Yüz Bölgesinden Kilo Vermek Mümkün müdür?

Yüz bölgesinden kilo vermek imkansız bir görev gibi görünebilir. Çünkü spor salonları bize bu alanda çalışmak için herhangi bir egzersiz imkanı sunmaz. İyi haber şu ki, birkaç alıştırma ve alışkanlıkla herhangi bir sorun yaşamadan yuvarlak yüz hatlarınızı inceltebilirsiniz.
 

Yuvarlak yüz hatlarına sahip olmak bazıları için bir kabus olabilir. Vücudunuzun geri kalanını zayıflatmış olsanız bile, bazen yüz bölgesinde  incelme sağlamak zor olabilir. Bu yazımızda, yüz bölgesinde nasıl incelme sağlayacağınızla ilgili bilgiler paylaşıyoruz.

Yüzde İncelme Sağlamak İçin Uygulanan Bir Diyet Var mı?

Vücudun her bölgesinde bulunan yağları yakmak için birçok tedavi ve diyet olduğu doğru olsa da, yüz bölgesi en zorlu bölgelerden biridir.

Yuvarlak ve hacimli bir yüz, vücudun geri kalanıyla uyumsuz görünebilir. Ancak bu durum, son zamanlarda aldığınız kilolardan kaynaklanıyor olabilir.

Yüzünüz genetik olarak yuvarlak bir şekil almış olsa bile, onu değiştirme şansınız hala var. Her şeyden önce sağlıklı bir diyet uygulamanız gerekiyor. Sağlıklı bir diyet, genel olarak kilo vermenize neden olacaktır. Zamanla yüzünüzün de inceldiğini göreceksiniz.

İşin püf noktası ekstra kalori alımının önüne geçmektir. Bunu yapmak için, yağ ve karbonhidrat alımınızı azaltırken, lif alımınızı artırmanız iyi olur.

Ve elbette, günlük içtiğiniz su miktarını artırmak da her zaman için iyi bir fikirdir. Bazı durumlarda yuvarlak yüz oluşumunun nedeni yüzde şişme ve sıvı birikmesidir.

Yüzde İncelme Sağlamak İçin İpuçları

Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmaya ve bir beslenme uzmanına danışmaya ek olarak, yüzde incelme sağlamak için uygulayabileceğiniz farklı ipuçları ve alışkanlıklar bulunur.

 

Egzersiz Yapın

Aerobik harika bir seçenek olabilir. Çünkü yüzünüz de dahil tüm vücudunuzda kilo vermenizi sağlar! Hoşunuza giden spor disiplinlerini seçin. Koşma, kondisyon bisikleti kullanma, bisiklete binme, yüzme, hatta boks yapma bile olabilir. Günde minimum 30 dakikalık bir spor rutininiz olmalı.

kondisyon bisikleti

Yüz Egzersizleri Yapın

Genelde yüz egzersizleri yapmayız. Yüz bölgesinin kilo vermede en zorlu bölge olmasının nedeni bu olabilir. Yüz egzersizleri çok eğlencelidir. Stresi azaltmanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize de yardımcı olur.

Örneğin, mimiklerinizi abartarak sesli harfleri yüksek sesle tekrarlayabilirsiniz. Her ünlü harfi 30 saniye boyunca devam ettirmeye çalışın.

Diğer bir seçenek ise yanaklarınızı şişirmek ve havayı 30 saniye boyunca içeride tutmaktır. Bu egzersizler, günde birkaç kez tekrarlanmalıdır. Bunları TV izlerken, yemek pişirirken, kitap okurken veya araba sürerken bile yapabilirsiniz.

Bir başka eğlenceli alternatif ise, aynanın karşısına geçmek ve farklı yüz ifadeleri oluşturmaktır. Ağzınızı ve gözlerinizi açıp kapatın, dilinizi çıkarın, yüksek sesle gülün. Bu aktiviteleri günde beş dakika boyunca gerçekleştirebilirsiniz.

Maskeler Uygulayın

Maskeler sadece günlük sorunlardan arınma ve rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yüzünüzün görünümünü de iyileştirmenize ve hatta inceltmenize yardımcı olabilir.

Yulaf, yoğurt, bal, avokado veya salatalık gibi malzemelerle yapabileceğiniz birçok farklı maske türü bulunur. Maske yaparken lenfatik drenaj sağlayan bir masajın keyfini çıkarın. Masajlar, yüzdeki toksinlerin ve yağların yok edilmesini sağlar.

 

Alkol Tüketmeyin

Bu öneri sadece yüzdeki fazla yağlardan kurtulmak için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de geçerlidir. Alkolün iltihaba ve sıvı tutulmasına sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle alkol tüketiminizi sınırlandırın.

Akşam yemeğinde veya hafta sonları bir kadeh şarap veya bira içebilirsiniz. Ancak ince bir yüze sahip olmak istiyorsanız, aşırıya kaçmamalısınız.

içki içen insanlar

Yüzde İncelme Sağlayan Masajlar Yapın

Yüz maskelerinin uygulanması sırasında yapılan masajlara ek olarak, eve geldiğinizde veya sabahları uyandığınızda cildinizi ve kaslarınızı biraz hareket ettirmek amacıyla kendi kendinize birkaç dakika boyunca yüz masajı yapabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken hafif basınç uygulayın ve ardından nemlendirici sürün.

Masajlar ayrıca esansiyel yağlar (örneğin badem yağı) kullanılarak ve alından çeneye doğru dairesel hareketler yaparak da gerçekleştirilebilir.

Kilo kaybı sağlayan bu ipuçlarının yanında, yuvarlak yüz hatlarınızı “gizlemeniz” de mümkün. Bunu yapmak için iki baz renk kullanabilirsiniz. Yuvarlaklığın derecesini azaltmak istiyorsanız yanaklarınıza aşırı miktarda allık sürmeyin.

Endişelenmeyin. Vücudunuzda beğenmediğiniz bölgeler olsa bile, her şeyden önce kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Mutlu ve sağlıklı kalın!

  • Murawski, B. M., Elizathe, L., & Rutsztein, G. (2009). Hábitos alimentarios e insatisfacción con la imagen corporal: Un estudio comparativo entre mujeres y varones estudiantes de escuelas secundarias. Anuario de Investigaciones.
  • Carcamo, G., & Mena, C. (2006). Alimentación saludable. Horizontes Educacionales11(1), 1. Retrieved from http://search.ebscohost.com/login.aspx?direct=true&db=ehh&AN=24374727&lang=es&site=ehost-live
  • Jimenez L. (1989). Lo Que Dice La Ciencia Para Adelgazar De Forma Fácil Y SaludableJournal of Chemical Information and Modeling (Vol. 53, p. 160). https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004