Koronavirüs: Spor Dünyası Üzerindeki Etkisi

Bugün size koronavirüs dolayısıyla spor dünyasının içinde bulunduğu durumdan bahsedeceğiz. Salgın dünya çapında önemli olan spor müsabakalarının neredeyse hepsinin askıya alınmasına sebep oldu.
 

Son haftalarda dünyanın her yerindeki ülkeler koronavirüs COVID-19’un yayılmasını engelleyebilmek için büyük kalabalıklar gerektiren etkinlik ve aktiviteleri askıya aldı. Bu ülkelerin ve kıtaların sınırlarını aşmış olan bir hastalık. Elbette, spor etkinlikleri de buna bir istisna değil.

Başlangıçta birçok insan ilk defa Çin’de ortaya çıkmış olan bu virüsün batıdaki toplumlar üzerinde pek bir etkisi olmayacağına inandı. Ya da yayılsa bile dünyanın diğer kısımlarında o kadar da ciddi olmayacağını düşündüler. Ancak, şimdilerde herkesin bildiği üzere virüs diğer ülkelerde de büyük bir problem haline gelmiş durumda ve herhangi birimizin hayal edebileceğinden çok daha hızlı bir şekilde yayıldı.

Şu anki durumumuz öylesine ciddi ki 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19’u bir salgın olarak ilan ettiBu bildiri ülkelerin salgını kontrol altında tutmak için yapabilecekleri çok fazla şey olduğunu belirtmiş olsa da dünyanın her yerindeki insanlar geleceğin neler getireceği hakkında anlaşılabilir bir endişe içerisindeler.

Koronavirüs Tarafından Etkilenen Spor Etkinlikleri

Çoğu spor büyük insan kalabalıkları ve bolca fiziksel temas içerdiğinden dolayı spor dernekleri bu virüsün yayılması ile mücadele edebilmek için aşırı önlemler almaya karar verdiler. Şimdi sizlere en popüler sporların üzerindeki koronavirüs etkisini genel bir şekilde göstereceğiz.

 

Önde Gelen Futbol Ligleri

Serie A COVID-19’un yayılmasına cevap veren önde gelen futbol liglerinin ilklerinden biriydi. İtalya’nın en fazla vakanın görüldüğü ülkelerden biri olduğu hesaba katılırsa bu son derece mantıklı. Ayrıca, Avrupa’da virüsün en çok vurduğu ülke de İtalya. İtalya’da şu an 25.000 onaylanmış vaka ve 1.800 ölüm var.

Bu giderek daha da endişe verici hale gelen durumun karşısında Serie A ligi 9 Mart’ta tüm maçlarını askıya alma kararı verdi. Bundan birkaç gün önce de takımlar seyirci olmadan oynuyorlardı. Şu an itibariyle İtalyan futbolu 4 Nisan tarihine kadar ertelenmiş durumda.

Bu karar sert olsa da, çok geç olmuş da olabilir. Juventus oyuncularından biri olan Daniele Rugani’nin koronavirüs kapmış olduğunu doğruladı. Bundan kısa bir süre sonra da Sampdoria takım arkadaşlarından birinin, Manolo Gabbiadini’nin, koronavirüs pozitif olduğunu açıkladı.

Ünlü bir futbol takımı.

Benzer bir şey İspanya’daki La Liga’da da yaşandı. Öncelikle lig, maçların halka kapalı şekilde oynanacağına karar verdi. Ancak, bundan kısa bir süre sonra tüm büyük spor etkinliklerini iki hafta boyunca iptal etme kararı aldılar. Real Madrid basketbol takımı da oyuncuları Trey Thompkins’in virüsü yakalamış olduğunu ve ligin tüm personelinin önleyici karantinaya alınmış olduğunu belirtti.

 

Fransa ve Almanya’nın da boş stadyumlar ile oynaması ile birlikte Birleşik Krallık’ın Premier Ligi normal takvimine sadık kalan tek lig haline geldi. Ancak, Arsenal ve Leicester City’den halihazırda karantina altında olan futbolcular var, bundan dolayı ilerleyen günlerde bu ligi de erteleme ya da iptal etme kararı alınabilir.

Oyunları Askıya Alan Diğer Sporlar

Geçtiğimiz haftada bazı diğer büyük spor dernekleri de virüsün yayılışını kontrol altında tutmayı denemek için bazı sıkı önlemler aldı. Profesyonel Tenisçiler Birliği ya da ATP erkekler profesyonel tenis turunu altı hafta boyunca askıya aldı. Bayan Tenisçiler Birliği (WTA) ise şu ana kadar kadınların sadece iki turnuvasını erteledi.

NBA doğrulanmış 1000’den fazla COVID-19 vakasına sezonlarını süresiz olarak askıya almak suretiyle cevap verdi. Şimdiye kadar Utah Jazz’den Gudy Robert ve Donovan Mitchell virüse pozitif çıktılar.

Formula 1, MotoGP, MLS, Six Nations Rugby ve dünyadaki diğer kapalı atletizm şampiyonları da koronavirüs nedeniyle ertelenmiş durumda.

Güney Amerika’daki Koronavirüs Durumu

Şimdilik salgın Güney Amerika’yı daha yavaş bir şekilde etkiliyor gibi görünüyor. Şu an itibariyle sadece Arjantin’de COVID-19 dolayısıyla ölüm yaşanmış durumda. Hatta, çoğu Güney Afrika ülkesinde günlük yaşam ve büyük etkinlikler normal bir şekilde devam etmekte.

 

Bununla birlikte 11 Mart’ta yapılmış olan bir duyuru önleyici tedbirlerin alınacağını gösteriyor. Bazı Copa Libertadores maçları planlandığı şekilde (bazıları halka kapalı olmak üzere) devam ettirilmiş olsa da CONMEBOL turnuvanın geriye kalan kısmını ertelemeye karar verdi. Ayrıca Mart sonunda yapılması planlanan eleme turunu da erteleme kararı aldılar.

Koronavirüslü Sporcular

Şu an koronavirüsün herhangi bir kişiyi etkileyebileceğini biliyoruz. Sporcular sık sık seyahat ettikleri ve birçok farklı insan ile farklı ortamlarda fiziksel temasta oldukları için bu duruma özellikle hassaslar.

Profesyonel bir basketbol stadyumu.

Pozitif bir şey var ki, koronavirüs yakalamış olan bu sporcuların herhangi biri kritik bir durumda değil. Genel olarak hepsi tedavi altında ve herhangi bir büyük komplikasyon yaşamadılar.

Adlarından çoktan bahsetmiş olduğumuz sporculara ek olarak Almanya’dan Hannover 96’nın iki futbolcusu, Timo Hubers ve James Horn, da koronavirüs pozitif çıktılar.

Olympiakos adlı Yunan kulübünün sahibi Evangelos Marinakis de virüse yakalandı. Arsenal’dekiler de dahil olmak üzere son zamanlarda hatırı sayılır bir miktarda futbolcu ile yakın zamanda temasa geçmiş olması birçok takımı endişelendirdi. Kolombiyalı bisikletçi Fernando Gavira da bu hastalığa yakalanmış durumda.

Sonuçlar: Koronavirüsün Spor Üzerindeki Etkisi

Sağlık çalışanlar ve WHO gibi uluslararası kuruluşlar tüm ülkelere aşırı engelleyici önlemler almaları için çağrıda bulunuyor. Büyük sayıda insanın toplandığı etkinliklerden kaçınmak bu virüsün daha da fazla yayılmasını önlemek için atılması gereken ilk adımlardan biridir.

 

Bu benzeri görülmemiş durum birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu soruların bariz olanlarından biri, seyirci olmadan oyun oynamaya değer mi? Oyuncuların sağlığı ekonomik kaygıların yanında ikinci planda mı kalıyor?

Ve son olarak, gelecek hakkında düşündüğümüzde, bu salgın insanların normal hayatlarını daha ne kadar etkileyecek? Bu soruların herhangi birine henüz cevabımız yok, bundan dolayı Olimpiyat Oyunları, futbol Eurocopa ve Copa Americana gibi büyük etkinliklerin kaderleri hala havada.