Eliptik Spor Aleti Mi, Koşu Mu? Hangisi Daha Etkili?

10 Aralık, 2019
Bizim için en etkili egzersiz biçimini seçmek, neleri sevdiğimize ve hedeflerimize bağlıdır. Bu yazıda eliptik egzersiz ve koşuyu detaylı şekilde ele alacağız. Böylece kendi seçiminizi yapabilirsiniz.
 

Koşu her zaman en yaygın egzersiz biçimi olmuştur. Bunun nedeni, yatırım gerektirmemesi ve herhangi bir yerde yapılabilmesidir. Ama son zamanlarda eliptik spor aleti de öne çıkıyor. Bu iki egzersiz türü arasındaki farkı öğrenmek ister misiniz?

Sonuç olarak, genç yaşlı pek çok kişi, birincil atletik aktiviteleri olarak koşmayı seçmektedir. Ancak eliptik spor aletlerinin ortaya çıkması çözülmemiş bir tartışmaya yol açmıştır. Eliptik spor mu yoksa koşu mu? Hangisi daha etkili?

Eliptik spor mu koşu mu? Hangisi benim için uygun?

Eliptik spor aletine aşina olmayanlar için belirtelim: Bu, egzersiz bisikletine benzeyen bir makinedir, ancak ayakta dururken kullandığınız bu alette kollarınızı ve bacaklarınızı aynı anda hareket ettirirsiniz.

Spor salonlarında profesyonel kullanıma uygun eliptik spor aletleri vardır. Bunun yanında spor aletleri satan mağazalarda evde kullanıma uygun modeller bulabilirsiniz. Makinedeki hareketleriniz koşmaya benzese de faydaları farklıdır. Gelin, eliptik spor ve koşu arasındaki farklara bir göz atalım.

eliptik spor

Kalça kaslarınız için bir egzersizdir

Eliptik spor aletinde egzersiz yapmak merdiven çıkma ve düz yürüyüşü birleştirir. Bu kalça kasları için harika bir antrenmandır ve koşarak ulaşması zor bir hedeftir. Koşu daha çok gastroknemius, diz bölgesi ve alt baldırlar için uygun bir egzersizdir.

 

Dört başlı kaslarınızı (kuadriseps) şekillendirir

Eliptik spor, vücuttaki en uzun kaslardan olan dört başlı kaslar için yoğun egzersiz sağlar. Bu kasları koşarak da çalıştırabilirsiniz , ancak sonuçlar erkeklerde kadınlara göre daha belirgindir.

Görünür sonuçlar daha hızlı gelir

Eliptik kullanmak, koşmaktan daha yoğun bir spordur, bu yüzden sonuçlar daha erken görülebilir. Haftada üç kez eliptik spor yaptığınız takdirde üç hafta sonra, kas ve kalçalarınızda değişim göreceksiniz. Kadınlarda selülit azalacak ve daha iyi kas tonu oluşacaktır.

Eliptik spor, karın bölgesini çalıştırır

Bacaklarınızın eliptik alet üzerindeki yukarı hareketi, bacaklarınıza göre daha hafif düzeyde de olsa karın kaslarınızı da çalıştırır. Kendinizi zorlarsanız, bir veya iki ayda müthiş sonuçlar görürsünüz.

Düşük etki

Kronik yaralanmalar nedeniyle acı çeken çok kilolu bireyler, özellikle eklemlerde yol açtığı etkiden dolayı koşu yapamaz.

Eliptik spor aletinde bu sorun yoktur. Eklemler üzerindeki etkisi minimaldir ve herkes tarafından kullanılabilir. Hatta, tendinit gibi diz hastalıkları için mükemmel bir egzersiz olduğu düşünülmektedir, çünkü bu bölgedeki kasları güçlendirir.

spor aleti
 

Kollarınızı güçlendirir

Eliptik spor aleti iki şekilde kullanılır. Biri kollarınızı iki yanınızda hareket ettirmemektir. Diğeri ise kollarınızla uyumlu bir şekilde bacaklarınızı hareket ettirmek ve kenardaki kolları çekmektir. Yani kollarınız da şekle girer ki bu, koşu yaparken elde edebileceğiniz bir sonuç değildir. i

Koordinasyon ve dengenizi geliştirin

Eliptik spor aleti üzerindeyken kollarınızı ve bacaklarınızı kullanmak daha fazla konsantrasyon gerektirdiğinden, koordinasyonunuzu ve dengenizi geliştirirsiniz.

Ne demişler, “Pratik yapmak, mükemmelleştirir.” Bu alanlarda sorun yaşayan insanlar çok az zamanda önemli gelişmeler kaydedecektir.

Eliptik spor aleti ile spor yapmanın dezavantajı var mı?

Makineyi kullandığınız yoğunluğa bağlı olarak, koşmaktan daha az kalori yakarsınız. Bununla birlikte, bu durum temponuza bağlıdır. Her halükarda, eliptik spor aleti kesinlikle bağımlılık yapıcıdır. İlk başta, üzerinde kalmak için bir süre çaba göstermeniz gerekebilir . Ancak her gün biraz daha uzun süre antrenman yaparak daha yüksek bir seviyeye ulaşacağınızdan eminiz. Ve bu süreçte bol miktarda kalori yakacaksınız.

Eliptik spor ve koşu karşılaştırmasında, kendi kararınızı vermek size kalmış.