Koltuk Altı Yağlarını Ortadan Kaldırmak İçin Egzersizler

22 Kasım 2018
Koltuk altı yağları, giderilmesi en zor fiziksel kusurlardan biridir. Bazı egzersizler bu problemi aşamalı olarak ortadan kaldırmamıza yardımcı olabilir. Fakat istikrarlı olmalı ve bu tür yağların nasıl oluştuğunu bilmeliyiz.

Fitness ortamında bulunma şansına sahip kişiler; sürekli olarak bu yağlardan kurtulmak ve her geçen gün daha iyi görünmek için çabalar. Koltuk altı yağları, çözülmesi en zor problemlerden birisidir.

Kim daha önce koltuk altındaki bu bölgede yağlanma problemi yaşamadı ki? Bu problem çok yaygındır.

Ancak, normalden daha fazla koltuk altı yağınız varsa, bu durum sinir bozucu olabilir ve hoş görünmez. Koltuk altı yağları genellikle kas gücü kaybından veya kısa sürede fazla kilo alıp vermekten kaynaklanır.

Bu Yağ Nasıl Oluşur?

Koltuk altında yağ olan bölgeler.

Koltuk altlarında az miktarda yağa sahip olmanın özellikle de kadınlarda normal ve hatta sağlıklı olduğunu zaten söylemiştik.

Buna rağmen, kötü beslenme alışkanlıklarının, egzersiz yapmamanın, alkolün ve diğer kötü alışkanlıkların, kollarınızın altında istenmeyen yağ fazlalığına neden olması olağan bir durumdur.

Ancak; her zaman, koltuk altlarındaki bu rahatsız edici şişliklerin, yağlanmadan dolayı kaynaklanmadığını bilmelisiniz. Doktorunuzu ziyaret etmeniz gereken daha endişe verici vakalar da buna sebep olabilir.

Bununla birlikte, genellikle, koltuk altı yağları yaş veya egzersiz eksikliği ya da obezite (aşırı kilo) nedeniyle kollarınızdaki dokuların zayıflamasına bağlı olarak meydana gelir.

Koltuk Altı Yağlarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bu saplantılı olmanız gereken bir durum değildir, çünkü hayattaki her şey gibi, çözümü olan bir şeydir. Eğer bu çözümleri bilmiyorsanız, bu yazımızda sizlerle koltuk altı yağlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak bir dizi egzersiz paylaşacağız.

Bu amaç için uygun olan birkaç tane alıştırma vardır ve bunların her birini en az 10 tekrardan oluşan üç set şeklinde yapmalısınız.

Dambıl Presi

Koltuk altlarında bulunan yağın azaltılması için yapılan ideal bir egzersizdir.

İdeal olan; 90 derecelik pozisyonda bulunan bir benchte yapmaktır. Ancak ayakta durarak veya yerde yatarak da yapılabilir.

Her bir elinizde birer dambıl tutarak omuz yüksekliğinde başlayın. Dirseklerinizi kilitlemeden dambılları yukarı doğru, kollarınız neredeyse dümdüz olana kadar kaldırın.

Lateral Dambıl Egzersizi

Her iki elinize birer ağırlık alıp, gövdenizi hafifçe öne eğin ve yavaşça  kollarınızı yanlara doğru kaldırın. Bu egzersiz, kollarınızda, koltuk altlarınızda ve göğsünüzde yağ yakımını hızlandıracak bir egzersizdir.

Şınav Çekmek

Şınav çeken kadın.

Şınav çekmek;  kol, koltuk altı göğüs ve omuz kaslarını güçlendirmeye yardımcı olan bir egzersizdir. Şınav çekmek, koltuk altlarında bulunan yağları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Hareketli Plank

Yüz üstü uzanarak, kendinizi elleriniz ve ayak uçlarınız ile destekleyin (şınav pozisyonunda olduğu gibi). Ardından kollarınızı çaprazlayarak yana doğru hareket edip bacaklarınızı açıp kapatın.

Bu egzersiz kol ve koltuk altı yağlarının yakılmasını sağlar ve ayrıca karın kaslarını, kollarınızı, bacaklarınızı ve sırt kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur

Clapping

Basitçe, ellerinizi önünüzde ve daha sonra arkanızda çırpmaktan ibaret olan çok basit ve etkili bir egzersizdir. Bu alkış hareketi yavaş yapılmalı ve her pozisyonda en az üç saniye durulmalıdır.

Şınav

Bu egzersizler, kol kaslarını güçlendirmenize ve kendi vücut ağırlığınızla çalışırken koltukaltı yağlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Kardiyovasküler Egzersizler (Kalp-Damar)

Şüphesiz ki bu yöntemin; koltuk altındaki ve aynı zamanda vücudun geri kalanındaki can sıkıcı yağlardan kurtulmanın en iyi yöntemi olduğunu düşünülmektedir.

Örnek olarak, bu tür egzersizler dikkate alınmaya değerdir: Yüzme, koşma, kick boks, aerobik, HIIT veya spinning.
Hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, en ideali yağ tüketiminin sabit kalması için bunu 45 dakika boyunca gerçekleştirmektir.