Futbol Tarihinin En iyi Hareketleri

14 Mart, 2020
Futbol tarihindeki en iyi hareketler, bu muhteşem sporun hayranlarının zihinlerinde ve kalplerinde yerini koruyor.
 

Birçoğu siyah beyaz anılar olsa da hala aklımızın bir köşesinde saklıdırlar.  Günümüzdekiler ise daha yeni ve birçok açıdan görüntülenmiştir. Bu makalemizde size futbol tarihindeki en iyi hareketlerini anlatacağız.

Futbol Tarihinin En İyi 5 Hareketi

Geçen yüzyılın ortalarında doğmuş olmak ve hatta bir futbol hayranı olmak zorunda değilsiniz. Bu sporu seven herkes neredeyse tüm zamanların en iyi hareketlerinin ne olduğunu biliyor. İşte onlardan biraz bahsedelim.

1. Yüzyılın Golü

Arjantin’in şampiyon olacağı Meksika’daki 1986 Dünya Kupasında Diego Maradona’nın attığı gole verilen isim buydu. Diğerleri sadece “İngilizlere atılan bir gol” olarak bilse de gerçekten olağanüstü bir gol anıydı ve dünyanın en iyi oyuncusu tarafından harika çalımlar ardından atılan bir goldü.

Dünya Kupasının çeyrek finali oynanıyordu ve Arjantin, Malvinas Savaşından sonra özel bir maç yaptıkları klasik rakiplerinden biri olan İngiltere’ye karşı karşıya geldi. Maçın 55. dakikasında Maradona, kaleci de dahil olmak üzere altı İngiliz oyuncuyu çalımladığı maçta ikinci golünü attı.

maradona

Oyunu anlatırken canlı yayında ağlayan gazeteci Victor Hugo Morales’in hikayesini de dinlemeden geçmeyin. En ilginç şey, birkaç dakika önce Maradona’nın “Tanrı’nın eli” lakaplı tartışmalı bir gol atmış olmasaydı.

 

Bunu yaparken, “10 numara” topa kafa vuruşu yaptı ve kolunu kaldırdı; topu etkileyen ve sonunda gol atmasına izin veren şey ise yumruğuydu. Hakem, İngilizlerin iddialarını göz ardı ederek, golü geçerli olarak saydı. Bu iki golle Arjantin yarı finale gitti (maç 2’ye 1 sona erdi).

2. İnek Kuyruğu

Bir hareket için çok farklı bir isim ancak yorum yapmaya değer. Yıl 1994’tü ve maç Real Madrid ve Barcelona arasında oynanıyordu. Romario, Katalan takımının bir oyuncusuydu ve Pep Guardiola’dan bir pas aldı.

romario

Brezilyalı topu kramponunun alt kısmı ile kontrol etti, 180° dönüş yaptı ve rakibinin baskısından kurtulmayı başardı. Sadece en yetenekli oyuncular bu Brezilyalı yıldızla aynı hamleyi yapabilirler… Öyle ki, 20 yıldan fazla bir süre sonra, birçoğu onu bu başarını taklit etmek istiyor.

3. Akrep

Futbol tarihinde kimsenin göremeyeceği başka bir hareket daha. Rene Higuita, Kolombiya milli takımının kalecisiydi ve şimdiye kadar çok iyi bilinmiyordu. Ancak, 1995 yılında efsanevi Wembley Stadyumunda İngiltere’ye karşı dostluk maçı statüsünü sonsuza dek değiştirecekti.

higuita
 

Doğrudan hedefe giden bir Redknapp atışını savuşturmak için, Higuita sahaya paralel uçtu ve havada durarak ayakkabılarının tabanıyla topa vurdu. Top, akreplerin hareketine benzeyen bir şekilde sırtının üstünde yükseldi, bu nedenle bu klasik hareket adını almış oldu.

4. Hayalet

Brezilyalı yıldız Pele’nin en unutulmaz hareketlerinden birinden bahsetmeden geçemeyiz. Pele birçok kişi tarafından tarihin en büyük futbolcusu olarak kabul edildi. Yıl 1970’ti ve Dünya Kupası Meksika’da düzenleniyordu (yine bu ülke muhteşem çalımlara tanık oldu).

Brezilya, Uruguay ile karşı karşıya geldi ve forvet, rakip kaleciyi çalımlayarak neredeyse kalecinin ağzını açık bıraktı.  Öyle ki top hala Pelé’deyken kaleci hareket bile edemedi.  Çalım golle sonuçlanmasa da o an sonsuza dek “hayalet” olarak adlandırılacaktı.

Tabii ki, bu Pelé’nin tek yüksek profilli hareketi değildi. 1958 Dünya Kupasında İsveç’e karşı finalde oynadığı ve topa vole vurarak “küçük balon” olarak adlandırılan golü de hatırlamaya değer.

pele

5. Şilili

Bu hareketin neden böyle adlandırıldığını biliyor musun? Daha önceleri de vardı ama 1914’te  “Şilili” olarak adlandırıldı. Tüm bunlar Bask ülkesinde doğan ancak Şili vatandaşı olan bir oyuncu olan Ramon Unzaga sayesinde oldu.

 

Vücudu havada, sırtını çime doğru, bacaklarıyla bir makas hareketi yaptıktan sonra topa vurdu. Unzuaga’nın bu hamleyi Şili yerlilerinden aldığı söyleniyor.

Ancak, bu “akrobatik” hareketi popülerleştiren asıl kişi değil, 1927’de İspanya’yı gezen ve tüm gazetecilere ve hayranlara gösteren Colo-Colo forveti David Arellano idi.

Son olarak, futbol tarihinin diğer hareketlerinden de bahsedelim.1998 yılında Raul “Aguanis” hareketi 14 dokunuştan sonra Ronaldo’nun Compostela’ya attığı gol ve Roberto Carlos’un 1997’de attığı “akıllı bomba” en iyi hareketlerden bazılarıdır.  Bunları izledin mi?

 
  • Infobae. El “gol del siglo” de Maradona, la tijera de Negrete y la magia de Pelé: los momentos históricos del Estadio Azteca. Noviembre de 2019. https://www.infobae.com/america/mexico/2019/11/20/el-gol-del-siglo-de-maradona-la-tijera-de-negrete-y-la-magia-de-pele-los-momentos-historicos-del-estadio-azteca/
  • Bonilla, C. El Escorpión de Higuita: 24 años de la locura del fútbol. Balón latino. Septiembre 2019 – https://balonlatino.net/el-escorpion-de-higuita-24-anos-de-la-locura-del-futbol/