Vegan Sporcular Gerçekten Dezavantajlı mıdır?

Sebze bazlı bir diyet uygulamanın sağlığınız için çok faydası vardır. Protein alımı hakkındaki söylentilere rağmen, iyi dengeli ve planlanmış bir diyet uygulayan vegan sporcular daha yüksek seviyelerde performans göstermektedir.
 

Sebze bazlı diyetlerin git gide daha popüler hale gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir, çünkü bu diyetlerin harika faydaları vardır. Sebze bazlı diyetlerin iddia edilen faydaları, vücudunu geliştirmek isteyen birçok sporcunun dikkatini çekmiştir. Bununla beraber, birçok insan vegan sporcular için dezavantajlar olduğunu söylemektedir.

Bu yazımızda bu iddiayı detaylı şekilde analiz edeceğiz. Veganlar, kaynağı hayvansal olan herhangi bir gıdayı tüketmemeyi seçen kişilerdir. Bu da veganların sebze bazlı diyetler uyguladığı anlamına gelir.

Aksini iddia edenler olmasına rağmen, vegan sporcular, diyetleri sayesinde yeterli miktarda protein tüketebilirler. Hatta, sebze bazlı bir diyet, düşük miktarda doymuş yağ ve, yüksek oranda lif ve antioksidan içeriği sayesinde çok faydalıdır. Ayrıca birçok araştırma da sebze bazlı diyetlerin daha sağlıklı olduğunu desteklemektedir.

Vegan Sporcu Diyetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenker

Vegan sporcular için sebze bazlı bir diyet hakkındaki temel kavramlardan bazıları şöyledir:

  • Genel olarak baktığımızda, vegan sporcular daha sağlıklıdır ve kalp hastalığı ve obeziteye sahip olma riskleri daha düşüktür.
  • Tüm sporcular, yoğun aktivitelerde bulundukları için yüksek proteine ihtiyaç duyarlar. Bununla beraber, vegan sporcular, özel fiziksel gereklilikleri için ihtiyaçları olan protein miktarını kolayca tüketebilirler.
  • Vegan sporcular, bakliyat, tahıl ve sebzelerden proteinlerini alabilirler.
  • Vegan sporcuların et yiyen sporculara kıyasla kaslarında daha düşük seviyede kreatin olması mümkündür. Öte yandan, onların vücutları kreatin takviyelerine daha iyi cevap verir.
koşan kadın sporcu

Vegan Sporcuların Avantajları

Eğer yüksek performans gösteren bir sporcuysanız, sınırlarınızı zorlayabilir ve performansınızı geliştirebilirsiniz. Vegan bir sporcunun sahip olduğu avantajlardan bazıları şunlardır:

1. Kalp Sağlıkları Daha İyidir

Vegan bir diyet, kolesterol içermediği ve doymuş yağ oranı da çok az olduğu için kalp sağlığınızı çok iyi bir hale getirir. Bir sporcu için kardiyovasküler sistem, iyi bir performans için çok önemlidir. Bu yüzden, kalp sağlığınızın iyi olması sizin daha uzun süre ve daha yoğun şekilde egzersiz yapmanızı sağlar. Buna ek olarak, spor sonrası  daha hızlı toparlanmanıza da yardımcı olur.

2. Dayanıklılıkları Daha Yüksektir

Birçok vegan sporcu, yüksek performanslarını diyetlerine borçludur. Bu tarz bir beslenme ile ideal dayanıklılığınıza daha kolay ulaşırsınız çünkü vücudunuz daha çabuk kendine gelir.

3. Fiziksel Sağlıkları Daha İyidir

Dengeli bir diyet, fiziksel sağlığınızın daha iyi olması için temel bir faktördür. Bu sebze bazlı diyetler, genellikle düşük oranda yağ ve kalori içerir ve böylece vegan sporcular fazla kilo almazlar.

vegan köfte

4. Bedenleri Daha İyi Çalışır

Bu diyetler bol miktarda meyve ve sebze içerdiği için lif açısından da zengindir. Lif, sindirimi kolaylaştıran en temel maddedir, hazımsızlık spor yapma temponuzu yavaşlatabilir.

Ayrıca, hayvansal ürünler tüketmemek, damarlarınızda fazla kolesterol birikmesini de önler. Ek olarak, sebze ve meyveler yüksek oranda antioksidan da içerir. Bu yüzden, sebze bazlı bir diyet yapmak vegan sporcular ve onların yoğun antrenmanları için harika bir tamamlayıcıdır.

 

Sonuç olarak, vegan bir sporcu olmanın yukarıda saydığımız gibi birçok faydası vardır ve dezavantajı yoktur. Hatta, vücut işlevleri ve yenilenme süresi düşünüldüğünde sadece avantajları vardır. Bununla beraber, tıpkı her diyet gibi sporcuların kendi performansları için doğru miktarda besin tükettiklerinden emin olmaları gerekir.

  • Craddock, J. C., Probst, Y. C., & Peoples, G. E. (2016). Vegetarian and omnivorous nutrition-comparing physical performance. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism26(3), 212–220. https://doi.org/10.1123/ijsnem.2015-0231
  • Gabrielle M. Turner-McGrievy, Wendy J. Moore, and D. B.-A. (2016). The Interconnectedness of Diet Choice and Distance Running: Results of the …: EBSCOhost. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 205–211. https://doi.org/10.1123/ijsnem.2015-0085
  • Glick-Bauer, M., & Yeh, M. C. (2014, October 31). The health advantage of a vegan diet: Exploring the gut microbiota connection. Nutrients. MDPI AG. https://doi.org/10.3390/nu6114822
  • Barnard, N. D., Cohen, J., Jenkins, D. J. A., Turner-McGrievy, G., Gloede, L., Jaster, B., … Talpers, S. (2006). A low-fat vegan diet improves glycemic control and cardiovascular risk factors in a randomized clinical trial in individuals with type 2 diabetes. Diabetes Care29(8), 1777–1783. https://doi.org/10.2337/dc06-0606