Alülozun Vücudunuza Etkileri Nelerdir?

Alüloz sağlıklı bir şeker olarak lanse edilir. Tüm yiyeceklerinizi tatlandırabilir ve yüksek sıcaklığa maruz kaldığında özelliklerini kaybetmez. Vücudunuzun alülozu nasıl kullandığını öğrenin.
 

Şeker, insan sağlığının ana düşmanlarından biridir. Bu bileşeni piyasadaki birçok üründe bulabiliriz, bu yüzden kaçınması zor bir şeydir. Bunu yapmanın bir yolu, benzer bir tada sahip daha sağlıklı alternatifleri ile değiştirmektir. Bu yazıda, alülozun vücut üzerindeki etkilerini öğreneceğiz.

Bu şeker alternatifini duymamış olmanız oldukça muhtemeldir, çünkü yeni bir tatlandırıcıdır. Şimdilik şeker yerine en iyi aday olduğunu söyleyeceğiz. Bu ürünün vücudunuz üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Alüloz nedir?

Alüloz, şekere sağlıklı bir alternatif olarak piyasaya giren bir tatlandırıcıdır. Hiç kalori içermez ve şekerle benzer şekilde istediğiniz şeyleri tatlandırabilirsiniz. Bu nedenle insanlar buna “sağlıklı” şeker diyorlar.

Alüloz, incir gibi bazı yiyeceklerde bulabileceğimiz doğal bir tatlandırıcıdır. Genelde az miktarlarda bulunur, yapay olarak mısır şurubundan yapılır. Bu yeni tatlandırıcı, kesinlikle bir şeker alternatifi olabilir. Ek olarak sektörde gıda yapımının  basitleştirilmesine yardımcı olabilir.

Sakkarin ve Stevia gibi diğer tatlandırıcıların en büyük dezavantajı, yüksek sıcaklıklarda etkilerinin değişmesidir. Isıya maruz bırakıldığında, bu bileşenler daha az tatlı hale gelerek, sonrasında acı bir tat verir. Ek olarak kurabiye ve diğer unlu mamullerin tatlarını korumalarını engellerler.

Kahvesine tatlandırıcı atan kadın

Öte yandan, alüloz yüksek sıcaklıklardan etkilenmez. Bu yüzden, alülozun gıda ve vücut üzerindeki etkileri diğer şeker alternatiflerinden çok daha iyidir. Bu bilgiler şu soruyu da  beraberinde getiriyor: alüloz göründüğü kadar mükemmel mi?

 

Burada şüpheleri gidermek için alülozun vücuttaki farklı etkilerini analiz edeceğiz.

Alülozun vücuda olumlu etkileri

İnsülin seviyesini arttırmaz

Bu ürünün sahip olduğu en iyi özellik, vücudun onu emmesi ancak metabolize etmemesidir. Bu, diyabet olanlar için harika bir haber çünkü bu tatlandırıcı sayesinde artık tatlıların tadını çıkarabilecekler. Artık tatlı tüketmeleri sonucunda glikoz seviyesinin tehlikeli sınırlara çıkması gibi sorunlar yaşamayacaklar.

Özellikle diyabet olanlar için alülozun şekere en iyi alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Bu sadece vücudun onu metabolize etmemesinden kaynaklı değildir, aynı zamanda tadı da şekere benzer. Alüloz ile yaptığımız hamur işleri ve tatlılar genelde şekerle yapılmış gibi tadacaktır.

Kilo verilmesine yardımcı olur

Yüksek şeker tüketimi doğrudan obezite ve fazla kilo ile ilgilidir.  Alülozun etkileri kilo vermek isteyen insanlar için oldukça faydalı olabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi, alüloz kalorisizdir ve bu gibi durumlar için mükemmel bir yiyecektir.

Alülozun vücuda zararlı etkileri

Ancak, allülozü aşırı tüketmemeliyiz. Hamur işleri ve alüloz ile yapılan diğer ürünler çok fazla yağ içerir. Bu nedenle istediklerimizi yemenin iyi bir yolu olsa da ölçülü tüketmeliyiz.

şekeri onaylamayan kadın

Bağırsak florasına zarar verir

Genel olarak konuşmak gerekirse, alüloz gerçekten vücut için bir sorun teşkil etmez. Ancak huzursuz bağırsak sendromu nedeniyle zayıf bağırsak florasına sahip olan kişilerde kötü etkiler gösterebilir. Vücut alülozu metabolize etmediğinden, dışarı atmadan önce bir süre vücutta kalır.

 

Alüloz bu süre zarfında, bağırsaktaki bakterilere temas eder. Sonuç olarak bu etkileşim bazı insanlar için hazımsızlığa neden olmaktadır.

Ancak alülozu hiç almamanız gerektiğini söylemiyoruz, sadece ölçülü bir şekilde tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Çeşitli gıdalara herkes farklı tepki gösterebilir ve alülozun etkileri her kişi için farklı olabilir.

  • Mateus, J. Alulosa, el azúcar bajo en calorías que sigue innovando en la industria. Recuperado de: https://revistaialimentos.com/noticias/alulosa-azucar-bajo-en-calorias-sigue-innovando-la-industria-alimentos/
  • López Pareja, M. (2017). Bebidas con azúcar o con edulcorantes: ninguna es buena para tu salud.
  • Edulcorantes. EPSA Aditivos alimentarios. Recuperado de: http://www.aditivosalimentarios.es/php_back/formulaciones/archivos/4/doc_es/4.pdf