Dakar Rallisi Afrika'ya Geri Dönecek mi?

25 Haziran, 2020
Dakar Rallisi, İslami terör sebebiyle doğduğu yeri terk etmek zorunda kalmış ve o günden beri de Latin Amerika'da gerçekleşmeye devam etmektedir.
 

Dakar Rallisi, Afrika’da yapılması mümkün olmayınca, 2008 yılında Atlantik okyanusunu geçerek Latin Amerika topraklarında gerçekleşmeye başladı. O günden beri, Dakar Rallisi’nin doğduğu kıtaya dönüp dönmeyeceği sorusu sık sık gündeme gelen bir sorudur.

Dünyanın en sert rallisi kabul edilen bu ralli Afrika’ya dönecek mi yoksa sonsuza kadar Latin Amerika’da mı kalacak?

Dakar Rallisi Nasıl Başladı?

Dakar Rallisi ilk kez 1979 yılınca Fransız motor yarışçısı Thierry Sabine’in Afrika çöllerinde kaybolması ile başladı. O, bunun stresli bir deneyim olmasından çok her motorcunun yaşaması gereken bir heyecan olduğunu düşündü. Bu şekilde, Afrika’da geçen ve Senegal’in başkentinde sona eren bir ralli oluşturma fikri meydana geldi.

Başlangıcından beri bu ralli, dünyanın en zor rallisi olarak kabul edilmiştir ve bu yüzden dünyanın her kıtasından en iyi yarışçılar ve takımlar bu ralliye katılmıştır.

dakar rallisi afrika

2008: Dakar Rallisi için bir dönüm noktası

1979 yılından beri her yıl gerçekleşen Dakar Rallisi için durum 2008 yılında değişti. Afrika’daki durum silahlı çatışmalardan dolayı git gide daha güvenilmez olmaya başladı. 2008 yılındaki yarışın hemen öncesinde dört Fransız turist Moritonya’da öldürüldü ve Fransız hükümeti vatandaşlarına ülkeyi ziyaret etmemelerini önerdi. Bunun sonucu olarak da o seneki ralli organizasyonu iptal edildi.

 

Bu hem organizasyon hem de ralli katılımcıları için çok büyük bir sorun oldu. Zamanla El Kaide gibi terörist gruplar Afrika’da daha da güçlendikçe, rallinin bu kıtada yapılması artık tamamen güvensiz hale geldi.

Latin Amerika’nın ralliye ev sahipliği yapmasının avantajları ve dezavantajları

Avantajlar

  • Latin Amerika’nın Afrika ile yarışacak güzellikteki doğası. Atacama çölü, harika kumulları, pasifik okyanusu, ormanı ve yeşil alanlarıyla muhteşem bir yerdir. Ayrıca, rota ve zorluk söz konusu olunca da Latin Amerika tüm beklentileri karşılayabilmektedir.
  • Sadık hayran kitlesi. Afrika’daki yarışlarda, yarışçılar kimseyi görmeden saatler geçirmek zorunda kalabiliyor ve bu da herhangi bir moral düşüklüğünü yükseltmelerini zorlaştırıyordu. Öte yandan Latin Amerika’da, en uzak bölgelerde bile her zaman yarışçılara tezahürat eden ve motorlarını tamir etmeye yardımcı olan insanlar bulunmaktadır.
  • Ulaşım ve iletişim kolaylığı ve güvenlik. Takımların gezebilmesi de artık daha kolay. Latin Amerika’da yollar daha iyi ve ralli alanları daha kolay ulaşılabilir. En önemlisi de katılımcıların Latin Amerika ülkelerinde daha güvende hissetmeleri.
dakar heykeli
 

Dezavantajlar

  • Yüksek sıcaklıklar. Dakar Rallisi için yeni alandaki en temel sıkıntı yüksek sıcaklıklar. Aşırı sıcaklar, katılımcılarda baş dönmesi ve dehidrasyon gibi sorunlara yol açabilmekte. Hatta, bu durum organizatörlerin ralliyi Afrika’ya tekrar taşımak istemesindeki başlıca sebeplerden.
  • Fırtınalar. Son yıllarda bazı yarışlar fırtına dolayısıyla iptal edilmiştir. Bir fırtına sonrası yarışçılar su basan alanlardan geçmekte çok zorlanırlar. Ayrıca geçen yıl da yarışlarda birkaç alan iptal edilmiş ve turu daha kısa hale getirmiştir.

Dakar rallisi Afrika’ya dönecek mi?

Her yıl, güvenlik nedeniyle daha çok Güney Afrika düşünülerek, Dakar Rallisi’nin Afrika’ya döneceği üzerine söylentiler olur. Bugünü değerlendirdiğimizde, en azından kısa vadede Dakar Rallisi’nin Latin Amerika’dan ayrılacağını söyleyemeyiz. 

Bu kıtanın çok güzel doğal alanları olduğu gibi, yarışçılara tüm yarış boyunca heyecanlı bir hayran kitlesi de sunmaktadır. Hangi ülkede yapılırsa yapılsın Dakar Rallisi, özünü kaybetmemiştir ve en önemli olan şey de budur.