Gıda Fermantasyonu Nedir ve Sağlığınıza Ne Yararı Vardır?

Hiç lahana turşusu, kefir veya miso denediniz mi? Bunlar fermantasyona uğramış gıdalardır ve sağlık için çok yararlıdırlar.
 

Gıda fermantasyonu (mayalanma) yeni bir şey değildir; bu tip gıdaları binlerce yıldır tüketmekteyiz. Basit, geleneksel ürünler olan ekmek, peynir ve hatta alkol hala bu süreçlerden geçerek yapılmaktadır.

Günümüzde, bu teknik hiç olmadığı kadar popüler oldu ve bu gıdalar neredeyse her süpermarkette bulunmaya başladı. Bunun sebebi fermantasyona uğramış gıdaların vücudunuz için birçok faydalı özelliklere sahip olmasıdır.

Eğer bu doğal işlem hakkında daha çok öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin! Sizlere gıda fermantasyonu hakkında ve sağlığınız için farklı yönlerdeki yararları hakkında detaylar vereceğiz.

Gıda fermantasyonu nelerden oluşur?

Gıda fermantasyonu, belirli bakterilerin varlığı ile oluşan ve gıdanın özelliklerinin değişmesine neden olan doğal bir süreçtir. Fermantasyon her üründe olmaz, çünkü bakteriler gelişip ürünü değiştirmek için belirli bir çevreye ihtiyaç duyar.

Bunun olması için, yiyeceğin şeker barındırması gerekir. Bu, bakterinin gıdanın özelliklerini değiştirebilmesinin tek yoludur.

Fermantasyon işlemi doğal veya yapay şekilde olabilir. Doğal fermantasyon, bakteriler doğal şekilde gıdanın içerisinde bulunduğu zaman gerçekleşir. Diğer taraftan, yapay fermantasyon işleminde bakteriler, içerisinde doğal olarak onları barındırmayan gıdaların içine sonradan eklenir.

Sağlık yararları

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu tür gıdalar sağlığınız için çok iyidir. Bundan sonraki noktalarda, en çok öne çıkan bazı niteliklerinden bahsedeceğiz. Bir basit gıdanın sağlığınız için pozitif olarak bu kadar etkili olabileceğine şaşıracaksınız.

 

Sindirimi kolaylaştırır

Eğer genellikle ağır sindirimden dolayı acı çekiyorsanız, uzmanlar beslenme düzeninize fermente edilmiş gıdaları eklemenizi önerir. Mikroorganizmaların çalışmaları sonucunda, besinler basit moleküller haline gelirler. Bundan dolayı sindirim çok daha kolay hale gelir ve sinir bozucu ağır bir göbeği hissetmekten kaçınabilirsiniz. Bu hepimizin zaman zaman deneyimlediği bir şeydir.

yağlı göbek

Toksinleri ve atıkları yok eder

Fermente edilmiş gıdalar, vücudunuzda birikmiş toksinleri yok edecek güçlü bir detoksifiye özelliğe sahiptir. Bu vücudunuzu doğal bir yolla temizler ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca, bu özellik kilo kaybını kolaylaştırır ve bu fonksiyonu yerine getiren organları uyarır. Bunlar böbrekler, karaciğer ve bağırsaklardır.

Gıda fermantasyonu besinlerin emilimini kolaylaştırır

Daha önce de dediğimiz gibi, mikroorganizmalar besinlerin daha basit moleküller haline gelmesini sağlar. Daha temel durumda olduğundan, vücudunuz onları daha iyi sindirir, bundan dolayı gıdalardaki besin maddelerinin yararlarından tamamen faydalanabilirsiniz.

Bağırsak florasını geliştirir

Bağırsaklarınızda yaşayan milyonlarca mikroorganizma, mikrobiyotanızı oluşturur. Bu bakteriler, besin maddelerinin emilimini sağlamak, mikrop oluşumunu engellemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir.

Ara sıra, stres, hastalık veya kötü beslenme sonucunda zarar görürler. Bu yüzden onları sağlıklı tutmanın, böylece bakterilerin zarar görmesini ve sağlık problemlerine yol açmasını engellemenin harika bir yolu fermente edilmiş gıdaları tüketmektir.

 

Fermente gıdalar

Fermente gıdaların bu özelliklerini duyduktan sonra, muhtemelen onları beslenme düzeninize eklemeyi düşünüyorsunuz. Arkasında fermantasyon işleminin olduğu bir çok gıda vardır. Üstelik, onları farklı şekillerde tüketebilirsiniz, böylelikle onlardan sıkılmak neredeyse imkansız hale gelecektir.

  • Lahana turşusu: Almanya içerisinde klasik bir gıdadır ve fermente edilmiş lahanalardan oluşur. İnsanlar genellikle et veya salatanın yanında meze olarak yemektedir. Bu gıda aynı zamanda C ve K vitamini kaynağıdır.
bir çeşit turşu

  • Kefir: Normal yoğurda benzer bir üründür. Vücudunuza çok pozitif bir şekilde etki eden probiyotikler içerir.
mutlu kadın

  • Kombu çayı: Bu fermente içecek neredeyse duyulmamıştır, ancak çok fazla özelliklere sahip olduğu için adının geçmesini hak etmektedir. Doğu ülkelerinden gelmekte olan ekşi tatlı bir çaydır.
kombu çayı

  • Miso: Çin ve Japonya mutfaklarında bulunan basit bir fermante üründür. Tahıllarla birlikte soyanın fermente edilmesinin sonucu ile oluşur ve insanlar genellikle çorbaların içerisine koyarlar.
bir kase miso

Gıda fermantasyonu, yüzyıllar boyunca insanlara besin maddeleri ile eşlik etmiş bir şeydir. Bugün bunun yararlarını ve farklı yollarla kullanımının mümkün olduğunu biliyoruz. Peki hangisi sizin favoriniz?

  • Recetas, M., Fermentados, A., & Sencillas, R. (2015). Fermentación: Cómo hacer chucrut. Eva Muerde La Manzana.
  • Vega, E. (2012). Producción de Alimentos por Actividad Bacteriana – Fermentación. Universidad de Puerto Rico1, 12. https://doi.org/10.1108/17511340810893090
  • Montano, A., De Castro, A., & Rejano, L. (1992). Transformaciones bioquímicas durante la fermentación de productos vegetales. Grasas y Aceites43(6), 352–360. https://doi.org/10.3989/gya.1992.v43.i6.1132