Egzersizlerinizi Nasıl Daha Az Sıkıcı Hale Getirebilirsiniz?

Antrenmanlarınızı daha az sıkıcı hale getirmek, çalışmalarınızın devamlı olması için önemlidir. Ama kendinizi antrenmanlarınız için nasıl motive edeceğinizi biliyor musunuz? Sadece, bu makalede size sunduğumuz kolay ipuçlarını takip etmeniz gerekiyor.
 

Egzersizlerinizi daha az sıkıcı hale getirmek, antrenmanlarınızın devamlı olması açısından önemlidir. Ancak, antrenmanlardan zevk almak bazen çok zordur. Bu makalede egzersizlerinizi daha az sıkıcı hale getirmenin bazı yollarını size öğretmeyi amaçlıyoruz.

Egzersizlere biraz heyecan ve eğlence katmak için akılda tutulması gereken bazı önemli hususlar var. Çok fazla endişelenmeyin. Çoğu durumda küçük değişiklikler yapmanız yeterlidir.

Örneğin, sadece spor salonunuzun farklı bir bölümüne gitmek, başka bir grup insanla çalışmak veya spor salonunuzu değiştirmek, rutini kırmak ve motivasyonunuzu yeniden kazanmak için gereken şeyler olabilir.

Ne yazık ki, sıkıcı bir antrenman rutini, fitness hedeflerinize zarar verebilir ve buna devam etmenizi zorlaştırabilir. Neyse ki egzersizi ilginç ve sağlıklı hale getirmek için birçok yol var.

Motivasyonunuzu sürdürmek, olumlu sonuçlar almanızı, hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı ve egzersiz hızınızı düşürmekten kaçınmanızı sağlayacaktır.

Egzersizlerinizi nasıl daha az sıkıcı hale getirebilirsiniz?

1. Mekan değişikliği yapın

Egzersizleri daha az sıkıcı yapacak ilk ipucu, egzersiz yaptığınız yeri değiştirmektir. Haftanın her günü spor salonunda egzersiz yapıyorsanız, egzersizlerinizi haftada iki kez açık hava antrenmanları ile tamamlamanızı öneririz.

Mekan değişikliği antrenman rutinini zenginleştirir ve çevre yüzünden oluşacak baskıyı azaltır. Monotonluğu ortadan kaldırır. Ayrıca çevrenizden en iyi şekilde yararlanarak farklı tür egzersizler yapmanızı sağlayacaktır.

Ormanda koşan adam

2. Egzersiz yaparken saat tutun ve o sürelerin üstüne çıkmaya çalışın

Motivasyonu sürdürmenin en iyi yollarından biri sürekli kendinizi geliştirmeye çalışmaktır. Egzersizlerinizi daha az sıkıcı yapmak ve günlük ilerlemenizi takip etmek için bir antrenman günlüğü tutmanız önerilir.

Antrenman günlüğünde tutulması gerekenlerden bazıları; kardiyo egzersizlerinde geçirilen zaman, kullanılan ağırlık yükü veya her bir egzersizdeki set ve tekrar sayısıdır. Antrenman yaparken yeni hedefler belirleyin ve onlara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.

3. Egzersizlerinizi daha az sıkıcı hale getirmek için bir kişisel antrenör tutun

Spor salonlarının büyük çoğunluğu, makinelerin ve ağırlıkların doğru kullanımını kontrol etmek için kişisel eğitmenlere sahiptir. Görevleri sporcuların egzersiz rutinleri için farklı bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Başka bir deyişle, tutulacak olan kişisel antrenör sporcunun doğru şekilde antrenman yapması için bir rehber görevi görür. Ayrıca güçlenirken sağlıklı kaldığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Bir kişisel antrenörün yardımıyla sadece daha iyi sonuçlar elde etmekle kalmaz, aynı zamanda egzersizlerinizin monotonluktan uzaklaşmasını sağlar ve onları zorlu ve ilginç hale getirirsiniz.

4. Fitness grup derslerine katılın

Spor salonunda düzenlenen fitness dersleri ve diğer grup etkinlikleri, yeni insanlarla tanışmanıza ve yeni egzersizler öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu grup dersleri aynı zamanda egzersiz programlarını daha az sıkıcı hale getirmenin en kolay ve en iyi yollarından biridir.

 

Spor salonunuzun sunduğu grup aktivitelerine bir göz atmanızı öneririz. Size en ilginç görünenlere katılmaya çalışın. Bir grup aktivitesine dahil olmak, antrenmanlarınızı paylaşacak insanlara sahip olduğunuz için programınıza bağlı kalmanızı kolaylaştıracaktır.

5. Kendinize bir egzersiz partneri bulun

Arkadaşlarınızı da egzersizlerinize dahil edebileceğinizi ve onları antrenmanın bir parçası haline getirebileceğinizi bilmelisiniz. Bazen sadece birlikte çalışacak birine sahip olmak tutumunuzu değiştirebilir. Bu sayede arkadaşlarınızla beraber formda kalabilirsiniz.

Spor salonunda egzersiz yapan insanlar

Birçok insan rahat olduğu kişilerle spor salonuna gitmenin motivasyonu ve seansların yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olacağına inanıyor.

Bu makalede gördüğünüz gibi antrenmanlarınızı daha az sıkıcı hale getirmek çok basittir; sadece birkaç ipucunu takip etmelisiniz. Size sunduğumuz tavsiyelerin egzersizlerinizi geliştireceğine ve kendi potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacağına inanıyoruz. Egzersizlerinizi arttırmak için ne bekliyorsunuz?

  • Caudwell, K. M., & Keatley, D. A. (2016). The effect of men’s body attitudes and motivation for gym attendance. Journal of Strength and Conditioning Research, 30(9), 2550–2556. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001344
  • Miquelon, P., Knäuper, B., & Vallerand, R. J. (2012). Motivation and goal attainment. The role of compensatory beliefs. Appetite, 58(2), 608–615. https://doi.org/10.1016/j.appet.2011.12.025
  • Khaghani Far, I., Ferron, M., Ibarra, F., Baez, M., Tranquillini, S., Casati, F., & Doppio, N. (2015). The interplay of physical and social wellbeing in older adults: investigating the relationship between physical training and social interactions with virtual social environments. PeerJ Computer Science, 1, e30. https://doi.org/10.7717/peerj-cs.30
  • Sibley, B. A., & Bergman, S. M. (2018). What keeps athletes in the gym? Goals, psychological needs, and motivation of CrossFitTM participants. International Journal of Sport and Exercise Psychology, 16(5), 555–574. https://doi.org/10.1080/1612197X.2017.1280835