Spor Ürünlerinin Ticari Satış Anlaşmaları

11 Mart, 2020
Spor dünyasına çeşitli kaynaklardan para akışı sağlanır. Kaynaklardan biri ticari üründür. Bugünkü yazımızda, bu önemli ekonomik kaynak hakkında daha fazla bilgi edinin.
 

Halk sevdiği takımın ürünlerini almaya doyamaz. En çok satan markaların arkasında çeşitli faktörler vardır. Spor bağlamında, pazarlama stratejileri, ticareti kapsayan özel anlaşmaları içerir. Buna farklı şirket sektörleri, diğer kurumlar ve hatta ünlü simalar da dahildir.

Spor ürünlerinin ticari satışının planlanması

Planlama, herhangi bir eylemden önceki ilk adımdır. Planlama aşamasında, farklı satış kanallarını ve reklamlarını incelemek ve anlamak esastır.

Online veya fiziksel mağazalar arasında bir fark vardır. Her satış kanalında markanın imajını destekleyen ünlü simalara veya destekleyicilere ihtiyaç vardır. Bu ünlü simalar ayrıca ürünlere katma değer sağlar.

Ayrıca, pazarlama departmanlarının ilgili bir ticari pazarlama ekibiyle birlikte çalışması gerekir. Ticari pazarlama ekipleri, pazarlama departmanının faaliyet programını takip etmek ve hedef tüketicilerden bilgi toplamaktan sorumludur. Ticari pazarlama ekibi ayrıca pazar çalışmalarında işbirliği yapmaktan sorumludur.

Spor markalarını yaymak için yapılan kurumsal anlaşmalar

Spor ürünleri satan şirketler, kurumlar arası anlaşmalarla büyüyebilirler. Bu sözleşmeler, spor kulüplerini veya profesyonelleri bir marka ile lisanslama amacıyla bir araya getirir.

Neymar Forması
 

Bu konuda en yaygın tarz, ürün lisanslama anlaşmasıdır. Örneğin, bir giyim firması, bir spor şirketinin, şirketin sembolleri ve logosuyla ürün yapma ve satma iznini alabilir.

Ancak başka kurumsal anlaşmalar da var. Bu anlaşma, şirketlerin ürünlerini bir spor kurumuna benzer şekilde tasarlanmasına izin verir. Bu tür anlaşmaların bir sonucu olarak, saatler, cep telefonu kılıfları ve belirli bir spor tasarımına sahip diğer ürünleri bulabiliriz.

Diğer anlaşmalar ise belirli bir marka veya şirketten sponsorluk ile diğer endüstrileri desteklemeyi amaçlamaktadır. Bunlar, belirli bir spor takımı veya oyuncu ile teması olan restoranlar, spor müzeleri vb.

Spor ürünlerinin ticari satışının faydaları

Spor ürünleri, dikkatli planlama ile birçok fayda sağlayabilir. Bir şirketi veya markayı finanse etmek en büyük avantajlardan biridir; görsellik sayesinde güçlü duygusal bağlar yaratılır. Belirli bir takımı veya oyuncuyu destekleyen hayranlar renkleri ve özel ürünleri ile hava atmak istiyorlar.

Bu anlaşmalardan elde edilen gelir, kârı korumak ve arttırmak için de önemlidir. Sonuçta, resmi spor ürünleri için bir pazarlık söz konusu değildir.

Ünlü simaların ürünlere verdiği katma değer değerinin ekonomik avantajları da vardır. Çoğu durumda, ek gelir yeni etkinliklere, maaşlara veya işbirliği projelerine gider.

Buna ek olarak, profesyonel sporcular için artan motivasyon, spor ürünlerinin ticari satışının bir başka yararıdır. Bir etkinliğe, stadyuma veya kongreye girdiklerinde ve renklerini gördüklerinde, hayranları için daha iyi performans göstermeleri için kendinden emin ve motive olurlar. Sadece destekçilerinin formalarını giydiğine tanık olmak, onların daha çok çalışmasına destek olabilir.

 
Hayranıyla fotoğraf çekilen bir sporcu

En popüler ticari ürünler

Yaratıcılık, pazarlama ekiplerine güç veren önemli bir özelliktir. Ekip üyeleri, mevcut müşterileri korumak ve yenilerini oluşturmak için etkinliklerinde hangi ürünlerin kullanılacağına karar verir.

Bir takımın renklerini ve logosunu taşıyan şapkalar klasik ürünlerdir. Çok yönlüdürler ve hem gençlere hem de yetişkinlere uygundur. Farklı malzeme ve işlenme tekniklerine sahip olabilirler.

Bir başka popüler ürün ise, hızlı bir şekilde dikkat çekebilen özelleştirilebilir, renkli spor önlükleri veya yeleklerdir. Ceketler, güneş gözlükleri ve özel logolu havlular da ticari spor ürünleri  arasındadır. Bunları online depo mağazalarında iyi bir fiyata bulabilirsiniz.

Piyasanın ve satışların planlanması ve bölünmesinin yanı sıra farklı türdeki olası anlaşmaların bilinmesi, pazarlamanın anlaşılması için çok önemlidir.

 
  • NELSON EDUARDO GUTIERREZ MONTAÑA. MARKETING DEPORTIVO. 2008. Extraído de: https://core.ac.uk/download/pdf/34063323.pdf
  • MARKETING OPERACIONAL Y PUBLICIDAD DEPORTIVA. Extraído de: http://www.reasonwhy.es/sites/default/files/marketing%20deportivo.pdf