Sporcular İçin Sosyal Medya Kullanımının Zararları

Sporcular için sosyal medya kullanımının zararları nelerdir? Siz de mutlaka bazı tanınmış kişilerin yaptığı açıklamalar yüzünden başının belaya girdiğini görmüşsünüzdür.
 

Sosyal medya kullanımının sporcular için riskleri vardır ve bunların farkında olmak çok önemlidir. Pek çok sporcu, spora dair yasal ve düzenleyici kuralların farkında olmadan fikirlerini yayınlayabilmektedir. Sporcuların Twitter ya da Facebook gibi sosyal medya kanallarını kullanırken çıkar çatışmaları, yaptırımlar ve halkın gözündeki imajları ile ilgili dikkatli olmaları gereklidir.

İfade özgürlüğü, evrensel bir haktır. Fakat bir sporcu, bazı fikirleri belirtirken belli prensiplerle mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu sorunun bir sebebi de spor dünyasının henüz sosyal medyanın gerçeklerine yetişememiş olmasıdır.

Bununla beraber, sporcular topluma mal olmuş kişilerdir. Bu da onların yaptığı bazı açıklamalar, yorumlar ve verdikleri cevaplar hakkında bir sorumlulukları olması anlamına gelir.

Sosyal medya kullanımı ile ilgili bazı öne çıkan vakalar

Bu konuda olumsuz şekilde öne çıkan sporculardan birisi Paraskevi Papachristou’dur. Londra’daki Olimpiyat Oyunları’nda ülkesini temsil etmek için çağırılmış olan Papachristou, yarışlar başlamadan önce Twitter aracılığıyla ırkçı bir mesaj göndermiştir.

spor ve sosyal medya

Yayınladığı metin şu şekildedir: “Yunanistanda o kadar çok Afrikalı var ki en azından Nil sinekleri ev yapımı yemek bulabilecek.”

Bu tweet yüzünden Olimpiyat Komitesi sporcuyu bir açıklama yapma şansı vermeden olimpiyatlardan uzaklaştırmıştır. İnsanlar bu açıklamayı olimpiyatların doğası, kuralları ve disiplinine aykırı bir davranış olarak görmüştür. Buna benzer başka olaylar da mevcuttur.

 

Örneğin, 2020 yılının başında Kolombiyalı bir koşucu, bir köpeğe tekme attığı için sponsorluğunu kaybetmiştir. Bu talihsiz hareket, Facebook gibi sosyal medya kanallarında viral hale gelmiştir. Sponsor olacak firma, bu davranışın onların imajını zedeleyeceğini düşünerek sporcuyla olan kontratlarını feshetmiştir.

Yasal düzenlemeler ve çıkar çatışmaları

Sporcular her ne kadar bireysel varlıklar olsa da insanlar onları takımlar, ligler, kulüpler, vb. gibi daha büyük kurumlarla ilişkilendirmektedir. Bu yüzden, bu kurumlar, sporcularının belli düzenleme, kural ve prensiplere uymasını beklemektedir. Bazen sporcular bu gerçekleri düşünmeden fikir belirtebilmekte ve yorum yapabilmektedir.

Kişisel bir fikri özel bir alanda ifade etmek anlaşılabillir bir durumdur. Fakat bunu halka açık bir şekilde yapmak pek çok tepkiye sebep olacaktır. Bu konuda sponsor reklamlarını da düşünmek gerekir. Bir sporcunun global bir markanın yüzü olduğu durumda o firmanın gereklilikleri ve çıkarlarına aksi şekilde davranmaması beklenir.

Sporcular, hayatları boyunca spor dünyasına dahil olan belli fiziksel yeteneklere sahip olan kişilerdir. Fakat bunların çoğu, hayatlarını kazandıkları kurumların yasal düzenlemelerini ve prensiplerini bilmemektedir. Ayrıca, bu kurallar sürekli olarak değişen ve gelişen kurallardır.

Sosyal medya kullanımının riskleri: olumsuz algı

Sporcular, topluma rol model olan kişilerdir. İfade özgürlüğünün ötesinde, topluma ve ait oldukları kuruma karşı sorumlulukları vardır. Bazen, örneğin Avrupa futbolunda olduğu gibi, bu kişiler özünde sadece birer markadır.

 

Eğer siz de bu durumdaysanız internette söylediklerinizle ilgili çok dikkatli olmalısınız. Sporcuların ligdeki kurallarla ilgili tüm değişiklikleri takip edecek zamanı olmaması normaldir. Fakat belirttikleri fikirlerin sosyal ve kültürel bir role sahip olduğunun farkında olmaları çok önemlidir.

Yaptıkları herhangi bir uygunsuz yorum, profesyonel imajları üzerinde etkiye sahip olabilir. Bu yüzden, sosyal medya kullanımı profesyonel sporcular için çok riskli olabilmektedir.

Az tanınan sporcular da sosyal ağlarda yaptıkları açıklamalardan dolayı sorun yaşayabilir. Bu yüzden, tüm sporcuların imajları ve halka açık açıklamaları hakkında dikkatli olması gerekir. Bir kişi hakkında olumsuz bir algı oluşması çok kolaydır. Bu da pek çok başka olumsuz durumun oluşmasına yol açacaktır.

Sosyal medya kullanımının sonuçları

İnternette bir gönderi paylaştığınızda bunun dünyanın her yerinden görülebileceğini unutmamanız gerekir. Twitter ya da Instagram gibi sosyal ağlarda paylaştığınız her şey dünyadaki herkes tarafından görüntülenebilir.

Bu yüzden bir paylaşım yapmadan önce iki kez düşünmeniz gerekir. Ayrıca, sporcuların sıradan vatandaşlara göre daha fazla kişiye erişimi olduğu da bir gerçektir.

Sosyal medya hesaplarınızda neler paylaştığınız ve hakkında çok dikkatli olmalısınız. Bu hesapları kullanarak ne elde etmek istediğiniz hakkında düşünmelisiniz. Halkın önünde oluşturmak istediğiniz imaj için arada bir paylaşım yapmak genellikle iyi bir fikirdir.

sosyal medya kullanan kadın

Her şeyinizi sosyal medyada paylaşmayın! İnternette belirttiğimiz fikirlerin çok önemi olan bir dönemde yaşıyoruz. Bununla beraber, herkesin her konuda düşündüklerinizi bilmesine gerek yok. Bazı fikirler, internette paylaşmak için fazla güçlü olabilir ya da yanlış anlaşılmaya daha müsait olabilir.

Özellikle genç sporcuların sosyal medyayı doğru şekilde kullanmayı öğrenmesi çok önemlidir. Sonuçta, bu onların gelecekteki profesyonel kariyeri üzerinde kritik bir faktör olacaktır. Ayrıca, tanınmış sporcuların da dünyaya doğru imajı çizdiklerinden emin olması gereklidir. Sonuç olarak hiçbir sporcu, sosyal ağlarda paylaştıkları mesajların risklerini düşünmeden hareket etmemelidir.

  • Gabriela Garton. 2015. La mujer deportista en las redes sociales: un análisis de los consumos deportivos. Revista hipertextos. Extraído de: http://revistahipertextos.org/wp-content/uploads/2015/12/garton.pdf
  • Enrico Marini. 2018. Las redes sociales como estrategia comunicativa en la especularización del deporte. Universidad Complutense Madrid. Extraído de: https://eprints.ucm.es/46097/1/T39121.pdf