Spor Yaptıktan Sonra Ne Yemeliyim?

Yemek yemek, sadece egzersiz öncesinde ve sırasında değil, aynı zamanda egzersiz sonrası da vücudunuzun toparlanması için de gereklidir. Vücudunuzun harcadığı enerjiyi, yeterli besinle yenilemesi gerekir.
 

Sağlığınızı korumanız için yeterli bir egzersiz rutini gereklidir. Egzersize dengeli bir diyetle eşlik ederseniz, size mükemmel sonuçlar verecektir. Bu yazımızda, vücudunuzun daha hızlı iyileşmesi için spor yaptıktan sonra yemeniz gereken yiyecekler listesini gözden geçireceğiz.

Daha Fazla Öz Güven, Daha Az Hastalık

Fiziksel egzersiz, refah yaratır, iyimserliği teşvik eder, öz güveni arttırır ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Diyetinize karbonhidrat, protein, vitamin ve antioksidanlar eklerseniz, spor yapmanın etkilerini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda bu diyetle vücut dayanıklılığınızı arttırır ve fiziksel görünümünüzü güzelleştirebilirsiniz.

Spor sonrası atıştırmalık yiyen kadın

Egzersiz yapmak metabolizmanızı düzenler, enerji harcamanızı arttırır ve vücuttaki aşırı yağları giderir. Spor yaptıktan sonra yemeniz gereken bu yiyecekler, hedeflerinize ulaşmanız için ideal bir tamamlayıcıdır.

Avokado Sizin Arkadaşınız

Avokado, egzersizden sonra, vücudunuzun enerji seviyesini yenilemek konusunda sizin en faydalı yiyeceklerden biridir. İçerdiği doymamış yağ asitleri, bitkisel protein ve E vitamini ile kas oluşumuna katkıda bulunur.

Avokado, enerji değeri yüksek olmasına rağmen kalorisi düşük harika bir yiyecektir. Bu da onu diğer meyvelerden daha üstün kılar.  Aşırı kilo, hipertansiyon ve kolesterolü kontrol etmek için mükemmeldir. Avokadoyu tek başına yiyebilir, salatanıza veya smoothielerinize ekleyebilirsiniz. Her iki durumda da, yoğun bir fiziksel antrenman seansından sonra yemek için mükemmel bir yiyecektir.

 

Omega 3 İçin Yağlı Balık

Egzersizden sonra yemek için ideal olan birçok yağlı balık çeşidi vardır. Somon, ton balığı, sardalye, uskumru veya ringa balığı en çok tavsiye edilenlerdir. Yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri ve esansiyel amino asitler kas kütlesini güçlendirir ve egzersizin neden olduğu gerilimi azaltır.

Omega 3 kaynağı balık
Sardalye, somon balığı, ringa balığı ve ton balığı, diğer yağlı balıkların yanı sıra doğal bir omega-3 kaynağıdır.

Muz

Muz, vücudunuza spor yaptıktan sonra kas iyileşmesine katkıda bulunan doğal şekerler ve temel mineralleri sağlar. Ayrıca, kandaki glikoz seviyesini arttırmadan glikoz rezervlerini yeniler. Dehidrasyonun önlenmesine ve vücudun dengeli kalmasına yardımcı olan elektrolitler içerir.

Yumurta: Protein ve Mineraller

Yumurta, kaslarınızın iyileşmesine ve güçlenmesine yardımcı olan temel protein ve mineralleri içerir. Haşlanmış yumurta, egzersizden sonra vücudunuza önemli miktarda enerji sağlar. Spor yaptıktan sonra yemek için ideal yiyeceklerden biridir.

Saf Enerji İçin Soya Sütü

Soya sütündeki proteinler ve sağlıklı yağlar vücuda yüksek düzeyde enerji sağlar. Egzersizden sonra soya sütü tüketmek, kaslarınızın hızla iyileşmesine yardımcı olur.

Soya sütü vitamin, lif ve mineral içeriği yüksek olduğundan, yüksek etkili sporlar yapan sporcular için ideal bir besindir. Aynı zamanda kandaki şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

 

Kahverengi Pirinç, Amino Asitler ve Karbonhidratlar

Kahverengi pirinç başka bir mükemmel tamamlayıcı besindir. Bağırsak mukozasını takviye eder ve vücuttaki gereksiz maddelerin atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, esansiyel amino asit ve karbonhidrat içeriği yüksek olması nedeniyle bir enerji deposudur.

Küçük Ama Etkili Bir Besin Badem

Birçok kuru yemiş çeşidi gibi badem de sporcular için ideal bir besindir. Küçük ama etkilidir. İçerdiği yüksek kaliteli protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller sayesinde yoğun egzersizden sonra vücudu yeniler. Ayrıca, siz egzersiz yaparken vücudunuza denge kazandırmaya yardımcı olur.

Lezzetli Kinoa

Kinoa, besin içeriği yüksek bir tahıldır. Lifler, proteinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Düşük kalorili olması ve kolay sindirilmesi  kilo vermeyi kolaylaştırır. Kas kütlesini güçlendirmek isteyenler için kinoanın çiğ sebzelerle birlikte tüketilmesi önerilir.

kinoa salatası

Karbonhidratlar Vücut İçin Yakıttır

Karbonhidratlar, egzersiz sonrası diyetin dışında bırakılamaz! Çünkü vücut ve beyin için mükemmel bir enerji kaynağıdırlar. Bunlar dokularınızın yenilenmesine, kaslarınızın güçlenmesine, glikojen seviyenizin yükselmesine yardımcı olur.

Tahıllar, fiziksel uygulamadan sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için lif ve temel besin sağlarlar. Bu yüzden, yağsız süt veya yoğurt için ideal bir birliktelik oluştururlar.

Çilek, Böğürtlen veya Yaban Mersini

Çilek, böğürtlen veya yaban mersini içeren smoothieler, spor yaptıktan sonra tüketmek için sağlıklı ve etkili bir seçenektir. Kalp krizi riskini azaltır, yüksek lif içeriğinden dolayı tok tutar ve kalorisi de düşüktür.

 

Süt Ürünleri İle Chia

Vitaminler, antioksidanlar, mineraller, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri yönünden zengin, yenilebilir bir tohum olan Chia, sporcular için idealdir. Besin değeri, somon, ıspanak ve büyüme hormonlarının karışımıyla eş değerdir. Ve eğer süt ürünleri ile karıştırırsanız, eşsiz bir lezzet verir.

Besleyici Proteinler

Proteinin besin değeri yaygın olarak bilinir. Yoğun bir egzersiz rutininden sonra kas büyümesine ve onarımına yardımcı olur. Egzersiz sırasında kopan kas fiberlerinin onarılmasına yardımcı olur ve kendinizi güçsüz ve bitkin hissetmenizi önler.

Bu yiyecekler spor yaptıktan sonra yemek için mükemmeldirler ve yoğun bir egzersiz rutininden sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olurlar. Onları yemek, kısa ve uzun vadede fiziksel ve duygusal durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olur.