İsminde "Real" Olan İspanyol Takımlar

24 Mayıs, 2020
Real ismiyle olan takımların tarihi geçen yüzyılın başlarında 13. Alfonso'nun zamanında futbola olan tutkusuyla başlar. Bu makalede her birinin tarihi hakkında bilgi edinin.
 

Çok iyi bilinen Madrid haricinde İspanya’da Real ismini kullanan başka takımlar da vardır. Kulüpler neden bu ismi kullanmak istiyor? Dünyada isminde Real olan başka takım var mı? Bu makalede, size bu özel konu hakkında biraz daha bilgi vereceğiz.

İspanya’da neden Real ismiyle takımlar vardır?

Madrid, Betis veya Sporting de Gijón Sadece bu üç örnekten bahsetmek gerekirse, isimlerinin önlerinde ‘real’ kelimesine sahip olduğu ortak noktalara sahiptir. Neden? Bazı kurumlar için bu isim, geçen yüzyılın başında Kral Alfonso XIII tarafından alınan bir kararla verildi.

Saltanatı sırasında, 1886 ve 1931 arasında-hala La Liga’da oynayan İspanyol takımlarının birçoğu kuruldu. Don Alfonso futbola çok düşkündü ve bu yüzden talep eden takımlara ‘Real’ unvanını sunmaya başladı.

Ekiplerin takip etmesi gereken süreç aynıydı. Kuruluşların ardından Kraliyet’e ‘real’ unvanın dahil edilmesini isteyen bir talep gönderilirdi ve diğer bürokratik adımlar yerine getirildi. Tabii ki, Kralın onayı gerekliydi ve bazı durumlarda bunun gerçekleşmesi için, karşılığında kulübün Onursal Başkanlığı pozisyonu teklif edildi.

Kraliyet, talebi aldıktan sonra, örneğin üye sayısı gibi kurum hakkında daha fazla bilgi kabul ederek, reddedecek veya onay cevabını verecektir. Çoğu durumda, bu talepler onaylandı ve bu yüzden bu kadar çok takım artık ‘Kraliyet’ unvanının tadını çıkarıyor.

Bu ayrıcalığı talep eden ilk kulüp Sociedad Deportiva Club Coruña oldu ve onu şuan Real Club Deportivo de la Coruña olarak biliyoruz. Ayrıca bir diğer kulüp ise Club Deportivo de la Sala Calvet oldu.

 

1931 yılında, İkinci İspanyol Cumhuriyeti ilanı ile, isminde ‘real’ bulunan takımlar bu ismi çıkartmak zorunda kaldı. Örneğin, Real Madrid adını Madrid CF olarak değiştirdi ve tacı çıkardı.

benzema

Franco rejimi altında, bazı takımlar unvanlarını yeniden kazanabilirken, diğerleri Sporting, Racing veya Athletic gibi yabancı isimlerini değiştirmek zorunda kaldılar. Daha sonra ‘real’ kelimesinin yanı sıra diğer kelimeleri de kurtardılar.

Real ismini taşıyan İspanyol kulüpleri hangileridir?

İspanya’da 20’den fazla takımın isimlerinde ‘real’ ibaresi var. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

1. Real Madrid Futbol Kulübü

1902 yılında kurulan İspanyol başkentindeki kulüp, Haziran 1920’de Kraliyet unvanını almak için Bourbon Kralı Alfonso XIII tarafından kabul edildi. Bir mektubunda, hükümdar bu ünvanı isminden önce kullandı.

O zamanlarda Real Madrid Futbol Kulübü olarak tekrar adlandırıldı ve tacı başına tekrar taktı. Ayrıca, Alfonso, onursal başkan olarak seçildi.

2. Real Betis Balompié

12 Eylül 1907’de Sevilla’da kuruldu. Betis FC, o zamanki kulüp başkanı Pedro Rodríguez de la Borbolla’nın yönetimi sayesinde Ağustos 1914’te ‘real’ unvanını aldı.

 
betis

3. Real Club Nacional de More

Bu kulüp 1906’da kuruldu ve üç yıl sonra Kral Alfonso XIII onlara ‘real’ unvanını verdi. Karşılığında, takımın Onursal Başkanı oldu.

4. Real Sporting de Gijón

Orijinal adı,1905’te Sporting de Gijonés idi. 1912’de kraldan uzun zamandır beklenen mektubu alarak Real Sporting de Gijonés olarak adlandırdı ve sonradan kral Onursal Başkan olarak ilan edildi. Dört yıl sonra, takım adını bugün bildiğimiz haliyle değiştirdi: Real Sporting de Gijón.

futbol

Real ismiyle diğer İspanya takımları

İspanya’dan ‘Real’ unvanına sahip diğer takımlar: Real Sociedad, Real Ávila, Real Burgos, Real Celta de Vigo, Real Jaen Club, Real Deportivo Mallorca, Real Deportivo Español, Real Racing Club de Santander ve Real Zaragoza.

Son olarak, İspanya dışında ‘real’ adıyla, Amerika Birleşik Devletlerinden Real Salt Lake City, Meksika’dan Real Club España, Belçika’dan Royal Sporting Club Anderlecht ve Real Sociedad Brugge gibi takımların olduğunu da belirtmek gerekir.

 

Son olarak, liste Honduras’tan Real Club Deportivo España, Bolivya’dan Club Real Potosí, Peru’dan Real Garcilaso ve Kolombiya’dan Real Cartagena ve Club Deportivo Real Santander olarak devam ediyor.

  • Iglesias, B – De reyes y fútbol: ¿por qué mi equipo es “Real”? – Enero 2019 – Vice – https://www.vice.com/es/article/nza4eq/de-reyes-y-futbol-por-que-mi-equipo-es-real-alfonso-xiii-real-madrid-espana
  • Pinzón, D – ¿Cuántos equipos con el nombre Real existen alrededor del mundo? – Abril 2016 – TUDN – https://www.tudn.com/futbol/mls/cuantos-equipos-con-el-nombre-real-existen-alrededor-del-mundo