Bayram Sonrası Diyetler ve Öneriler

29 Haziran, 2020
Bayramlardan sonra, sağlıksız bir şekilde birkaç kilo aldığımızın farkına varırız. Yine de çok fazla endişelenmeyin. Her şeyi sağlıklı bir diyet ve egzersiz rutini ile çözebilirsiniz. Bayram sonrası uygulayabileceğiniz aşağıdaki diyetlere ve ipuçlarına bir göz atın.
 

Tatil sezonu, ailenizle birlikte vakit geçirebileceğiniz, iyi yemeklerin ve özel anların tadını çıkarabileceğiniz zamandır. Bu dönemde ne yazık ki çok fazla kilo alma eğiliminde olursunuz. Bayram sonrası diyetleri  daha önce duydunuz mu? Gerçekten de bayram dönemi sona erdiğinde önceki rutininize geri dönmeniz de önemlidir. Bu makalede, bayram sonrası uygulayabileceğiniz diyetlerden ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

Suçluluk Duygusunu Yenip Bayram Sonrası Diyetler Hakkında Bilgi Alın

Bayram bittiğinde, rutininize geri dönersiniz. Ya da en azından pantolonunuzun artık size olmadığını anlayana kadar yapmaya çalıştığınız şey bu olur! Diyelim ki sadece birkaç hafta içinde birkaç kilo aldınız. Çoğu insan için, aynı senaryo her yıl gerçekleşir. İşte o zaman hafif yemekler ve egzersizle normal yaşamınıza dönme zamanınız gelmiştir.

Tartı ve üzgün kadın

İlk tavsiyemiz, kendinizi suçlu hissetmeyin. Tatillerde kilo almak neredeyse hayatın bir gerçeğidir. Bunun nedeni aşırı miktarda yemek, alkol ve hareketsizliktir. Aksine, ailenizle birlikte geçirdiğiniz zamanı, paylaştığınız anları, yaşadığınız anıları ve tatil sezonunda nasıl eğlendiğinizi düşünün.

 

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile ideal kilonuza geri döndüğünüzden emin olun. Genellikle 2-3 kilodan bahsettiğimizi aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden kilo vermeniz kolay olacaktır. Ayrıca, normal rutininize devam ettiğinizde daha aktif olacaksınız. Böylece metabolizmanız yiyecekleri daha hızlı sindirecektir.

Her durumda, diyetinizi değiştirmelisiniz. Aşağıda, sağlıklı kilonuza geri dönmek için diyetinizde hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

1. Meyve ve Sebze Yemek

Tatillerde genellikle meyveleri ve sebzeleri görmezden gelerek sağlıklı olmayan yiyecekleri tüketme eğiliminde oluruz. Turtalar, kekler ve tipik bayram tatlıları yemek masalarında yer alır. Öte yandan, insanlar sağlık için faydalı olmalarına rağmen meyveleri ve sebzeleri bir kenara iter.

Meyve ve sebze ile gülümseyen kadın

Gerçekten de daha fazla et, balık ve deniz ürünleri yemeye meyilliyiz. Sebzeleri sıradan bir ürün olarak gördüğümüz için dikkate almıyoruz.

Bu nedenle, bayram sonrası diyetlerin püf noktası meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermektir. Dahası, onları günde beş öğün tüketmelisiniz. Salatalar vücudunuzu temizlemek için mükemmeldir. Aynı zamanda kolay, hafif ve çok yönlü bir yiyecektir.

 

Ocak ayında çok çeşitli mevsimsel meyveler yeme imkanı bulunur. Bu meyvelerden bazıları mandalina, portakal, ananas ve üzümdür.

2. Soslu Izgara Tercih Etmek

Bayramlarda yediğimiz yemekler çok daha detaylıdır. Sonuç olarak, kalorileri de daha yüksektir ve onları normalden daha büyük porsiyonlar halinde tüketiriz. Beşamel gibi krema bazlı sosların kullanımı yaygındır. Bu sosların kullanımı yemeklerin kalorisini arttırır. Ayrıca, yemeğin yanında tükettiğiniz ekmekleri de hesaba katmalısınız.

Bir tabakta balık salatası

Bayram sonrası diyetinizde balık ve et yemeklerini daha hafif bir şekilde hazırlamalısınız. En iyi seçenek onları ızgarada pişirmek ve aromatik baharatlar kullanmaktır. Bu yemeklerden sıkılırsanız sağlıklı yan yemekler de pişirebilirsiniz. Örneğin, biber sote, sebze ızgara, veya ev yapımı domates sosu tercih edebilirsiniz.

3. Su ve Çay İle Vücudunuzu Arındırmak

Tatillerde yaptığımız bir başka değişiklik de sıvı tüketimimizdir. Dahası, daha fazla alkol ve şekerli içecek tüketebiliriz. Tatil sezonunda bazen daha fazla alkol kullanmak kaçınılmaz hale gelebilir. Ayrıca, aile toplantıları veya arkadaşlarla gidilen yemekler nedeniyle daha şekerli içecekler içebiliriz.

 

Bu Ocak ayında, rutininize geri dönme zamanı. Ayrıca, vücudunuzu detoksifiye etmelisiniz. Bunun için hiçbir şey sudan daha iyi değildir. Günde yaklaşık iki litre su içmeyi unutmayın. Bu miktara ulaşmakta zorlanıyorsanız çay veya doğal meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

Tatillerde kilo almak kaçınılmazdır. Sonuç olarak, bayram sonrası uygulayabileceğiniz diyet ile ilgili ipuçlarımızın önceki kilonuza geri dönmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Bu sadece birkaç hafta süren çok basit bir süreçtir. Bu süreçte, ailenizle birlikte yaşadığınız güzel anıları hatırlayın.