egzersizler ve dinamiğe kendini alıştırmak için zamana sahip olur.

 

Her yoga pratiği, 45 ila 90 dakika arasında sürer. Ebeveynlerin yoga sırasında sınıfta bulunması tavsiye edilir… ve aynı zamanda onlar da yoga yapmalıdır! Bir ebeveynin çocuğuyla yoga yapması aralarındaki bağı kuvvetlendirir. Ayrıca çocuklar için yoga, çocuğun bilinmeyen bir şeyi yapmakla ilgili güvensizliklerini aşmasına yardım eder. Ek olarak anne ya da babanın en azından bir süreliğine sessizliğin tadını çıkarması için de mükemmel bir fırsat olacaktır!

Çocuklar için yoga dersleri eğlencelidir çünkü eğitmenler bu disipline oyunlar, şarkılar, müzik enstrümanları ve hikayelerden doğru yaklaşmaya çalışır. Bilinçli nefes egzersizleri çalışmazlar çünkü çocuklar henüz buna hazır değildir, fakat belli basit duruşlar yaptırılır.

Çocuklar için asıl zorluk, dikkatlerini eğitmene vermektir. Sakin kalmak ya da başta açıklanan hareketi tekrar etmek onlar için zor olabilir, fakat zamanla kendilerinden beklenenin ne olduğunu anlar ve hatta öğrendiklerini evde ya da okulda tekrar ederler.

yoga yapan anne kız
Birlikte yoga yapmak, aileler için çok faydalıdır ve çocuğunuzla aranızdaki bağı güçlendirir.

Yoga çocuklar için bir angarya olmamalıdır

Çocuğunuzu yoga yapmaya zorlamak asla iyi bir fikir değildir. Yine de deneyip yavaş yavaş alışmaları için bir şans vermek faydalı olabilir. Bunu yapabilmek için ebeveyn olarak bizim bu aktiviteye hem derste hem de evde bağlı olmamız olmazsa olmazdır.

 

Bu nedenle eğer çocuk ebeveynini yoga yaparken görürse, merak edip sorular sormaya ya da ebeveynini taklit etmeye başlayabilir. Aynısı sınıfta da geçerlidir!

Çocuklara ve yetişkinlere aynı anda ders veren bir yoga kursu bulun. Fakat özellikle derslerin eğlenceli ve çocuklar için çekici olduğu bir kurs bulun. Eğer böyle olmazsa her zaman bir başka kurs ya da bir başka eğitmen bulabilirsiniz.

Son olarak, örnek olmaya ek olarak, evde sakinliği ve rahatlamayı özendirmek iyi bir fikirdir. Eğer evdeki hayatınız kaotik ve stres doluysa çocuğunuzu yoga dersine yollamanın bir anlamı yoktur. Herkesin hayat kalitesini artırmak adına dersin içinde ve dışında huzuru arayın!

 
  • McGonigal, K. (2006). Yoga for kids. IDEA Fitness Journal.