Stadyum Güvenliği ve Futbol Dünyasındaki Önemi

14 Şubat, 2020
Stadyum güvenliği, tarafların olduğu kadar futbolla uzaktan veya yakından ilgili herkes açısından son derece önemli. Güvenliği sağlamak için de bazı kısıtlamalara gidilmesi gerekiyor.
 

Medya, yıllardır stadyum güvenliğinin asla taviz verilemez bir konu olduğu hakkında bilgilendiriyor. Özellikle futbol maçlarında yaşanılan rahatsızlık verici güvenlik ihlalleri nedeniyle istenmeyen olayların yaşandığı bir gerçek ve bu yüzden taraftarların stadyuma ne soktuklarını kontrol edebilmek, istenmeyen sonuçların engellenmesi açısından çok önemli.

Taraftarların futbol aşkı çok büyük hatta bazen futbol uğruna insanlar aklını kaçırmış gibi davranabiliyorlar. Geçmişte, futbol maçı sırasında ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarına sık sık tanıklık ettik. İşte bu sebeple, futbol stadyumlarına girişlerde uygulanan kısıtlamalar oldukça katı. FIFA her yıl güncellenen yeni güvenlik önlemlerini zorunlu kılıyor.

2018 Rusya Dünya Kupasında Stadyum Güvenliği için Alınan Önlemler

Rusya’da 2018 yılında gerçekleştirilen Dünya Kupası, bu durumun en net örneği. Dünya çapındaki bu etkinliğin organizatörleri, güvenlik önemlerini öncelikli gündem maddesi olarak belirlediler. Holiganların stadyuma girişlerine olanak vermemenin yanı sıra içeriye sokulması yasak olan maddelerin kapsamını genişlettiler. Aynı zamanda, stadyum içinde güvenliği tam olarak garantilemek için kapsamlı bir teknolojik sistem kurdular.

Yetkililer, etkinlik sırasında meydana gelen olaylara hemen müdahale ettiler. Hatta FIFA, şiddet ve ayrımcılık gösteren taraftarların vatandaşı olan ülkelere doğrudan kural yaptırımında bulundu.

Bu nedenle tatsız durumlarla karşılaşmamak için stadyum giriş kısıtlamalarını bilmekte her zaman fayda var. Şunu unutmayın, FIFA güvenlik konusunu çok ciddiye alıyor. Uygulanan kurallar, şiddetin herhangi  türüne karşı sıfır tolerans politikasını kapsıyor.

 

Öncelikleri stadyum güvenliği

FIFA ve diğer ulusal federasyonların, stadyum güvenliğinde neden katı kurallara başvurma yoluna gittikleri anlaşılır bir hadise. Buna ek olarak yetkililerin futbol sporuna dahil olan profesyonel kişilerin korunması için verdikleri önem de elzem.

Spor düzenlemelerini yapan kuruluşlar, futbol maçlarında meydana gelen ciddi şiddet olaylarından kendilerini sorumlu tutuyorlar. Sonuçta, taraftarların ölümüyle sonuçlanan örnekler yaşanıyor. Bunu bir sebebi de siyasi gruplar arasında çıkan ihtilaflar. Çünkü spor ve ideolojiler arasındaki farka hakim olamayan taraftarlar var.

Saha şiddetine karşı güvenlik önlemleri

Yaygın yasaklı maddeler ve stadyum güvenliği

Futbol stadyum güvenliğini garanti altına almak için içeri sokulması yasaklanan çok sayıda madde var. Bunları çoğu şiddet eğilimini kısıtlamaya yönelik. Diğer sorunlar ise taraftarların kontrolsüz şekilde karşı karşıya gelmesi olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, stadyum güvenliğine yönelik olarak içeriye sokulması yasaklanan maddelerin listesi oldukça kapsamlı.

Bu maddelere örnek olarak ateşli silahları ya da her türlü saldırı aracı olarak kullanılabilen silahları verebiliriz. Bunlara; bıçak, şişe veya insanlara zarar verebilecek her türlü cam parçası dahil. Ek olarak büyük şemsiyeler ve portatif soğutucular yasaklı diğer maddeler arasında yer alıyor.

 

Listeye, zarar verici cisimler, fişekler, havai fişekler ya da diğer alev alıcı maddeler ekli. Buradaki amaç, stadyumdaki insanların herhangi bir patlamaya veya fiziksel zarara maruz kalmalarını önlemek. Bu nedenle gaz içerikli teneke kutular ya da aşındırıcı maddeler de kara listede kendilerine yer buluyor.

Taraftarların keyifli vakit geçirmelerine engel olabilecek malzemeler de bu listede. Mesela, katlanır koltuklar ve görüntüyü engelleyebilecek büyük kutuların içeriye sokulması yasak. Büyük yazılı dövizler ve lazer kalemler tıpkı gürültü çıkaran aletler ve megafonlar gibi listede. Bu kategorinin tek istisnası Afrika borazanı vuvuzelalar.

Stadyum güvenliğinin uygulanması

Taraftarların, güvenli bir ortam oluşturmak için belirli bir şekilde hareket etmesi oldukça önemli. Diğerlerine karşı saygılı, nazik olmalı ve bu sporu güvenli kılmak için uğraş vermeliler. Bu nedenle yasaklılar listesine, özellikle ırkçı ve yabancı düşmanlığını tetikleyenler olmak üzere şiddeti teşvik eden her türlü poster veya döviz dahil edilmiş durumda.

Listenin devamında başkalarına karşı nefret ifadesi barındıran kıyafet ve aksesuarlar var. Ayrıca diğerlerine karşı saldırgan olabilecek bağırış, hakaret veya tezahüratın yapılması da yasak. Bu davranışlar, pahalı veya katı yaptırımlı cezalarla karşılık buluyor.

Diğer taraftan kısacık şöhret uğruna sahaya atlamaya karar verenler var. Yetkililer bu kişilere yaptırım uyguluyor. Uygulanan cezalar, yüksek meblağlı para cezasından kalıcı olarak stadyuma girişin yasaklanmasına kadar uzanıyor.

 

Keyif verici maddeler

Son olarak spor sahalarında keyif verici maddelere kısıtlama getirilmiş durumda. Yasa dışı uyuşturucu tüketimine izin verilmediğini söylemeye gerek bile yok. Çoğu durumda yetkililer alkol gibi yasal maddelerin kullanımı için de düzenleme yoluna gidiyor.

UEFA, taraftarların stadyumda alkol tüketimine izin veriyor ancak bu yalnızca hükumetin olanak verdiği durumlarda geçerli. Ayrıca yalnızca plastik ya da kağıt bardaklarda tüketim sağlanabiliyor. Diğer her türlü kullanım özellikle de alkol şişeleri, şişe mantarlarını ve kapaklarını içeri sokmak yasak. Bazı stadyumlarda elektronik sigara dahil olmak üzere her türlü tütün ürününün kullanımı yasak.

  • FIFA. Recomendaciones instalaciones campos de fútbol. Extraído de: https://es.fifa.com/mm/document/tournament/competition/espanol_1794.pdf
  • FIFA. Reglamento de seguridad en los estadios. Extraído de: https://resources.fifa.com/image/upload/reglamento-fifa-seguridad-los-estadios-515404.pdf?cloudid=dowmtomvs3wbsgldhcka