Evde Egzersiz Yapmak için 6 Uygulama

Günümüzde, koronavirüs karantinası sırasında bile, telefon ya da tabletinize bir uygulama indirebilir ve evde egzersiz yapmaya hemen başlayabilirsiniz! İşte denemeniz için bazı harika uygulamalar.
 

Koronavirüs nedeniyle şu anda dışarı çıkamıyorsunuz. Ancak, evde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz ve yapmalısınız! Cep telefonunuzun yardımıyla spor salonu ekipmanlarına bile ihtiyacınız olmayacak. Bu makalede, günlük egzersiz için en iyi uygulamalardan bazılarını özetleyeceğiz.

Evde egzersiz yapmak için en iyi 6 uygulama

Koronavirüsün bir sonucu olarak egzersiz rutininizi durdurmuş olabilirsiniz. Alternatif olarak, belki de evde sıkılıyor olmayı fırsat bilip kilo almama amacıyla egzersiz yapabilirsiniz. Evde egzersiz yapmak için geliştirilmiş olan bu uygulamalarla, karantina süresi bittikten çok sonra bile bir egzersiz rutinini kolayca koruyabilirsiniz.

1. 7 Minutes (7 dakika): Evde egzersiz için iyi bir uygulama

Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulama, evde egzersiz için hızlı ama etkili bir rutin sunuyor. Aerobik kondisyonun yanı sıra kas tonusunu iyileştirmeye de odaklanan yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmana (kısaca HIIT) dayanmaktadır.

Sadece yedi dakika içinde, tüm egzersizler tüm vücudu etkilediği için, genel ancak eksiksiz bir egzersiz yapabilirsiniz. Bir seans, her biri 30 saniye süren 12 egzersize bölünmüştür ve her biri arasında 10 saniyelik bir dinlenme vardır. En iyi yanı da, bir sandalye dışında herhangi bir ekipmana ihtiyacınız olmamasıdır. Evde egzersiz yapmak için mükemmeldir!

2. Home Workout – No Equipment (Ekipmansız ev egzersizleri)

 

Böyle bir ismin neye işaret ettiğini tahmin edebilirsiniz. Bu uygulama sadece birkaç dakika içinde ana kas grupları üzerinde çalışmak için çeşitli rutinler sunuyor. Ekipmana, eğitmene veya çok fazla alana ihtiyacınız olmayacak.

Uygulama karın kasları, kalça kasları, kollar, bacaklar ve hatta göğsünüzü çalıştırmak için bir dizi egzersiz sunuyor. Ayrıca, ısınma egzersizleri ve esneme hareketleri, egzersizlerinizi takip etme yollarını, video kılavuzları ve ağırlık grafikleri içeriyor.

telefonda egzersizini takip eden kadın

3. Sworkit Lite

Bu, evde egzersiz yapmak için en çok kullanılan uygulamalardan biridir ve bu uygulama ile ilgili en iyi şey de, rutininizi kişiselleştirmenize izin vermesidir. Ne yapmak istediğinizi seçtikten sonra esneme hareketleri, yoga, vücut geliştirme ve benzeri çok çeşitli seanslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca oturumunuzu istediğiniz süreye de ayarlayabilirsiniz. Sworkit Lite, tüm sonuçlarınızı saklar, böylece istediğiniz zaman onları inceleyebilirsiniz.

4. Fitbit Coach

Fitbit saatlerini yapan şirket tarafından geliştirilen bu uygulama hakkında göze çarpan şey, egzersizlerin video ile kişiselleştirilmesi ve kullanıcı ilerledikçe gelişmesidir. Cep telefonunuz, masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz aracılığıyla istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde egzersiz yapabilirsiniz.

Evde egzersiz yapmanıza yardımcı olan bu uygulama dünyadaki birçok insanın kişisel antrenörü haline gelmiştir. Seansın 7 ila 60 dakika arasında ne kadar süreceğini ve yapmak istediğiniz karın kasları, sırt, bacaklar ve kollar gibi egzersiz türlerini seçebilirsiniz.

 

5. Freeletics Bodyweight

Bu uygulama zaten her gün egzersiz yapanlar veya genel olarak jimnastik yapmaya alışık olanlar içindir. Freeletics Bodyweight ile evinizden ayrılamadığınız her gün için bir rutin bulacaksınız.

Ücretsiz sürümü ile vücut ağırlığınızı kullanarak uygulayabileceğiniz farklı egzersiz planlarına erişebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın size kişisel bir eğitmen atayacak olan ücretli bir seçeneği de vardır!

6. Nike Training Club

Evde egzersiz yapmakta kullanabileceğiniz bu uygulama özellikle kadınlara yöneliktir. Net seslere ve görsel hareket değerlendirmelerine sahip 100’den fazla rutin ile evinizden ayrılmadan sağlığınızı korumanızı sağlar.

Nike Training Club, ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş ve siz ilerledikçe vücudunuza uyum sağlayan bir plan oluşturur. Bir günü atlarsanız, ertesi gün telafi edebilirsiniz; ve bir rekor kırdığınızda, bir sonraki rutin daha ileri seviyede olacak şekilde ayarlanır.

telefonunda egzersiz uygulamasını ayarlayan kadın

Evde egzersiz yapmanıza yardım edecek diğer uygulamalar

Son olarak, evde egzersiz yapma konusunda bir göz atmak isteyebileceğiniz birkaç uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Bunlar:

Keep: 400’den fazla egzersiz videosu içerir.

Home Workout – Daily Fitness: Uygulamayı çalıştırmak için internet bağlantısına ihtiyacınız yoktur, ve içinde 500 egzersiz vardır.

SWEAT Kayla Itsines Fitness: Pliometrik yüksek yoğunluklu antrenmanlar içerir.

Abs in 30 Days: Bir ay boyunca günlük rutin sunar.

 

Yazımızı bitirirken, tüm bu uygulamaların sürekli bir egzersiz planı için bir uzmanın rehberlik ve denetiminin yerini almadığını hatırlatmak isteriz. Bununla birlikte, bir egzersiz uygulaması, özellikle de hepimizin evde kalması gereken bu zamanda büyük bir yardımcı olabilir!

  • Ellis, C. 11 de marzo de 2020. The best home workout apps 2020. Techradar. https://www.techradar.com/best/home-workout-apps