Etsiz Diyetler: Vejetaryenliği Benimsemenin Büyük Faydaları

Bu tür diyetler, doğru miktarda besin tüketmeye devam ettiğiniz sürece idealdir. Etsiz diyetler sağlığınız için büyük faydalar sağlayabilir.
 

Dünyada giderek artan sayıda insan etsiz diyetleri benimsiyor. Bu diyetin gereksinimlerini karşılayan yeni bir restoran, bar ve süpermarket bulabilirsiniz. Bu nedenle, bu makalede, etsiz bir diyetin sağlığınıza sağlayabileceği inanılmaz faydalardan bahsedeceğiz.

1. Etsiz diyetler kilo vermek için harika bir yoldur

Fazla kilolarınızı vermek istiyorsanız, etsiz diyetler bu sorunun çözümü olabilir. Yiyeceklerden gelen etleri ortadan kaldırmak bir günde tükettiğiniz fazla yağların büyük bir kısmını ortadan kaldıracaktır. Böylece kalori alımınız da azalacaktır.

etsiz beslenen kadın

Etsiz diyetlerin zayıflamaya yarıyor olması sizi çok fazla şaşırtmamalı! Vejetaryenler ve veganların genellikle daha ince vücutları olduğu açıkça görülebilir.

Nüfus verilerine baktığımızda bunu görebiliriz. Vejetaryenler ve veganların sadece yüzde 10’u obezken, bazı ülkelerde omnivorlarda yüzde 34 gibi daha yüksek bir obezite oranı görülmektedir. Bu, et yemenin, özellikle yağ içerdiği için, insanlarda obeziteyi artırdığını göstermektedir.

2. Daha yüksek bir zindelik

Etsiz diyetlerin en gözden kaçan faydalarından biri, onları benimseyen insanların genellikle daha fazla enerjiye sahip olmaları ve daha aktif olmalarıdır. Vejetaryenler ve veganlar gün boyunca omnivorlardan daha aktif olma eğilimindedir.

Sebzeler ve genel bitki bazlı gıdalar, bizi uykulu hale getiren ezici doygunluk hissi olmaksızın bir enerji verir. Sürekli yorgun hissediyorsanız ve enerjiniz yoksa, bunu düzeltmek için etsiz bir diyet deneyin.

 

3. Kardiyovasküler sağlığınızı artırın

Etsiz diyetler sebze, meyve, kuruyemiş ve karbonhidrat içerir. Bu tür yiyeceklerin çoğu omega-3 ve omega-6 açısından zengindir.

kalp sağlığı

Hem omega-3 hem de omega-6 sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme katkıda bulunur ve koroner hastalıkları önler. Dahası, vücuttaki zararlı yağ miktarını azaltırlar.

Kalp problemleriniz varsa veya sadece kalbinize iyi bakmak istiyorsanız, bu sizin için uygun bir diyettir. Eti diyetinizden çıkarmak size sağlığınızla ilgili şaşırtıcı sonuçlar sağlayacaktır.

4. Glikoz seviyelerini azaltın

Etsiz diyetler diyabet hastası olma riskini azaltır ve kan şekeri seviyelerini düşürür. Glikozdaki bu dengeye, daha fazla lif içerdiklerinden, diyetteki meyve ve sebzelerin artması neden olur.

Ek olarak, lifin vücut üzerinde sindirim sisteminin performansını ve genel metabolizmayı iyileştirmeyi içeren birçok etkisi vardır. Bu nedenle, bu tür diyetler diyabet hastası olan insanlar için idealdir.

Bunlar etsiz diyetlerin birçok faydasından sadece birkaçıdır. Bu tür diyetler, et ve diğer hayvansal ürünleri içeren diyetlerden daha fazla fayda sağlar. Vejetaryenliğin ve veganizmin vücuttaki etkileri olağanüstü ve reddedilemez etkilerdir.

Bununla birlikte, diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Diyetinizin ihtiyacınız olan tüm besin maddeleri açısından dengeli olduğundan emin olun.