Bir Egzersiz Rutini Sonrası Ne Yiyebilirsiniz?

11 Mayıs 2019
Egzersizden sonra bazı yiyeceklerin zararlı olabileceğini bilmelisiniz. Egzersizden sonra yetersiz beslenmek, bütün çabalarınızın boşa gitmesine neden olabilir. 

Egzersizden sonra kendimizi yorgun hissederiz! Vücudumuz çok çaba sarf etmiş, sıvı ve mineral kaybetmiştir. Bu yüzden, vücudunuza besin sağlamak ve iyileşmesine yardımcı olmak için bir egzersiz rutini sonrası ne yiyeceğinizi bilmek önemlidir.

Egzersizden sonra beslenme hatası yapmaktan kaçınmak için egzersiz yaptıktan sonra yemeniz gereken yiyeceklerin özelliklerini açıklayacağız. Ayrıca spor salonundan eve yorgun bir şekilde gelip yemek pişirmek istemediğinizde ya da zamanınız olmadığında faydalanabileceğiniz kolay ve hızlı tarifler paylaşacağız.

Bir egzersiz rutini sonrası yemek yemek için en iyi zaman hangisidir?

Egzersizin ardından açlık hissi gelir. Yemek yeme ihtiyacı hissetmeniz normaldir, çünkü vücudunuz yağ birikintilerini tüketmiş ve susuz kalmıştır.

egzersiz rutini sonrası yemek yiyen kadın

Uzmanlar, antrenmanınızın bitiminden en geç bir saat sonra yemek yemeyi öneriyorlar. Egzersizden sonraki bu sürede vücudumuz besin maddelerini daha iyi kabul eder ve emer. Egzersiz seansınızdan en iyi faydayı sağlamak istiyorsanız, aşağıda listelediğimiz besinleri egzersizin hemen sonrasında yemeye çalışın.

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, beslenme en az egzersiz kadar önemlidir. Bu ikisi el ele gider. Dolayısıyla, egzersizi ya da beslenmeyi ihmal edersek, hedeflerimize asla ulaşamayacağımızı unutmamalıyız.

Bir egzersiz rutini sonrası ne yiyebilirsiniz?

Egzersizden sonra yapmanız gereken ilk şey vücudunuza bol sıvı almaktır. Su, Hindistan cevizi suyu veya sporcular için hazırlanmış özel bir içecek içebilirsiniz. Bununla birlikte, dehidrasyondan kaçınmak için, egzersiz sırasında su içmeyi unutmayın. Kaybettiğiniz sıvıları geri aldıktan sonra, gerekli besinleri tüketebileceksiniz.

Diyet, egzersiz sonrası toparlanmayı daha hızlı ve etkili hale getirir. Bu süre zarfında, proteinlerin alınması gerekir. Antrenmanınızın sonundan bu yana kısa bir süre geçtiğinden, vücudunuz bu besinleri daha iyi kabul eder ve özümser.

Doğru miktarda protein yemek önemlidir. Daha yüksek bir doz tüketerek sonuçların daha görünür olacağını düşünmeyin, çünkü tam tersi gerçekleşecektir. Vücut yalnızca belirli miktarda proteini özümseyebilir ve bu miktarı aştığınızda kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle çok büyük porsiyonlar yememelisiniz, bunun yerine kendinizi tok hissetmenizi sağlayan ve enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olan miktarda yemelisiniz.

Antrenman sonrası tarifler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, antrenman sonrası en iyi uygulama protein tüketmektir. Bu nedenle, antrenmandan sonraki ilk bir saat boyunca bu besin bakımından zengin yiyecekleri yemeliyiz.

çilekli yulaf

Şimdi, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak farklı, hızlı ve kolay tarifler önereceğiz. Bu tarifler vücudunuzun çabuk iyileşmesine de yardımcı olacak.

  • Ton balıklı sandviç. Tam tahıllı ekmek kullanmaya çalışın. Biraz marul ve ton balığı ekleyin. Spor sonrası ya da öğleden sonraları için mükemmel bir atıştırmalık. Üstelik hazırlaması çok kolay!
  • Yulaf ezmesi lapası. Birkaç yıl öncesine kadar bilinmeyen bu tarif, birçok sporcu için önemli hale geldi. Üstelik tek bir tarifi yok çünkü sevdiğiniz meyveleri ekleyerek kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz.
  • Izgarada hindi göğsü. Sote edilmiş sebzelerle servis edebileceğiniz bu ızgara et, spor sonrası için mükemmel bir tarif. Hızlı, sağlıklı, yüksek proteinli bir yemek.
  • Çırpılmış yumurta beyazı ve karides. Yumurta akı, en fazla protein içeren gıdalardan biridir. Buna bir de karides eklersek, sonuç çok yüksek protein içeriğine sahip hafif bir tarif olacaktır. Tam da egzersiz yaptıktan sonra ihtiyacımız olan şey.

Bir egzersiz rutini sonrası yediğimiz yemek, egzersizin kendisi kadar önemlidir. Egzersizinizi tamamladıktan bir saat sonra bol su içmeyi ve protein bakımından yüksek yiyecekler tüketmeyi unutmayın. paylaştığımız bu hızlı tariflerle artık bahaneniz yok!