Protein Barları Ne Sağlar?

Protein barları, kilo vermek için diyet yapan kişiler tarafından yaygın olarak tüketilir. İçerdiği maddeler sayesinde, tam bir öğünden daha düşük kalorili alımı sağlan, doyurucu yiyeceklerdir.
 

Sporcuların benzersiz beslenme ihtiyaçları var. Zorlu aktivite seviyelerinden dolayı, protein gibi belirli besin maddelerine düzenli ve verimli bir şekilde ihtiyaç duyarlar. Dengeli bir diyet bu gereksinimleri karşılar, ancak bazen daha ileri gitmeniz gerekir.

Sporcuların ihtiyaçlarını kolaylıkla ve rahat bir biçimde karşılamak için, birçok ürün piyasaya sürülüyor. Bunlar arasında, spor yapan veya çok fazla fiziksel egzersiz yapanlar için çok ilginç bir besin takviyesi olan protein barları bulunmaktadır.

Sporcu Olmayan Kişiler de Protein Barı Tüketebilir

Bu barlar, öğünler arasında canınız tatlı bir yiyecek çektiğinde çok işe yarayabilir, özellikle de diyet yapan kişiler için. Aşırı miktarda tüketmemek koşuluyla, protein barları bir atıştırmalık olarak idealdir. Diğer yandan, kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmamış olmalarına rağmen, hedeflerinize ulaşmanıza da yardımcı olabilirler.

Protein barlarının dengeli bir beslenme programının yerine geçmediğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, sağlıklı bir diyet sürdürmeniz veya kilo vermeniz için profesyonel bir görüş her zaman tavsiye edilir.

Protein Barı Ne Zaman Yenmeli?

protein barı yiyen kadın ve erkek

Her antrenmandan sonra, sporcuların protein yönünden zengin yiyecekler tüketmeleri önerilir. Bu kasların iyileşmesine ve oluşumuna yardımcı olur. Egzersiz sonrası protein bakımından zengin bir yemeğin tadını çıkarmak her zaman mümkün olmayabilir bu durumlarda  protein barları çok iyi bir seçenektir.

 

Egzersiz yapmadan önce de protein barı tüketebilirsiniz. Bu, fiziksel performansta bir artış sağlayabilir. Protein tükettiğinizde, kaslar enerji rezervlerini çok çabuk tüketmez ve fiziksel aktivitenin süresi uzar. Ticari amaçla üretilen protein barlarını, ağırlık kaldırma gibi aerobik egzersizlerle birleştirdiğinizde, kas kütlesinin gelişimini arttırabilir.

Protein Barında Neler Var?

Her ne kadar kullanışlı ve faydalı olsalar da, yiyeceğiniz şeylerin içeriklerini dikkatlice incelemeniz önemlidir. Kullanılan içerikler her zaman sağlığınız için en iyi seçenek olmayabilir.

Bu barlar, prensip olarak bir protein kaynağından üretilir. Genelde başka sık tercih edilen bir kaynak olan soya yerine whey (peynir altı suyu) proteini tercih edilir. Soya proteini, işlenme şekline göre vücut için zararlı olabilir.

Diğer protein kaynakları şunlardır: yumurta albümini, kazein, kenevir, bezelye ve esmer pirinç. Bu barlar karbonhidrat, tatlandırıcı, yağ, lif ve aroma içerir.

En İyisi Nasıl Seçilir?

Buradaki fikir, mümkün olduğu kadar doğal içerikli protein barlarını seçmektir. Protein yüzdesinin diğer bileşenlerden daha fazla olması gereklidir. Daha az şeker ve yağ içerenleri seçmek her zaman daha iyidir. Yapay tatlandırıcılar ve şeker alkolleri gibi bileşenlerden kaçınmalısınız.

Protein barlarını öğün yerine kullanmıyorsanız, daha düşük kalorili içeriğe sahip olan protein barlarını seçmelisiniz. Unutmayın, bir protein barıyla aldığınız kaloriler, toplam günlük kalori  alımımızı arttırmaktadır.

 

Protein Barlarının Faydaları

  • Dengeli bir diyeti tamamlamak için iyi bir protein kaynağıdır.
  • Sizi karbonhidrat ve yağdan daha fazla doyurur.
  • Kalori tüketimini azaltır.
  • İçeriklerine bağlı olarak kan şekeri seviyesini düşürebilir.
  • Enerji sağlar.
  • Kolayca her yere götürebileceğiniz uygun bir seçenektir.

Evde Yapmayı Deneyin

ev yapımı protein barları

Ticari amaçlı üretilen protein barlarının temel avantajı, kolay bir şekilde satın alınıp, taşınabilmeleri. Ancak evde kendi barınızı hazırlamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, zevkinize göre hazırlayabilir, doğal bileşenler içerdiklerinden emin olabilirsiniz.

Protein tozu, fındık, Hindistan cevizi yağı, fıstık ezmesi, kakao, granola, bal ve benzer malzemeler; Tüm bu malzemeler size harika sonuçlar verecektir. Protein barlarını hazırlamak için kullanabileceğiniz malzemeler için birçok seçenek de mevcuttur.

İnternette yüzlerce protein barı tarifini kolayca bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza ve zevklerinize uygun olanları tercih edin. Kişiselleştirilmiş bir ürünün tadını çıkarmanın yanı sıra maddi açıdan da tasarruf etmiş olursunuz.