Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Fonksiyonel antrenman bedene dayanır; vücut becerilerinin tanınması ve istenilen gündelik hareketlerin öğrenilmesi, fonksiyonel antrenman için çok önemlidir.
 

Fonksiyonel antrenman, son yıllarda çok fazla uygulanmaya başlanmış bir egzersiz türüdür. Birçok kişi onu CrossFit ile karıştırsa da, farklılıkları vardır. Vücudumuz için zorlu bir fiziksel aktivitedir ve çok faydalıdır.

Her iki disiplinin ortak özelliği, egzersiz devreleri kullanmalarıdır. Ancak özleri aynı değildir. CrossFit egzersizi, askeri hazırlık için bir antrenman olarak ortaya çıktı ve daha sonra sporcular arasında popüler oldu. CrossFit egzersizinin ana amacı, bedenin maksimum efor harcamasını sağlamaktır ve bu temel halk için çok faydalı olamayabilir..

Dengeye ve koordinasyona çok önemlidir. Propiryosepsiyon (içalgı), yani kasların pozisyonunu ve hareketlerini algılama yeteneği, egzersizleri gerçekleştirmek için esastır.

Fonksiyonel Antrenman Nelerden Oluşur?

Bu  antrenmanın  öne çıkan özelliği, belirli amaçlar dikkate alınarak planlanmasıdır. Bu yüzden birçok seçkin sporcu, fonksiyonel antrenmanı hazırlık için tercih eder. Bu disiplinde belirleyici olan şey, fiziksel yönlere odaklanmayı sağlamasıdır.

koşarak merdiven çıkan kadın

Örneğin, bacak gücü gerektiren sporlar için planlanan bir antrenman, bu tür bir çalışma içermelidir. Öte yandan, her gün ağır yükleri kaldırması gereken bir işçi, ağır yükleri kaldırırken kendisini sakatlamasını engellemeye yardımcı olacak, doğru hareketlerle çalışmalıdır.

Toplar, kettlebelller, TRX bantları veya merdivenler gibi bazı elementler kullanılmasına rağmen, antrenmanın merkezi doğal hareketlerden oluşur.

 

Fonksiyonel Antrenmanın Faydaları

Aşağıda, fonksiyonel antrenmanın bazı temel avantajlarını ayrıntılarıyla açıklayacağız:

Kardiyovasküler Direnci Güçlendirir

Çoğu egzersiz gibi, fonksiyonel antrenman da aerobik kapasiteyi test eder. Genellikle, rutinler 6-8 egzersizden oluşan birkaç setten meydana gelir. Bunların her biri belirli bir süre içinde (örneğin 30 saniye) yapılır ve daha sonra, bir sonraki sete başlamadan önce 10 saniye mola verilir.

Hareketten Sorumlu Kasları Güçlendirir

Yüklerin başın üzerine kaldırılması, ağırlıkla merdivenleri inip çıkmak veya yerden yük kaldırılması gibi günlük hareketlerle çalışılarak yapılan fonksiyonel antrenman kişiyi daha uyumlu hale getirir.

merdiven çıkan kadın

Bu sayede günlük aktiviteleriniz size fayda sağlayacaktır. Kişi, günlük görevlerini yerine getirirken daha çevik, güçlü ve dirençli hale gelecektir.

Ayrıca, bu etki spora da yansıtılabilir. Zıplama ve, el veya raket gibi aletlerle yapılan vuruş becerileri; bu egzersizlerin vücutta meydana getirdiği güzel özellikler sayesinde gelişir.

Stabiliteyi İyileştirir

Birçok egzersizin özü, karın bölgesi ve sırtın üst kısmına odaklandığı için, duruş büyük ölçüde düzeltilir ve stabilite artar.

Geleneksel vücut geliştirme rutinleri, spesifik kasları ayrı ayrı çalıştırır. Bununla birlikte, fonksiyonel egzersizde, birçok kas grubu aynı zamanda çalışmaktadır. Bu sayede, gövde bir denge noktası olarak hareket eder. 

Sakatlanmaları Önler

 

Fonksiyonel antrenman, aşırı talepler veya karmaşık beceriler olmaksızın doğal hareketlerden oluşur. Bu da, süreç içerisinde sakatlanmalara maruz kalma olasılığı neredeyse hiç  olmadan, kasların doğal olarak güçlenmesini sağlar.

Buna ek olarak, kasların güçlenmesi, spor yaparken sakatlanma ihtimali azalır. Gövdenin gücü, vücut boyunca kuvvet aktarımına izin verdiği için temel hale gelir.

şınav çeken kadın ve erkek

Fiziksel Görünümü İyileştirir

Bu tür egzersizin sonuçları, çok kısa bir sürede görülebilir. Fonksiyonel egzersizler, inanılmaz hızlı yağ ve kalori yakmak için mükemmeldir. Ayrıca, kasları güçlendirerek daha belirgin hale getirir.

Spor Performansını Arttırır

Daha önce de belirttiğimiz gibi, birçok sporcu, fiziksel yeteneklerini geliştirmek için fonksiyonel antrenmanı tercih ediyor. Bunun nedeni, yapılan çalışmaların istenilen hedeflerin gerçekleşmesi için katkı sağlamasıdır.

Kısaca, fonksiyonel  antrenman, her kişinin amaçlarına ve yeteneklerine göre çalışması için idealdir. Çoğu insan, basit ve doğal oldukları için, bu egzersizlere kolayca uyum sağlar. Bu değerli disipline bir şans vermekten çekinmeyin!