Aquafitness ve Aquagym: Farklılıkları ve Faydaları

Aquafitness ve aquagym suda yapılan egzersizleri içeren su aktiviteleridir. Ayrıca, vücut için benzer faydaları vardır. Bununla birlikte, aquafitness ve aquagym aktivitelerinin uygulanması farklıdır.
 

Su aktiviteleri, formunu korumak ve kas tonusunu iyileştirmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Düşük etkili egzersizlerdir. Aquafitness ve Aquagym aktiviteleri fiziksel dayanıklılığınızı arttırır ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olur. Mutlaka deneyin!

Bu makalede size, aquafitness ve aquagym arasındaki farkları ve bu aktivitelerin faydalarını anlatacağız. Okuyun ve bu aktiviteleri yakından tanıyın! 

Aquafitness Ve Aquagym Arasındaki Temel Farklar

Aquafitness ve aquagym, benzer aktiviteler gibi gözükebilir. Ancak gerçekte oldukça farklılar. Bu aktiviteler farklı hedeflere ve farklı kitlelere yöneliktir. İşte size iki aktivite arasındaki farklar:

1. Aktivitelerin Yoğunluğu

Vurgulanması gereken ilk önemli fark, aquafitness egzersizlerinin aquagym’den daha yoğun olmasıdır. Bu nedenle, aquafitness egzersizlerini uygulamak çok daha büyük çaba gerektirir. Aynı zamanda vücut üzerinde daha büyük bir etki yaratır.

Bu nedenle, daha rahatlatıcı bir aktivite arayanlar veya yüksek etkili egzersizleri yapamayanlar aquagym’i tercih etmelidir. Bu tavsiye, uzun yıllar hareketsiz yaşam tarzı sürdükten sonra tekrar egzersiz yapmak isteyenler için de geçerlidir.

Öte yandan, aquafitness,  vücudunu tonlamak ve kilo vermek isteyenler için oldukça eğlenceli bir egzersizdir. Aerobik ve geleneksel vücut geliştirme egzersizlerinden daha düşük etkilidir.

Kardiyovasküler egzersizler sadece tecrübeli insanlar için değildir ve aquagym mükemmel bir egzersiz seçeneğidir.

2. Aksesuar Kullanımı

Aquagym’in değişik varyasyonları olmasına rağmen, aquagym egzersizlerinde aksesuar kullanılmaz. Geleneksel aquagym egzersizlerinde, egzersiz karmaşıklığını arttırmak için harici ağırlıklar kullanılmaz. Sadece vücudun gücü kullanılır ve esneklik üzerine çalışılır.

 

Aquafitness egzersizlerinde ise, genellikle toplar, tahtalar, ağırlıklar, şamandıralar gibi çok çeşitli aksesuarlardan faydalanılır. Vücut direnci ve esnekliği kullanılır. Zamanla zorluk seviyesi arttırılır.

3. Egzersizlerin Karmaşıklığı

Beklendiği gibi, aksesuarların kullanımı ve tekrarların yoğunluğu, aquafitness egzersizlerini daha karmaşık hale getirir.

Ağırlıkları kaldırabilmek ve kasları tonlamak için fiziksel güç harcanmalıdır. Ayrıca hareketleri aksesuarlarla senkronize etmek konsantrasyon ve ekstra çaba gerektirir.

Aquagym egzersizlerin daha iyi gerçekleştirilmesi için senkronize hareketler içerir. Bununla birlikte, sadece vücut gücünden yararlanıldığı ve aksesuarlar kullanılmadığı için, genellikle biraz daha basittir.

Aquafitness Ve Aquagym Uygulamalarının Faydaları

Bu aktivitelerin uygulanmasından elde edilen faydalar şunlardır:

  • Kas tonusunu iyileştirir: Bu su aktiviteleri çok fazla kas çalıştırır. Bu nedenle vücudu tonlamaya ve fazla yağları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Güçlendirilmiş bir kas sistemi fiziksel dayanıklılığı artırır ve dengeli bir duruş elde etmeyi sağlar.
  • Çalışma esnekliği sağlar: Aquafitness ve aquagym, eklemleri çok fazla kullanmadan esnekliği artırmak için idealdir. Bu nedenle, genellikle eklem problemleri yaşayan ve yüksek etkili egzersizleri yapamayanlar için önerilir.
  • Solunum kapasitesini artırır: Çok yoğun olmamalarına rağmen, aquafitness ve aquagym kardiyovasküler çalışma içeren aerobik egzersizler içerir. Bu aktivitelerin düzenli olarak uygulanması solunum kapasitesini arttırır ve kalp atış hızının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Selülitle savaşır: Aquagym ve aquafitness egzersizleri, cildi tonlamak için harika müttefiklerdir. Bu nedenle selüliti azaltırlar.
Aquaerobic egzersiz

Aquafitness Ve Aquagym Arasında Nasıl Seçim Yapmalısınız?

Hem aquafitness hem de aquagym’in vücuda ve zihne fayda sağlayan eksiksiz egzersizler olduğunu teyit edebiliriz.

Gözlemlediğimiz gibi, aquafitness daha yoğun bir aktivitedir. Bu da kas tonlaması konusunda daha iyi sonuçlar verir. Aktiviteye başlamadan önce doktora danışılmalıdır. Haftada iki ile üç seans yapılması önerilir.

Öte yandan, aquagym, özellikle eklem problemleri nedeniyle yüksek etkili egzersiz yapamayan kişiler için ideal bir aktivitedir. Haftada iki ile üç kez gerçekleştirilmesi, kilonuzu korumanıza yardımcı olur, esnekliğinizi ve fiziksel dayanıklılığınızı arttırır. Zihninizin aktif kalmasını sağlar.

Kısacası, aquafitness ve aquagym arasındaki seçim, etkinliği gerçekleştirirken hedeflediğiniz sonuçlara ve vücudunuzun özelliklerine bağlı olacaktır. İhtiyaçlarınızı değerlendirin ve hedeflerinize bağlı olarak bu uygulamalardan birini seçin!

  • Lara P. Ramírez. Emerson Ramírez Farto. José María Cancela Carral. Aquagym, una propuesta original. Extraído de: http://www.sld.cu/galerias/pdf/sitios/rehabilitacion-fis/aquagym.pdf
  • Aquafitness. Extraído de: https://docplayer.es/14863283-Aquafitness-resumen-de-ejercicios.html