Köri: Vücudumuz İçin Faydalı Baharat

04 Mart, 2020
Birçok baharatın karıştırılması ile elde edilen köri, büyük miktarlarda tüketmenize gerek kalmadan sağlığınız için birçok fayda sunar.
 

Köri, baharat karışımı ile yapılmış bir çok yemeği tanımlamak için batıda yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Asya mutfaklarında, özellikle Güneydoğu Asya’da geliştirilmiştir.

Hindistan’da güveç ve yahnilerde kullanılan farklı baharatlardan oluşan karışımdır. Ayrıca bu sosla hazırlanan yemekleri de tanımlar.

Alzheimer’ın Önlenmesi

Almanya, Jülich’te Nörobilim ve Tıp Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalara göre, körinin içinde bulunan zerdeçal, beyin fonksiyonlarının iyileşmesine ve beynin kendini onarmasına yardımcı olur.

Bu çalışmalar, bu köri bileşeninin Alzheimera neden olan amiloid plaklarının yayılmasını önleyebileceğini göstermiştir.

Sindirime İyi Gelir

Köri, ağız kokusu ve kolik gibi sindirim sorunlarının azaltılmasını sağlar. Ayrıca bağırsakları yatıştırır ve gıda zehirlenmesini önlemeye yardımcı olur.

Köri bağırsakları yatıştırır ve gıda zehirlenmesini engeller.

Antienflamatuar

Zerdeçal’ın aktif bir bileşeni olan ve köri içinde bulunan curcumin’in antienflamatuar özellikleri eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle romatoid artrit gibi hastalıklardan muzdarip insanlar için etkilidir. Etkileri ibuprofenin antispazmodik özellikleri ile karşılaştırılabilir.

 

Antioksidan Etkiler

Bazı köri maddeleri topikal olarak kullanıldığında,  serbest radikal hasarına karşı koruma sağlar. Bu yaşlanma belirtileri ile savaşmanıza yardımcı olur. 

  • Köri kullanmanın pratik bir yolu da yüz maskeleridir. Bu maskeler yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları azaltır.
  • Ayrıca, vücudunuzun herhangi bir yerinde hiperpigmentasyondan muzdarip olmanız durumunda cildinizin rengini açmaya yardımcı olur.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Düzenli olarak köri tüketimi çok sayıda patojenik bakteri ile savaşmanıza yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlığını ve semptomlarını önleyebilir. Solunum yolunun tıkanıklığının giderilmesi konusunda çok etkilidir.

Köri bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kemikler İçin Faydalıdır

Curcuminin osteoporozlu kişilerde kemik kırıklarının olumsuz etkisini azaltabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Curcuimin alımı kemik gücünü, kemiklerin yenilenme ve onarım hızını artırır.

Kanseri Önler

Köri antioksidan özellikleri ile bazı kanser türlerinin yayılmasını önler. Bunlar arasında meme, mide, prostat, kolon ve diğer kanser türleri bulunur.

Kan Basıncını Düşürür

 

Köri içinde başka bir çeşni olan kakule, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu özellik çok sayıda kalp hastalığını önler.

  • Hem bu baharat hem de fesleğen damar genişletici özelliklere sahiptir.
  • Ayrıca tansiyonu azaltan proteinleri de etkileyebilir, bu da kan basıncının düşmesine neden olur.

Diyabeti Önler

Köri dispepsi vakalarında iştahı uyarır. Öte yandan köri, metabolizmayı hafifçe hızlandırarak tip II diyabeti ve obeziteyi önler.

Köri tip II diyabeti önler.

Körinin Diğer Etkileri

Yukarıda bahsedilen tüm faydalara ek olarak, zerdeçal, trombosit agregasyonu üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu da kanın hafif sıvılaşmasına neden olur. Beyin dolaşımını iyileştirir, soğuk algınlığı ve grip tedavisini destekler.

Zerdeçalın faydaları, körinin içindeki yaygın bir bileşen olan  zencefilin faydalarına çok benzer. Bu baharattaki bitki karışımı da antibakteriyel bir etkiye sahiptir.

Köri ayrıca kötü kolesterolü önlemeye yardımcı olur. Mide için faydalıdır. Bağırsak problemlerine, gaz veya şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir.