Futbolda Halka Açık Limited Şirketler

Spor dünyasında farklı yasal pratikler vardır. Bu yazıda futbolda halka açık limited şirketleri ve onların spor ve topluma katkılarını açıklayacağız. 
 

Halka Açık Limited Şirketler, İspanya futbolunda en başarılı modellerden biridir. Ancak özellikleri ve amaçları açısından baktıklarında insanlar genellikle onları spor kulüpleriyle karıştırırlar.

Halka Açık Limited Şirketi Nedir?

Halka Açık Limited Şirketler bir limited şirket türüdür. Bu, onların ticari şirketler oldukları ve kendilerine ait bir yasal kimlikleri olduğu anlamına gelir. Karları, hisseler şeklinde ifade edilir ve ortakların katkılarından oluşur.

Şirketlerin sınırlı sorumluluk yönetim şekliyle yönetildiklerini not etmek önemlidir. Bu, hisse sahiplerinin kendi mallarıyla değil, sözü geçen şirketin kapitaliyle tepki verecekleri anlamına gelir.

İspanya’da bu yöntem, 1990 yılında Spor Kanunu tarafından yaratılmış ve 1999 yılında, özellikle spor alanındaki kurumlardan bahsedilen Kraliyet Kararnamesi 1251’den sonra geliştirilme süreci tamamlanmıştır.

Özellikle de Kraliyet Kararnamesi 1251’de, Spor Kanununun 19’uncu bendinde detayları verilen tüm organizasyonların profesyonel spor kurumları ve milli seviyeler olarak kaydedilmesi kararlaştırılır. Böylece bu tür kurumlar önemsiz kuruluşlar olarak oluşturulamaz, bu kuruluşların isimlerinde SAD kısaltması bulunmalıdır.

futbol oynayan futbolcular saha

Hedefleri ve özellikleri

Bahsi geçen İspanyol Spor Kanununun 19. ve 29. bentleri, spor kuruluşları için geniş amaçlar ve özellikler belirlerler. İşte bunlardan konuyla yakından ilişkili bazı örnekler:

  • Kuruluşun amacı: Spor kuruluşlarının amacı, profesyonel spor müsabakalarına katılımla sınırlıdır. Ayrıca tanıtımlara ve organizasyonlara katılabilir ve spor aktiviteleri veya sporla ilgili etkinlikler gerçekleştirebilirler.
  • Kuruluş ismi: Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu şirketlerin isminde, kendi isimlerinin yanında SAD kısaltması da bulunmalıdır. Böylece kendilerini sıradan kuruluşlardan net bir şekilde ayırmış olurlar.
  • Minimum hisse senedi sermayesi: Gerçekleşen ortalama harcama miktarı ve negatif öz sermaye dengesi, spor kuruluşlarının oluşumu için minimum hisse senedi sermayesini belirler.
  • Özel onaylar: Bu şirketler, hükumetin Milli Spor Konseyinin, hisselerinin yüzde 25’inden fazlasını satın almasına izin veren özel bir onaya ihtiyaç duyacaklardır.
  • Diğer SAD’ların hisselerinin satın alınması: Spor kuruluşları aynı spor dalındaki diğer SADlar’ın hisselerini satın alamazlar.
  • Garantiler: Spor alanındaki tüm kuruluşlar garantilerin prezentasyonuna uymalıdırlar.
 

Futbolda halka açık limited şirketlerin yayılması

Gün geçtikçe daha fazla futbol kulübü, ticari özelliği olan Halka Açık Limited Şirketler haline geliyor. Ancak tartışmalı olan bu nokta değil. Pek çok uzman ve futbolsever SAD’ın zaferinin futbolun artık toplulukları inşa eden bir şey değil bir iş gibi görülmesine yol açtığına dikkat çekiyor.

küçük erkek çocukları futbol saha
Futbol gibi takım sporlarının katılımcılarına sunabilecekleri pek çok şey vardır.

Çoğu zaman popüler hafızamızdaki o nostaljik, mahalledeki spor kulübü fikri halen geçerli. Bu toplanmalarda çocuklar ve genç insanlar birinci ligde oynamanın hayalini kurarlardı.

Ayrıca mahallenin spor kulübünün devam ettirilmesi genellikle o topluluğun çabasına bağlıydı. Çoğu zaman bu amaçla çalışan, çocuklarının başarılı olduğunu görmek için her şeylerini vermeye hazır olan anneler ve babalardı.

SAD’da hisse sahipleri mantıksal olarak kar peşinde olan ortakların yerini alır. Bu nedenle, bu perspektif aynı zamanda kulüp üyeleri arasındaki klasik demokratik karar almayı da değiştirir. Toplumlarda, hissedar olan sahipler tüm kulübün takip ettiği prensipleri belirlerler.

Bu spor kuruluşlarının futbolu “bozmak” için ortaya çıktığı anlamına mı geliyor? Harici sermaye ve sponsorları çekmek gibi faydalar yaratabildikleri için illa öyle olmak zorunda değil.

Ancak futbol severler ve futbolu destekleyenler SAD’ın futbolun özünü öldürmesine izin vermeme konusunda dikkatli olmalılar.

 

Böylece insanlar futbolun her şeyin ötesinde bir sosyal etkinlik olduğunu hatırlamalılar. Sonuçta futbolu tüm dünyada bu kadar popüler yapan onun özüdür.

  • Real Decreto 1251/1999, de 16 de julio, sobre sociedades anónimas deportivas. Extraído de: https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-1999-15686
  • Ley 10/1990, de 15 de octubre, del Deporte. Extraído de: https://www.boe.es/buscar/act.php?id=BOE-A-1990-25037