Turunçgillerin Sporcular İçin Faydaları Nelerdir?

Yeterli miktarda C vitamini, bir sporcunun performansını dolaylı olarak artırabilen bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Aşağıda daha fazlasını bulun.
 

Bazı uzmanlar, eğitimden önce narenciye yemenin kas zedelenmesi riskini artırabileceği konusunda uyarsa da, bu gıdalar sporcuya birçok fayda sağlar. Özellikleri arasında belirgin antioksidan gücü vardır, bu sporcuda serbest radikallerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Turunçgillerin C vitamini içermesi

Turunçgillerin yüksek C vitamini içermesi en büyük özelliklerindendir. Bu vitaminin vücutta çeşitli işlevleri vardır. İlk olarak, Ortopedik Spor Hekimliği Dergisinde yayınlanan bir çalışmada belirtildiği gibi, kollajen sentezini teşvik eder.

Sonuç olarak, bu besin maddesinin tedarikini sağlamak, tendonları ve kasları sağlıklı tutmaya yardımcı olur, bu da onların sakatlanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Öte yandan, bu meyvelerin vücutta önemli bir antioksidan işlevi vardır. Böylece, alımları kas hasarını ve yoğun egzersizle ilişkili iltihap belirtilerini azaltabilir. Bununla birlikte, 2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bu tür bir bileşiğin aşırı yüksek dozları, kas uyarlamalarının kötüleşmesiyle ilişkili olabilir.

Ek olarak, doğru C vitamini dozları, yoğun eğitim bağlamında uygun lipit oksidasyonuna izin verir. Tersine, bu maddenin eksikliğinin dayanıklılık sporcu performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Bu nedenle, turunçgillerin ve biber gibi bu besin bakımından zengin diğer gıdaların alımını sağlamak esastır.

turunçgiller

Hidrasyonu geliştirmek

Turunçgillerin bir başka özelliği, diğer birçok meyve gibi, yüksek miktarda su içermesidir. Bu, sporcunun hidrasyon seviyelerini geliştirir, aşırı su ve elektrolit kaybıyla ilişkili komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

 

Meyve tüketimi, sporcunun sıvı alımını iyileştirmek için etkili bir tamamlayıcı stratejidir.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar eğitim veya spor müsabakalarından önce asidik meyveler yememeyi önermektedir. Bu profesyoneller, bu tür yiyeceklerin kas zedelenmesi riskini artırabileceğini savunuyorlar.

Bilimsel literatür henüz incelenmekte olan bu iddiayı desteklememiştir. Her durumda ve ihtiyati bir önlem olarak, bu gıdaların tüketimini spor uygulama saatlerinden ayırmak etkili olabilir. Sonuçta, oldukça uygun bir maliyet-fayda oranına sahip bir ölçüdür.

Meyve tüketimi esastır

Turunçgillerin ötesinde, meyvelerin katkısının sporcunun diyetinin temel bir parçası olduğunu vurgulamak gerekir. Sağladıkları vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dışında çok miktarda lif içerirler.

Bu besin bağırsak geçiş problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, tüketimi, sistemik inflamasyonun azalması ile ilişkili olabilecek seçici bir mikrobiyota büyümesine yol açar.

Son olarak, meyveler genellikle sporcuda su ve elektrolit dengesini sağlamak için gerekli elektrolitleri içerir. Bu, kas kramplarının ve spordaki performansı tehlikeye atan diğer kazaların oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Düzenli diyetinize narenciye ekleyin!

Kısacası, C vitamini katkısı ve antioksidan özelliklerinden dolayı turunçgiller sporcunun diyetine eklenmelidir. Gördüğümüz gibi, kollajen sentezini iyileştirmeye ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olabilirler.

portakal

Öte yandan, bu vitamin dozları, solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasını azaltabilecek bağışıklık fonksiyonunu artırabilir. Bu, dolaylı olarak sporcunun performansı üzerinde de bir etkiye sahiptir.

 

Bununla birlikte, bazı uzmanlar tarafından kurulan modeller nedeniyle, bu gıdaların alımlarını antrenman saatlerinden ayırmak tavsiye edilebilir. Bugüne kadar güçlü bir kanıt olmamasına rağmen, asidik doğalarının kas zedelenmesi riskini etkileyebileceği iddia edilmektedir.

Son olarak, spor yapan bir bireyde meyve ve sebze tüketiminin önemini unutmamalıyız. İçerdikleri tüm besinlere ek olarak, hidrasyon için destek sağlarlar. Bu şekilde, performansta düşüşler ve aşırı sıvı kaybı ile ilişkili komplikasyonlar önlenebilir.

  • DePhillipo NN., Aman AS., Kennedy MI., Begley JP., et al., Efficacy of vitamin C supplementation on collagen synthesis and oxidative stress after musculoskeletal injuries: a systematic review. Orthop J Sports Med, 2018.
  • Mason SA., Morrison D., McConell GK., Wadley GD., Muscle redox signalling pathways in exercise, role of antioxidants. Free Radic Biol Med, 2016. 98: 29-45.