Xavi Hernández: Futbol Tarihinde Bir Efsanenin Emekliye Ayrılması

Tarihteki en iyi futbolculardan biri olan Xavi'yi tüm futbol taraftarları hatırlayacaktır. Haydi gelin onun muhteşem geçmişine birlikte bakalım.
 

Son zamanların en iyi futbolcularından birinin sahalara veda etme vakti geldi. Barcelona’nın bir sembolü ve (2010 yılında dünya kupasını kazanan) İspanyol milli takımının kaptanı olan Xavi Hernández, artık sporu bırakıyor. Peki onu spor tarihinde sonsuza dek anılacak olmasının sebebi ne?

Öncelikle, Xavi Hernández Creus’un İspanyol futbolu için neden her zaman bir efsane olarak kalacağını anlamak için 2010 Güney Afrika Dünya Kupasında kazandığı şampiyonluğu hatırlamak yeterli olacaktır.

Takım kaptanı olmamasına rağmen FIFA onu bu etkinlikteki rüya takım için ilk 11’den biri olarak seçmiştir. Daha sonra o, milli takımıyla birlikte 100’ün üzerinde uluslararası müsabaka kazanmıştır.

Bununla beraber, Xavi aynı zamanda FC Barcelona takımının da gururudur. Bu takımda oynadığı süre boyunca 17 sezonda 25 şampiyonluk kazanmıştır. Xavi ayrıca, Pep Guardiola’nın liderliğindeki Barça takımı için de vazgeçilmez bir oyuncudur. Pek çok insan bu takımı tarihin en iyi ya da en azından en göz alıcı takımı olarak değerlendirmektedir.

Xavi Hernández ve onun benzersiz oyun stili

Xavi, son zamanların en iyi pas veren oyuncularından biridir. Onun orta sahadaki doğru konumu, takımına çok değerli paslar vermesini sağlamıştır. Johan Cruyff’un tarihi öğretisine ve Katalan futboluna bıraktığı mirasa uygun olarak Xavi, her taktiğin temeli olarak ofansif oynamayı ve top tutmayı çok sevmektedir.

 

Türünün en iyi orta saha defans oyuncusu olmasa da, her zaman takımıyla bu alanda da işbirliği yapmaktadır. Yani, pek çok yetenekli oyuncuyu aynı anda yöneten antrenörünün talebine harika bir şekilde uyum sağlamayı başarabilmektedir. Bunun net bir örneği şu harika üçlüdür: Xavi, Busquets ve Iniesta.

Xavi, futbol sahasına ilk kez 18 Ağustos 1998’de çıkmıştır. Barcelona takımındaki kariyeri boyunca 767 maçta oynamış ve 85 gole imza atmıştır. Bu sayı, onun özelliklerinde bir orta saha oyuncusu için inanılmaz yüksek bir sayıdır. Bunun büyük bir kısmı, Xavi’nin olağanüstü serbest vuruşlarından kaynaklanmaktadır.

xavi hernandez futbol

Kimseye benzemeyen bir A winning man like no other

Etkili olduğu kadar şık da olan stratejisi ile Xavi, çok başarılı takımları bir araya getirmeyi başarmıştır. Bu sayede, aşağıdaki müsabakalarda harika zaferler kazanmayı başarmıştır:

 • İspanyol ligi: Xavi, oynadığı tek İspanyol takımı olan Barcelona kulübüyle sekiz lig kazanmıştır. Bunlar sırasıyla 1999, 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013 ve 2015 yıllarındadır.
 • Copa del Rey: bunlardan üç tanesini 2009, 2011 ve 2015 yıllarında kazanmayı başarmıştır.
 • İspanyol Süper Kupası (Supercopa de España): bu kupayı, önceki iki müsabakadaki kazananlar almaya hak kazanır. Xavi bu kupayı altı kez 2005, 2006, 2009, 2010, 2011 ve 2013’te .
 • UEFA Şampiyonlar Ligi: 2006, 2009, 2011 ve 2015 yıllarında kazanmıştır.
 • UEFA Süper Kupası: 2009 ve 2011’de olmak üzere iki kez kazanmıştır.
 • FIFA Kulüpler Dünya Kupası: yine 2009 ve 2011’de olmak üzere iki kez kazanmıştır.
 • FIFA Dünya Kupası: bu zafere 2010 yılında Güney Afrika’da sahip olmuştur.
 • Diğer şampiyonluklar: dünya kupasının yanı sıra Xavi, 1999 yılında Nijerya FIFA U-20 Dünya Kupası, 2000 yılında Sidney Olimpiyat Oyunları (U-23 takımı ile beraber) ve İspanyol takımı ile UEFA Avrupa Şampiyonasını kazanmıştır.
 • Qatar’daki şampiyonluklar: Katar Kupasında Emir, Qatari Sheikh Jassim Cup ve Katar Yıldızlar Ligi.
 

Bu uzun listeye ek olarak, Xavi bireysel ödüller de kazanmıştır. 2009, 2010 ve 2011’de FIFA Bronz Top (yani dünyadaki en iyi üçüncü oyuncu) seçilmiştir. Ayrıca, oynadığı lig ve kupalarda pek çok kez en iyi oyuncu seçilmiştir. Bunun yanında, onun pek çok kez UEFA rüya takıma seçildiğini de unutmamak gerekir.

xavi hernandez şampiyonluk kupası

Xavi Hernández’in antrenör olarak geleceği

Al Sadd takımı, Xavi Hernández’i antrenör olarak aldıklarını ve Temmuz ayında göreve başlayacağını duyurdu. Oraya önemli bir onurla gitmekte çünkü Katar’da oynadığı takımın son ligde kazanmasına çok yardımcı olmuştur.

Xavi’nin takımı nasıl bir futbol oynar? Futbol vizyonuna ve son söylemlerine bakacak olursak Katalan okulunun öğretilerini uygulayacak gibi gözüküyor. Bu da ofansif oyun, top tutma ve topu karşı sahada tutmak için baskı anlamına geliyor.

Katar ligi gibi daha az önem taşıyan bir lig olsa da Xavi Hernández’in önderliğinde futbolun daha iyi yerlere gideceğine eminiz. Her ne kadar onun pas ve gollerini artık göremeyecek olsak da, liderlik yaptığı takıma oyun stilinin cevherini yansıtacaktır.

 • Xavi Hernández anunció su retiro del fútbol. Infobae. Disponible en: https://www.infobae.com/america/deportes/2019/05/02/xavi-hernandez-anuncio-su-retiro-del-futbol/
 • Redacción Marca. Al Sadd anuncia al ‘Maestro’ Xavi Hernández como su nuevo entrenador. Marca. Disponible en: https://www.marca.com/futbol/futbol-internacional/2019/05/28/5ced30ecca4741cc558b45e8.html
 • El retiro de Xavi Hernández: deja el fútbol la piedra angular de las mejores versiones de Barcelona y España. La Nación. Disponible en: https://www.lanacion.com.ar/deportes/futbol/el-retiro-xavi-deja-futbol-piedra-angular-nid2243732