Hamileyken Hangi Egzersizleri Yapabilirim?

24 Şubat, 2020
Hamilelik sırasında, dikkatli olmanız ve olabildiğince az hareket etmeniz gerektiği konusunda ortak bir görüş vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Spor hayatımızın her döneminde faydalıdır. Tıbbi tavsiye alarak hamilelik döneminde de egzersiz yapabilirsiniz.
 

Hamilelik, imkanlarımıza göre spor yapmamak veya bir egzersiz rutinine başlamamakla eş anlamlı değildir. Bu makalede, hamileyken hangi egzersizleri yapabileceğinizi anlatacağız. Okumaya devam edin!

Neden Hamilelik Sırasında Egzersiz Yapmalısınız?

Hamilelik sırasında temel bir egzersiz olarak görünse de, öğleden sonraları yürüyüş yapmanızı öneririz. Hamileyken egzersiz yapmanın birçok faydası vardır: Daha iyi uyku, enerji artışı, sırt ağrısını hafifletme, doğum sırasında komplikasyon riskinin azalması ve vücudu doğum için hazırlama…

Hamileyken egzersiz yapmanın birçok yararı vardır.

Hamileyken hangi egzersizlerin önerildiğini öğrenmek için her zaman bir doktora danışmalısınız. Hangi üç aylık dönemde bulunduğunuza bağlı olarak, önerilen hareketler farklılık gösterir. Hamileyken egzersiz yapmak için bazı genel kurallar:

  • Zıplamaktan ve dönmekten kaçının.
  • Yoğun aktiviteler seçmeyin.
  • Temas gerektiren sporları yapmayın ve göbeğinizle çarpışmalardan kaçının.
  • Açık havada veya iyi havalandırılan alanlarda egzersiz yapın.
  • Crunch ve squat yapmayın.
  • Bol su içmeyi unutmayın.
  • Gerekli kalori alımını sağlamak için öğünlerinizi iyi planlayın.
  • Tükenme noktasına kadar egzersiz yapmayın.
  • Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun size verdiği sinyallere çok dikkat edin.

Hamileyken Hangi Egzersizleri Yapabilirsiniz?

 

Okuduğunuz gibi, hamilelik sırasında egzersiz yapmak hem sizin hem de bebeğiniz için faydalıdır. Ancak, durumunuza uygun aktiviteleri seçmelisiniz.

Günde 20 ile 30 dakika arasında hafif yoğunlukta aşırı sıcak veya soğuk saatlerden kaçınarak spor yapmanız önerilir. Spor yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışın ve hamile kadınlar için egzersizler konusunda uzmanlaşmış merkezlere katılın. İşte size bazı egzersiz seçenekleri:

1. Yürüyüş

Yürüyüş, hamile kadınlar için en çok tavsiye edilen egzersizlerden biridir. Çünkü vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Aksine, dizler ve ayak bilekleri vücudunuzun en çok ağrıyan kısımlarıdır. Bu nedenle onları egzersizle güçlendirebilirsiniz.

Günde 20 ile 30 dakika spor yapmanız önerilir.

Yürümek için önceden bir bilgiye ihtiyacınız yoktur. Yürüyüşe uygun kıyafetinizin olması yeterlidir. Rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz. Akşamları parkta veya bir koşu bandında yürüyüş yapabilirsiniz. Alışveriş yapmaya gidip vitrinlere göz atmanın, 20 dakika boyunca belirli bir hızda yürümekle aynı şey olmadığını unutmayın. Sıkılırsanız, telefonunuzda en sevdiğiniz müziği çalın ve manzaranın tadını çıkarın.

2. Yüzme

Yüzmenin hamilelik sırasında en iyi egzersiz olduğu söylenir. Çünkü tüm kasları (hem bacakları hem de kolları) çalıştırır ve kardiyovasküler sağlık için faydalıdır. Aynı zamanda, rahim ağırlığını hafifletir ve sırt ağrısını azaltır.

Hamileyken aquagym yapabilir veya haftada en az üç kez yarım saat yüzebilirsiniz. Spor yapmak rahatlamanıza da yardımcı olur. Böylece daha iyi uyuyabilirsiniz!

 

3. Yoga

Yoga, hamilelik sırasında şiddetle tavsiye edilen bir başka egzersizdir. Bazı pozisyonları karmaşık olsa da, herkesin yapabileceği pozisyonlar da vardır. Hamilelik kaygısını yatıştırmak için mükemmel olan özel meditasyon sınıflarına da katılabilirsiniz.

Yoga hamilelik kaygısını yatıştırmak için mükemmeldir.

Yoga duruşu iyileştirir, sırt ağrısını önler, sabah bulantısını azaltır, kan basıncını düşürür, bebek için daha fazla oksijenlenme sağlar ve normal doğum ihtimalini arttırır.

4. Dans

Dans etmek için bir dans akademisine kaydolmanız, dönüşler ve pirouetler yapmanız gerekmez. Beğendiğiniz müzik eşliğinde evde de hareket edebilirsiniz. İnternetten videolar izleyebilir veya televizyonda DVD oynatabilirsiniz. Yavaş hareket edin ve ani hareketlerden kaçının. Bu, hiç şüphesiz, ruh halinizi iyileştirecek ve uykusuzluğu azaltacaktır.

Hamileyken yapabileceğiniz diğer egzersizler: Yavaş koşu, pilates, hafif ağırlık kaldırma, bisiklete binme (sadece beşinci aya kadar) ve her sabah omurgalarınızı esnetme.