CrossFit'in Kondisyon Üzerine Faydaları

18 Aralık, 2019
CrossFit, sürekli değişen ve yüksek yoğunlukta yürütülen sayısız egzersizi birleştiren bir spor disiplinidir. Bugün CrossFit'in fiziksel kondisyonunuzu çok kısa sürede nasıl artırabileceğini ele alacağız.
 

Günümüzde, CrossFit dünyadaki en popüler fiziksel aktivitelerden biridir. Son yıllarda, bu tür yüksek yoğunluklu eğitim seansları katlanarak arttı. Bu nedenle, bugünün yazısında, CrossFit’in sağlık ve fiziksel kondisyon için faydalarından bazılarını ele alacağız.

CrossFit Nedir?

CrossFit, yüksek yoğunlukta yapılan sürekli değişen egzersizlerin genellikle kısa süre için yürütülmesine dayanır. Halter, powerlifting, jimnastik veya triatlon yarışmaları gibi çeşitli disiplinlerden gelen farklı hareketleri bir araya getiriyor.

CrossFit bir çerçeve etrafında uygulanır. Bu çerçeve, insanların rutinleri veya WOD’u (Günün Çalışması) gerçekleştirdiği CrossFit markasının merkezi bir parçasıdır. Bu WOD’lar genellikle oldukça kısadır ve genellikle oldukça yüksek yoğunlukta gerçekleştirilen çok çeşitli hareketleri içerir.

Yüksek yoğunluklu patlayıcı aktiviteler, CrossFit’e çok zararlı bir disiplin olduğuna dair bir kötü ün kazandırmıştır. Bunun nedeni, karmaşık egzersizlerin kötü bir teknikle ve yüksek yoğunlukta yapılması eklemlere çok zarar verebileceğidir.

Ancak, her hareketi iyi öğrenerek ve yavaş ilerleyerek olası sakatlanmaları önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

CrossFit’in Kondisyon Üzerine Faydaları

Düzenli olarak yapılan herhangi bir sporun genel olarak vücut ve sağlık üzerinde çok yüksek bir etkiye sahip olacağının farkında olan CrossFit, bazı yetenekleri diğerlerinden daha fazla geliştirmemize izin veren belirli özelliklere sahiptir.

 

Bu da tüm fiziksel yetenekleri geliştirmenin bir yolunu sunan bir spor aktivitesi olmasına rağmen, işin aslında CrossFit, bazı yeteneklerin diğerlerine göre gelişimini desteklemektedir.

kondisyon artıran sporcular

CrossFit’in Yararları: aerobik ve anaerobik dayanıklılıkta artış

Günün rutinine bağlı olarak, CrossFit aerobik veya anaerobik dayanıklılığı artırabilir.

Aerobik dayanıklılık, düşük yoğunluklu bir egzersizi daha uzun süre yapmamıza izin vermemizi sağlayan dayanıklılık türüdür. Bu direnç tipi kas hücrelerine verilen oksijen kaynağına bağlıdır. Kürek çekme, ip atlama veya yumuşak bir tempoda koşma gibi egzersizler yapmak, özellikle kardiyorespiratuvar seviyesinde aerobik kapasiteyi uyarır.

Öte yandan, anaerobik direnç daha kısa bir süre için çok yüksek bir efora dayanmamızı sağlar. Bu nedenle, kas sadece aerobik yolların sağladığı enerji ile işlev görebilir. Bu, ciğerlerden gelen oksijeni kullandığınız anlamına gelir. Burpee veya halter gibi egzersizler, yüksek yoğunlukta katlandığımız süreyi arttırmamıza yardımcı olmaktadır.

Gücü geliştirir

Çeşitli kuvvet antreman hareketleri kullandığından, CrossFit muhteşem kuvvet kazanımları elde etmemize yardımcı olabilir. Uygun bir fitness planı uygularsanız, tüm vücudunuza kas ve çeşitli hareketler kazandırırsınız.

 

CrossFit ile bacaklarınızı güçlendirmeye odaklanacaksınız, çünkü antreman, deadlift, loaded veya torn gibi diğer egzersizlerle birlikte yapılan çok çeşitli squat türleri içeriyor.

CrossFit’in Yararları: esnekliği, koordinasyonu ve içalgıyı iyileştirin

CrossFit’teki birçok egzersiz, özellikle bu spora yeni olanlar için zorlu bir koordinasyon ve esneklik gerektirir.

Bununla birlikte, uygun zaman ve uygulama ile, ringlerde kaslanma, çift ip atlama veya pine şınav gibi karmaşık hareketleri yapabileceksiniz. Sadece sabredin ve yakında sonuçlarını göreceksiniz!

Vücut kompozisyonu geliştirir

Hem estetik hem de genel olarak sağlık açısından genel iyileşmeniz birkaç ay içinde görülebilir. CrossFit ağırlıklı olarak yüksek yoğunluklu bir aralıklı antreman olduğundan, egzersiz sonrası bile yağ yakma devam edersiniz. Kas kütlesi kazanımları (konvansiyonel bir spor salonunda elde edilenler kadar muhteşem olmasa da), yalın ve işlevseldir.

halter çalışan insanlar

Daha iyi yaşam kalitesi

CrossFit’in faydalarından bazıları sizi şaşırtabilir, çünkü spor salonu kondisyon ile çok az ilgilidir. Aslında, CrossFit’te öğreneceğiniz hareketlerin çoğuna “işlevsel” denir. Bu, günlük yaşamda kullanılan kasları kullandığınız anlamına gelir. Zıplamak, çömelmek veya zeminden bir bar kaldırmak, günlük olarak kullanabileceğimiz hareketlerdir.

 

Kanepeden kalktığımızda veya bir çanta taşıdığımızda, kutuda yaptığımız hareketlerin aynılarını yapıyoruz. Bu nedenle, günlük yaşamınızda, daha güçlü ve daha çevik hissedeceksiniz. CrossFit’i deneyin ve genel sağlık seviyenizin nasıl gelişeceğini görün!

  • Feito Y, Heinrich KM, Butcher SJ, Poston WSC. High-Intensity Functional Training (HIFT): Definition and Research Implications for Improved Fitness. Sport (Basel, Switzerland) [Internet]. 2018 Aug 7 [cited 2019 Aug 5];6(3). Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30087252
  • Claudino JG, Gabbett TJ, Bourgeois F, Souza H de S, Miranda RC, Mezêncio B, et al. CrossFit Overview: Systematic Review and Meta-analysis. Sport Med – Open [Internet]. 2018 Dec 26 [cited 2019 Aug 5];4(1):11. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29484512
  • Maté-Muñoz JL, Lougedo JH, Barba M, Cañuelo-Márquez AM, Guodemar-Pérez J, García-Fernández P, et al. Cardiometabolic and Muscular Fatigue Responses to Different CrossFit® Workouts. J Sports Sci Med [Internet]. 2018 Dec [cited 2019 Aug 5];17(4):668–79. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30479537