Tokyo 2020 ve Paris 2024 için Yeni Olimpik Sporlar

Toplum ilerledikçe, Olimpiyat Oyunları modernizasyon ihtiyacı ile karşı karşıya kalır. Sonuç olarak, komite bir sonraki Olimpiyat Oyunlarına yeni sporlar eklemeye karar verdi.
 

Zaman geçtikçe Olimpiyat Oyunları, sporun evrimine ve Oyunlarda kabul edilecek temellerine göre gündemlerini uyarladı. 2024 Oyunlarında yeni bir Olimpik sporlar listesi olacak. Bu sporlar, Tokyo 2020 Oyunları başlar başlamaz Olimpiyatlarda yer alabilir.

Olimpiyat Oyunları nasıl seçilir?

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat sporu olarak değerlendirilmesi için sporun uyması gereken açık bir kurallar dizisine sahiptir. İlk olarak, aşağıdaki sorunlar göze çarpmaktadır:

  • Spor, ulusal bir federasyon tarafından düzenlenmelidir: bu kuruluş normları dikte etmeli ve sporu denetlemelidir.
  • Sporcular dopingle mücadele kurallarına uymak zorundadırlar: bu Olimpiyat Antlaşmasının bir parçasıdır ve Olimpizm ilkelerini belirler.

Bu iki temel gerekliliğin yanı sıra, spor belirli sayıda ülkede uygulanmalıdır – erkekler için 75 ve kadınlar için 40. Spor en az üç kıtada da uygulanmalıdır.

Bazı sporlar ragbi, Amerikan futbolu, beyzbol ve softball gibi tüm bu kurallara uymamıştır ve sonuç olarak oyunlara dahil edilmemiştir. Ancak son iki spor Tokyo’da oynanacaktır.

Paris 2024: Yeni Olimpik Sporlar

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, dört yeni sporun geçici olarak Olimpiyatlara dahil edilmesini onayladı (2020’nin sonuna kadar tasdik edilmeleri gerekmektedir). Üçü Tokyo’da oynanacak, son spor ise 2024’te Olimpiyatlara dahil edilecek.

kaykay tokyo 2020

Aşağıdaki sporlar Tokyo 2020’de ilk kez Olimpiyatlarda olacak:

 

Kaykay

Bu kararları almaktan sorumlu olanlara göre, yeni sporların katılımı etkinliğe daha fazla genç nüfusu dahil etmeyi ve daha ‘kentsel’ disiplinlere hitap etmeyi amaçlıyor.

Kaykay, Tokyo 2020 Oyunlarına dahil edilecek. Yarışma Aomi Kentsel Spor Merkezinde gerçekleşecek. Komitenin hedeflerinden biri, uluslararası düzeyde kaykay yarışmaları düzenlemek isteyen dernekler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek.

Kaykay, seyirciler için çok çekici bir spordur. Yarışmacılar, kazananı belirleyecek hakemleri etkilemek için havada asılıyken karmaşık hileler yapmak zorunda kalacaktır.

Sörf

Sörf, Olimpiyat oyunlarının bir sonraki baskısında yer alacak başka bir disiplindir. Bununla birlikte, her organizasyon şehri hangi sporların dahil edileceğine karar verme gücüne sahip olduğundan, Paris’teki 2024 Oyunlarında çıkışının hala onaylanması gerekiyor.

Sörf, popülerleşmeye başlayan modern bir spordur. Bir su disiplini olarak, yarışmacılar dalgalar üzerinde karmaşık hareketler yapmayı hedefleyecek ve bunlar daha sonra bir hakimler heyeti tarafından değerlendirilecektir. Hakimler heyeti Avustralyalı ve Amerikalı sporculardan oluşacaktır.

sörf yapan insanlar

Tırmanma

Tırmanma, Buenos Aires’teki 2018 Gençlik Olimpiyat Oyunlarının gündeminin bir parçasıydı ve ayrıca 2020 Tokyo deneyiminin de bir parçası olacak.

Gerçek şu ki, tırmanma gençlerin dikkatini çeken bir spor. Tutamaklarla işaretlenmiş bir yolu takip ederek bir duvara çıkmaktan ibarettir. Kazanan, en az sürede zirveye ulaşan kişi olacaktır.

 

Breakdans

Bir sonraki Olimpiyat oyunlarına dahil edilecek diğer disiplinlerden farklı olarak, breakdans bir grup sporudur. Hip hop ve rap müziğinin ritmlerine koreografi uygulanmasını içerir. Breakdans, hakimleri etkilemek için dönüşler, pirouette ve çevik hareketler yapılması gerektiğinden fiziksel beceri gerektirir.

breakdans yapan adam

Tabii ki, iyi bir ritm ve koordinasyon duygusuna sahip olmak da önemlidir. Bir yarışmacının bir hareketi unutması durumunda doğaçlama da gerekli olabilir.

Sonuç olarak, bu yeni Olimpik sporlar Olimpiyat Oyunlarındaki ilerlemenin bir işaretidir. Fikir, Oyunları modernize etmek ve mevcut kitlelerin zevklerine yaklaştırmaktır. Bir sonraki Olimpiyatlarda hangi sporları görmek istersiniz?

  • EFE. 26 de junio de 2019. Breakdance, skate, escalada y surf, incluidos en el programa de París 2024. Marca. http://ar.marca.com/claro/juegos-olimpicos/2019/06/26/5d1377a7e2704e392c8b45e7.html
  • EFE. 5 de mayo de 2016. Cinco nuevos deportes para Tokio’2020. Mundo Deportivo. https://www.mundodeportivo.com/juegos-olimpicos/20160803/403673543183/jjoo-rejuvenecen-con-5-nuevos-deportes-pero-persisten-dudas-sobre-beisbol.html
  • Escalada | Finales | Juegos Olímpicos de la Juventud Buenos Aires 2018. YouTube Marca Claro. https://www.youtube.com/watch?v=hT0aAnACEhM
  • Breaking Dance | Finales | Juegos Olímpicos de la Juventud Buenos Aires 2018. YouTube Marca Claro. https://www.youtube.com/watch?v=qdgu0USVvc8