Buzlu Çaylar Gerçekten Sağlıklı mı?

12 Nisan, 2019
Buzlu çayların, en bilinen karışımlarından egzotik meyveli olanlarına kadar birçok farklı çeşidi vardır. 
 

Her zaman kutlanacak bir şeyleri olan çok kültürlü bir toplumda yaşıyoruz. Bu kutlamaları genelde yeme ve içme şeklinde yapıyoruz. Bira, meşrubat ya da buzlu çay içmek güzel olsa, bu tür şeylerden aslında uzak durmanızda fayda var.

İşte tam bu noktada, kalorisi az, düşük yağ ve şeker oranı bulunan seçeneklere yönelme ihtiyacı ortaya çıkar. Ama bu özelliklere sahip olduğunu veya sağlıklı bir malzeme içerdiğini iddia eden her ürün, aslında sağlıklı olmayabilir.

Buzlu Çay

Sağlıklı bir meşrubat ihtiyacı arayışı nedeni ile, bir lokantada içecek olarak ne sipariş edeceğiniz konusunda ikilemde kalabilirsiniz. Seçenekler ‘light’ ve ‘diyet’ olarak hep aynıdır. Ayrıca çoğu yerde buzlu çay seçeneği de vardır.

bir kavanoz buzlu çay

Çay Nedir?

Çay; yapraklar, çiçekler ve Camellia Sinensis gibi diğer çay bitkilerini içeren bir karışımdır. Bu karışımı kısa süreliğine sıcak suda demleyip içebilirsiniz.

Demleme işlemini daha kolay hale getiren hazır çay poşetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Ancak hava sıcak olduğu zaman canınız sıcak bir şeyler içmek istemeyebilir. İşte tam bu noktada buzlu çaylar devreye girer. Çayı buzlu bir bardağa dökmek içim için yeterli olacaktır.

 

Diğer bir taraftan ise bu süreç, önce karışımı ısıtıp sonra soğutma ihtiyacını ortadan kaldırmak adına toplumun bulmuş olduğu bir çaredir. 

Yine de, şeker gibi önemli bir detayı da gözden kaçırmamanız gerekir. Kola gibi hazır buzlu çaylarda da yüksek oranda şeker bulunduğu için, bu içecekler sağlığınıza hiç ama yararlı değildir.

Hazır buzlu çaylara baktığınız zaman, her 100 gramında 20 gram şeker olduğunu görebilirsiniz.

hazır şişelenmiş buzlu çay

Bu rakamın beş küp şekere eşit olduğunu düşünürseniz, ne kadar korkutucu bir miktar olduğunu anlarsınız. Hazır meşrubatların, buzlu çaylar da dahil olmak üzere kutusunun genelde 330 ml olduğunu unutmamalısınız. Bu sorunu çözmek için bazı markalar şeker yerine tatlandırıcı kullanır.

Tatlandırıcı

Şeker yerine üreticiler, sukraloz ve asesülfam gibi tatlandırıcılar kullanılırlar. Tatlandırıcılar da şeker gibi, canınızın daha fazla tatlı çekmesine neden olur. Bu tarz bir ürün tükettiğinizde, aroması hafif geldiğinden dolayı, şeker isteğini karşılamak için daha çok içersiniz.

Bazı tatlandırıcılar bağırsak florasında dengesizliklere yol açabilir. Tüm bu maddeler, mikrobiyotanızdaki oluşumların daha az faydalı olmasına neden olur. Ayrıca, bu ürünlerin birçoğu tip-2 diyabet gibi hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir.

 

Konsantre Meyve Suları

Yukarıdakilerinin yanı sıra, meyve aromalı buzlu çaylar %0.1 oranında çay özü içerir ve aroma için konsantre meyve suları kullanılır. 

Konsantre meyve suları aslında içme suyu ile aşağıdaki süreçlerden geçmiş olan meyvelerin sıvı bir karışımıdır:

  1. Meyveler, sularını çıkarmak için rendelenir.
  2. Meyvelerin posası tutularak, sularının yaklaşık %85-90’ı atılır.
  3. Posaya şeker eklenir.
  4. Ve son olarak doğru kıvamı tutturmak için su eklenir.

Yani, meyve sulu ve tatlandırıcılı buzlu çayların kalorileri daha düşük olsa da, bu içecekler de sağlığınız için zararlıdır. Ayrıca ceplerinizi de boşaltırlar!

Diğer Sağlıklı Buzlu Çay Seçenekleri

En sevdiğiniz çayı harman veya poşet çay olarak alın ve sıcak suyla demleyin. Hazır olduğu zaman buz dolu bir bardağa boşaltınŞeker eklemeyin, damak tadınızı soğuk çayınızı şekersiz içmeye alıştırın. Buzlu çayınızı cafelerde de bu şekilde isteyebilirsiniz.

Bir başka seçenek ise, bir şişe soğuk suyun içerisine meyve parçaları ekleyip, meyve aromalarının suya geçmesi için beklemektir. Bu şekilde, su meyvelerin tatlı aromasını alacak ve doğal bir içeceğin tadını çıkarabileceksiniz.

Son olarak, farklı çay ve meyve aromalarından oluşan ‘soğuk içim’ poşet çaylarda vardır.

Sağlıklı seçeneklere yönelmeye çalışın. Sağlıklı olduklarından emin olmak için, ya yukarıdaki seçeneklerden birini tercih edin ya da paketin üstündeki içindekiler kısmını iyice bir okuyun.