Spor Camiasındaki Son Koronavirüs Vakaları

Spor dünyasında da her geçen gün yeni koronavirüs vakaları teşhis ediliyor. Enfekte insanların disiplinleri ve ülkeleri ise çeşitlilik gösteriyor. Bu makalede size spor camiasındaki en güncel teşhisler hakkında bilgi vereceğiz.
 

Bu virüs hiçbir ayrım yapmıyor. Meslek ve zanaat ayırt etmeden herkesi enfekte edebiliyor. Spor camiasında da doğrulanmış koronavirüs vakalarının listesi ger geçen gün uzuyor. Bugün, yakın zamanda enfekte olmuş sporcuları tartışacağız.

Koronavirüs sadece yaşlıları etkiliyor gibi görünse de, aslında hepimiz ona yakalanabiliriz. Spor dünyası da bir istisna değildir; ve her gün yeni vakaların haberlerini alıyoruz.

Önceki bir makalemizde, COVID-19a yakalanmış olan ilk sporculardan bahsetmiştik. Bu sporculardan bazıları İtalyan Calcio futbolcuları Daniele Rugani (Juventus) ve Manolo Gabbialdini (Sampdoria); basketbolcular Trey Thompkins (Real Madrid), Gudy Robert ve Donovan Mitchel (NBA Utah Jazz).

Spor dünyasında da vakaların görülmesi ve kişisel izolasyon kurallarına uygun olarak, çoğu spor liginin oyunları belirsiz bir süre için askıya alındı. Hatta Formula 1, Six Nations Championship (Altı Uluslar Şampiyonası) veya Dünya Atletizm Kupası gibi büyük etkinlikler bile ertelendi.

Tüm bu önlemlere rağmen, spor camiasında farklı ülkeler ve farklı disiplinlerde yeni koronavirüs vakaları ile ilgili haberler almaya devam ediyoruz.

Spor camiasında yeni koronavirüs vakaları

Belki de Cristiano Ronaldo’nun takımı Juventus’un karantinası bitene kadar İtalya’dan ayrılmaya karar verdiğini zaten duydunuz. Son zamanlarda, Fransız Blaise Matuidi’nin de hastalığa yakalandığı haberi onaylandı.

İtalya’da, Gabbiandini gibi başka sporcuların da koronavirüs testlerinin sonuçları pozitif çıktı. Antonio La Gumina, Morten Thorsby, Omar Coller ve Albin Ekdal’dan bahsediyoruz. Fiorentina’da da Patrick Cutrone, Dusan Vlahovic ve Alman Pezzella gibi isimlerin test sonuçları bu hastalığa yakalandıklarını doğruladı.

 

Futbol dünyasından devam edip de gözlerimizi Bundesliga’ya çevirirsek, ikinci klasmandaki Hannover 96’dan Timo Hubers’ı bulabiliriz. Kulüp Hubers’ın test sonuçlarını takiben tüm takımı test etmeye karar verdi ve James Horn da pozitif bir vaka olarak kayıtlara geçti.

stetoskop ve koronavirüs testi

İngiltere’de Arsenal menajeri Mikel Arteta ve Chelsea futbolcusu Callum Hudson Odoi de COVID-19 vakaları arasında. Onların test sonuçları çıkana kadar Birinci Lig askıya alınmamıştı, ancak koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasından birkaç saat sonra bu lig de belirsiz bir zamana kadar ertelendi.

İspanya’ya gelince, Valencia futbol takımı çalışanları arasında yeni COVID-19 vakaları olduğunu doğruladı. Hastalığa, Şampiyonlar Ligi nedeniyle Milano’ya yaptıkları yolculukta yakalandıklarına inanıyorlar.

Test sonuçları pozitif çıkan futbolculardan üçü Ezequiel Garay, José Luis Gayá ve Eliaquim Mangala. Ayrıca Elche oyuncusu Jonathan de Jesús de bu listede yer alıyor.

Diğer spor dallarındaki koronavirüs vakaları

Bisikletçiler arasında, Arap Emirlikleri Turunda yarıştığı sırada Abu Dabi’de izolasyona alınmış olan Kolombiyalı sporcu Fernando Gaviria’yı sayabiliriz. Koronavirüse yakalanmış olan diğer bisikletçiler ise Dimitry Strakhov (Rusya) ve Maximiliano Richeze’dir (Arjantin).

Yeni koronavirüs vakaları görülen bir başka spor dalı ise hentboldur. İspanya’daki ikinci klasman takımı Trops Malaga’da dört koronavirüs vakasına rastlandı. Bunun üzerine İspanya Kraliyet Federasyonu Malaga kulübünün toplantılarını askıya aldı.

 

Basketbolda Cleveland State teknik direktörü Chris Kielsmeier ve Detroit Pistons’dan Christian Wood da NBA camiasında koronavirüs listesine girdiler. Brooklyn Nets oyuncusu olan Kevin Durant da, kimliği bilinmeyen üç takım arkadaşıyla birlikte test sonuçları pozitif çıkan oyuncular adasında yerini aldı.

kevin durant

Formula 1’de ise McLaren takımının çalışanlarından biri COVID-19a yakalanmış durumda. Judo’da da salgından etkilendiği doğrulanmış bir kişi var; İspanya Federasyonunun bir üyesi olduğunu öğrenmiş olsak da henüz adını bilmiyoruz.

Bu listeye her gün yeni simler ekleniyor

Yukarıda saydığımız isimler spor camiasındaki en yeni koronavirüs vakalarıdır, ancak bu liste kesin değildir. Ancak salgının ilerlemesi göz önüne alındığında, her birkaç saatte bir bu konuda yeni haberler aldığımızı söyleyebiliriz.

Bu bağlamda, spor camiasının önemli simaları tarafından ağız birliğiyle verilmekte olan kişisel karantina mesajı, dünyadaki birçok insanın farkındalığına katkıda bulunmaktadır. Virüsle savaşmak ve enfeksiyon eğrisini durdurmak hepimizin sorumluluğundadır!

  • Jugadores de Juventus y Espanyol de Barcelona dan positivo al coronavirus. CNN en Español. https://cnnespanol.cnn.com/video/cnne-depo-pkg-coronavirus-matuidi-espanyol-futbol-kevin-durant-nba/#0
  • Todos los deportistas que han dado positivo en coronavirus. Sport. https://www.sport.es/es/noticias/deportes/deportistas-que-han-dado-positivo-coronavirus-7887595
  • López, C – Este fue el mensaje de Cristiano Ronaldo sobre el coronavirus – CNN Español – Marzo 2020 – https://cnnespanol.cnn.com/2020/03/13/este-fue-el-mensaje-de-cristiano-ronaldo-sobre-el-coronavirus/
  • AS – Los deportistas que se han contagiado por el coronavirus – Marzo 2020 – https://as.com/masdeporte/2020/03/12/polideportivo/1584012900_759639.html