Kilo Vermek İçin Ağırlıklar: Başarıya Ulaşmama Yardım Eder Mi?

Diyetten sonra; yüzme, koşu, bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmeyi her zaman düşünürsünüz. Belki de size verdiği zevk seviyesine göre bu aktivitelere katılırsınız. Fakat kilo vermek için ağırlıkları kullanmayı hiç düşündünüz mü?
 

Egzersiz yaparak birkaç kilo vermiş olabilirsiniz; ancak vücudunuzda biraz halsizlik, zayıflık hissedebilirsiniz ya da vücudunuzun bazı bölgelerinde uyuşukluk meydana gelebilir. Bu nedenle, vücudunuzun gelişimini mümkün olan en iyi şekilde dengelemelisiniz. Bu konuda istediğiniz sonuçları elde etmek ve kilo vermek için ağırlık egzersizlerini rutininize eklemelisiniz.

Kalori Harcamak Nasıl Olur?

Kalori harcamak, yediklerinizden aldığınız ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi harcama ve yakma kapasitesi veya dengesidir. 

Sağlık çalışanları kalori harcamasını günlük nizami bir oran uygulayarak ölçerler. Bu yaşa ya da çocukluk, ergenlik veya yetişkinlik gibi içinde bulunduğunuz döneme göre bazı değişiklikler gösterir.

Ağırlık ile egzersiz yapan kadın

Vücudunuz, fonksiyonlarını yerine getirmek için besinlerden aldığınız enerjiyi günlük aktivitelerinizde harcar. Bu nedenle, amacınız kilo vermekse, harcadığınız kalori miktarı, gıdalardan aldığınız enerjiden daha büyük olmalıdır.

Fakat kilo almak veya kas kütlesi kazanmak istiyorsanız, kilo vermenize neden olmayacak şekilde, kaslarınızı aldığınızdan daha az miktarda enerji harcayacak şekilde güçlendirmeniz gerekir.

İşte en büyük hatalardan biri: İnsanlar kilo vermek ve kilo vermelerini sağlayan bir egzersiz rutinine başlamak ister. Ancak nadiren istedikleri dengeye ulaşırlar. Çünkü kas kütleleri de dikkat etmedikleri için azalır.

Kilo Vermek İçin Ağırlıklar Nasıl Kullanılır?

Bu alandaki uzmanlar, aerobik bir faaliyetten önce ağırlıklar ile çalışmanızı ve ardından kardiyovasküler egzersizlere geçmenizi tavsiye etmektedir. Böylece daha fazla dirence sahip olacaksınız ve kaslarınızı da bu egzersizleri tamamlamak için daha fazla enerjiye sahip olacaklar.

 

Ağırlık kullanımını rutininizle birleştirmeyi başarırsanız daha fazla kas grubunu egzersizinize dahil etmiş olacağınız için daha fazla kalori harcayacaksınız.

Bir başka öneri ise, daha az ağırlık kaldırıp daha fazla sayıda tekrar yapmak olabilir. Ağırlığın yoğunluğunu ve tekrar sayısını aşamalı olarak artırırsanız, daha fazla kas kütlesi elde edersiniz.

Bu alternatiflerin her biri, kilo vermenize yardımcı olacak, aynı zamanda vücudunuzu tonlandıracak. Böylece egzersiz rutininiz daha kapsamlı hale gelecektir.

Ağırlıklarla egzersiz yapan kız

Kilo Vermek İçin Ağırlık Egzersizleri İpuçları

Teoride, ağırlık kaldırma, dakikada ortalama 15 ile 20 kalori yakabilir. Eğer ağırlık kaldırma egzersizlerini dengeli bir diyet ve iyi bir dinlenme ile birleştirirseniz, kesinlikle kilonuzu etkili bir şekilde azaltacaktır. Ayrıca, spor salonu antrenörünüzün tavsiyesi her zaman önemlidir.

Aşağıdaki önerilere dikkat edin:

  • Bir spor salonunda antrenman yapmayı tercih ediyorsanız, makineleri iyi tanımanız gerekir.
  • Egzersiz rutininize ısınma egzersizleri ile başlayın. Bu 5 ile 10 dakika sürebilir.
  • Çalıştıracağınız kasları esnetin.
  • Egzersize rahat kaldırabileceğiniz hafif ağırlıklarla başlayın.
  • Ne kadar tekrar döngüsü tamamlamanız gerektiğini planlayın.
  • Vücudunuzun ve kaslarınızın dinlenip toparlanabilmesi için vakit ayırarak egzersiz rutini gün ve saatlerinizi oluşturun.

Zayıflama ağırlıklarını takıntı haline de getirmeyin. Vücudunuzun egzersiz rutinine alışmasına izin verin. Kademeli olarak sonuç alacaksınız. Unutmayın ki kaslarınızın da ağırlığı vardır. Yani vücudunuzun yapısı ile kazandığınız kas kütlesi arasındaki dengeyi bulmanız gerekir.

Ağırlık kaldıran kadın

Kilo Vermek Ve Kaslarınızı Güçlendirmek İçin Ağırlıkları Kullanarak Adım Atın

Aerobik ve anaerobik egzersizleri birleştirerek uygulayabilirsiniz. Her ikisi de gerçekten kilo vermenize yardımcı olur. Ağırlık kaldırırken kaslarınızın lifleri kalınlaşır. Bu nedenle kaslarınızın ağırlık kaldırma sırasında daha fazla enerji harcayacaklarını unutmayın.

Egzersizlerinizde kilo vermek için ağırlık kullanmaya başlamaktan korkmayın. Sürekli ve gelişen bir egzersiz rutini sürdürün. Ayrıca kilonuz konusunda endişelenmeyin ve ölçülerinize dikkat edin.

Ağırlık kaldırmaya basit bir şekilde başlayın. Örneğin rahat ve kolay bir şekilde erişebileceğiniz su şişeleri veya kum dambılları ağırlık çalışmaya başlarken stres olmamanıza yardımcı olabilir. Kilo vermek için ağırlıklar ile egzersiz yaparsanız yağ yakacağınızı ve direnç kazanacağınızı unutmayın.