Güçlü Bir Vücut İçin Doğru Beslenme

Bir sporcunun gücünün kaynağının %70'i yedikleridir. Sporcunun gücü, kütlesi ve kuvveti ile doğru orantılıdır. Bu nedenle güçlü bir vücuda sahip olmak için iyi beslenmeleri gerekir.
 

Sağlıklı, tonlanmış ve güçlü bir vücuda sahip olmak dengeli beslenme yoluyla mümkündür. Aslında, diyetler yaptığınız sporlara göre değişir. Güreş, yüzme ile aynı spor değildir, ancak temel olarak bazı ortak ilkelere sahip olabilirler. Bu ilkelerden biri de diyettir. Güçlü bir vücut için doğru beslenme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.

Sporcular İçin Diyet ve Güçlü Bir Fizik

Profesyonel sporcu olmak hemen hemen her spor disiplininde, güç ve çeviklik ile eş anlamlıdır. Bu, özellikle temaslı sporlarda iyi bir fitness seviyesinde olmalarını gerektirir. Bu nedenle, sporcular diyet programlarına daha fazla odaklanmalıdırlar.

Sporcular her gün fiziksel aktivitelerine göre belirledikleri beş ya da altı öğün yemek yerler. Ayrıca beslenme düzeninizi, fiziksel yapınıza ve vücudunuzun işleyişine göre planlamanız da önemlidir.

En ideali, sabah ve öğle arasında en ağır öğünleri yemenizdir. Ayrıca, gece karbonhidrat alımını azaltmalısınız. Bu şekilde, vücudunuz gün içerisinde besin maddelerini işleyebilir.

Belinde kum saati tutan kadın

Yukarıdaki bilgiler, belirli bir seviyeye ulaşmış olan kişiler için geçerlidir. Daha zayıf bireyler için yapılacak en doğru şey akşam yemeklerine bile biraz karbonhidrat eklemektir. Uygulayacağınız diyet türü, sahip olduğunuz metabolizma türüne göre değişir.

Bol Miktarda Protein ve Kontrollü Karbonhidrat

 

İnsanların kilo vermesi gerektiğinde, diyetlerinde kontrol ettikleri ilk şey karbonhidratlardır. Bu, birkaç kilo daha kaybetmek isteyen biri için iyidir. Ancak, güç kazanmak isteyenler için harika değildir.

Elbette, karbonhidratlar yağların depolanmasını destekleyen besin maddeleridir. Yine de bu, makarna, ekmek ve pilavın diyetinizde önemli bir rolü olmadığı anlamına gelmez. Aldığınız karbonhidrat miktarı kontrol altında olmasına rağmen, amaç güç kazanmak olduğunda daha fazla olmalıdır.

Bununla birlikte, güçlü bir vücuda sahip olmak için doğru beslenme genellikle protein içermelidir. Bu nedenle neredeyse her tür sporcunun diyetinde yumurta akı karışımları, et ve meyvenin hiçbir zaman eksik olmadığını göreceksiniz.

Bir Referans: Halter Diyeti

Halter, ne olduğunu bilmeyenler için bir ağırlık kaldırma disiplinidir. Halterciler maksimum güçlerinin en az yüzde 50’sini kullanmalıdır. Diyetiniz, kuvvetinizi ve vücut kütlenizi arttırmak için neye ihtiyacınız olduğunu gösteren iyi bir göstergedir.

Halterciler bu diyet modelini takip eder: %40 karbonhidrat, %30 yağ ve %30 protein. Karbonhidratların güç kazanmak için ana enerji kaynağı olduğu iyi bilinmektedir. Alınan protein miktarına benzer şekilde yağ alımının da kilit rolünü vurgulamamız gerekir.

Güçlü bir vücut için beslenme

Bu özel ipuçları, fiziksel açıdan zorlu bir yaşam tarzına sahip olanlar içindir. Aslında bu, ağırlık kaldırma için güçlü bir vücuda sahip olmak veya profesyonel bir güreşçi için doğru beslenme olacaktır. Eğer sizin gereksinimleriniz düşük ise, yağ alımınızı azaltmalı ve daha fazla protein tüketmelisiniz.

 

Güçlü Bir Vücut İçin Doğru Beslenme

  • Yumurta: Yüksek albümin içeriği onu en yüksek protein içeriğine sahip yiyeceklerden biri yapar. Fazla yumurta sarısı yemekten kaçının. Ancak, yüzde 88’i su olan yumurta akını bol miktarda yiyebilirsiniz.
  • Muz: Bu meyvede karbonhidrat, potasyum, C vitamini ve lif bulunur. Bu nedenle, spor eğitmenleri tarafından kas kütlesini arttırmak için tavsiye edilir. Ayrıca fazla miktarda tüketilmesi zararlı değildir.
  • Kırmızı et: En büyük hayvansal protein kaynağıdır. Fakat çok fazla yemekten kaçınmalısınız. En büyük avantajı B12 vitamini bakımından zengin olmasıdır.
  • Ispanak: En değerli sebzelerden biridir. Sebze olmasına rağmen; lif, demir, magnezyum ve fosfat oranı yüksektir. Ayrıca bağışıklık sisteminiz için de büyük faydalar sunar.

Sonuç olarak, güçlü bir vücut için doğru beslenme vücudunuzun neye ihtiyacı olduğuna bağlıdır. Yapınız, fiziksel aktivite seviyeniz ve metabolizmanız gibi faktörleri iyi bilmeniz çok önemlidir. Bu kriterleri dikkate alarak, yeterli bir diyet programı planlayabilirsiniz. Kendinizi iyi tanıyın!