Spor Salonunda Yapılan En Yaygın Hatalar

8 Şubat 2019
Spor salonuna gitmek, sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmak için iyi bir yoldur. Ama daima dikkatli olmalı ve bir eğitmen gözetiminde spor yapmalısınız. Hedeflerinize ulaşmak için sağlığınızı ve spor salonunda harcadığınız zamanı göz önünde bulundurun.

Bilgi eksikliği, bazı durumlarda, spor hataları yapmaya yol açabilir. Bunu önlemek için, bu yazımızda insanların spor salonunda yaptıkları en yaygın hatalardan bahsetmek istiyoruz. Mutlaka okuyun!

Spor Salonunda Yapılan En Yaygın Hatalar

Çalışırken yaptığınız hatalar bırakması zor alışkanlıklar haline gelebilir. Bunları fark etmeden bir süredir yapıyor olabilirsiniz. Bu yüzden hızlı bir şekilde bu hataları tanımlamanız gerek! İşte en yaygın spor hataları:

Sabırsız Olmak

Psikolojik bir hatadan bahsederek başlayalım. Bu fiziksel bir hatalardan daha az önemli değildir. Spor yapmaya başladığınızda, erken sonuçlar görmeniz mümkündür, ancak bu birkaç hafta sonra değişebilir, çünkü vücut belirli hareketlere alıştığında, daha az yağ yakar ve değişmeyi durdurur.

spor salonunda ağırlık çalışan kadın

Sonuçları görmek için sabırsız olmak, motivasyonunuzu kaybetmenize ve yavaş yavaş sporu bırakmanıza neden olabilir. Bunun neden bu kadar önemli bir hata olduğunu anladınız mı? İstediğiniz sonuçları hemen görmüyor olmanız, vücudunuzun değişmeyeceği anlamına gelmez, sadece daha yavaş değişmektedir. Sonuçları yakında görebileceksiniz. Vazgeçmeyin!

Çok Fazla Ağırlık Kaldırmak

Haftalarca antrenman yapıyorsunuz ve her gün “başlangıçtaki” ağırlığı kaldırmanız kolaylaşıyor. Her gün gelişmek istiyorsunuz, bu harika bir davranış, ama dikkatli olun! Çok fazla ağırlık kaldırmak, kas çekilmesine neden olabilir ki bu sorun, ömrünüzün sonuna kadar devam edebilir.

Küçük bir ağırlıkla çalışmaktan utanmayın; istediğiniz sonuçları almak için daha fazla tekrar yapın. Vücudunuz size kaç kilo eklemeniz gerektiğini söyleyecektir, ancak bu miktarı aşarsanız son derece zararlı olabileceğini unutmayın.

Kötü Duruş

Duruş ve forma dikkat etmenin sadece halter kaldırırken gerekli olduğunu düşünenler olsa da durum öyle değildir. Squat yaparken, mekik çekerken ya da lunge yaparken de kötü bir duruş sergiliyor olabilirsiniz. Bu egzersizlerin bazılarında kötü duruş egzersizi tamamen etkisiz kılar çünkü istediğiniz kasları çalıştıramazsınız.

Kötü duruş, antrenmanınızı ve hatta hayatınızı olumsuz yönde etkileyecek ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Duruşunuza dikkat edin ve doğru yaptığınızı düşünüyorsanız bile spor eğitmenlerine sorun. Yardım edeceklerdir.

Mola Vermemek

Tüm profesyonel sporcular setler arasında mola vermeleri gerektiğini bilirler. Yoğun bir şekilde çalıştığınız zaman, vücudunuz sıfırdan yüze kadar gider ve bir sonraki seti bir mola vermeden yaparsanız, hızlı bir şekilde yorulursunuz ve kaslarınız sakatlanma noktasına gelir.

Endişelenmeyin, setler arasında 30 saniyelik veya 1 dakikalık bir mola vermek, çabalarınızı boşa çıkarmaz. Spor salonunda acemi misiniz? Oradaki kaslı insanlara bir bakın. Çaba, sıkı çalışma ve azim sonucu bu kaslara ulaştılar, bu yüzden nasıl spor yapılması gerektiğini biliyorlar. Setler arasında ayağa kalktıklarını, biraz yürüyüp tekrar başladıklarını göreceksiniz. Dinlenmek için zaman ayırıyorlar!

spor salonunda saatine bakan kadın

Her Gün Spor Yapmak

Özetleyelim: egzersize gelince azı karar çoğu zarardır. Her gün spor yapmak, vücudunuzun, zihninizin veya kaslarınızın dinlenmesine izin vermez. Her gün spor yapmak, daha iyi sonuçlar getirmeyecektir. Aksine, kaslarınız yorulur ve katabolik duruma girer.

Katabolizma, kaslarınızın açlık grevine girmesine benzer. Yapmanız gereken şey, hiç beklemedikleri anlarda küçük molalarla vücudunuzu şaşırtmaktır. Ya da rutininizi bu şekilde planlayabilirsiniz. Haftada dört gün spor yapmak, fazlasıyla yeterlidir.

Her Zaman Aynı Makineleri Kullanmak

Bu muhtemelen spor salonunda yapılan en yaygın hatadır. Herkesin daha çok sevdiği makineler vardır. Belki de çok çaba sarf etmenizi gerektirdiği için diğer spor aletleriyle pek ilgilenmiyorsunuzdur.

Aynı makineleri kullanmaya alışırsanız, vücudunuz da aynısını yapacak ve kaslarınız büyümek için ihtiyaç duydukları ekstra çabayı göstermeyecektir. Vücudunuzun çeşitli bölgelerini çalıştıracak farklı hareketleri, ağırlıkları ve makineleri kullanmalısınız. Değişimden çok büyük sonuçlar alabilirsiniz.

Spor salonunda yapılan bu hataların hepsini not ettiniz mi? Artık bunları bildiğinize göre, aynı hatalara düşmekten kaçınabilirsiniz!